Adresas: K. Donelaičio g. 74, Kaunas
Projekto autoriai: M. Segalovskis ir B. I. Blochas
Pastatytas 1912, rekonstruotas – 1931 m.
Adresas: K. Donelaičio g. 74, Kaunas
Projekto autoriai: M. Segalovskis ir B. I. Blochas
Pastatytas 1912, rekonstruotas – 1931 m.
Mūrinį dviejų aukštų namą pagal Moisiejaus Segalovskio projektą Marta Engelman ėmėsi statyti 1911 metais, sklypą šioje valdoje nusipirkusi iš ankstesnio jos šeimininko Antano Rabašausko. 1912 metais namas jau buvo apgyvendintas ir išnuomotas. Pastačius jį, pastatai uždarė vidinį kiemą, į kurį nuo šiol buvo patenkama per bromą, jame užveistas sodelis. Paskelbus nepriklausomybę, 1919 metais namą įsigijo Abraomas ir Ida Kacai, valdę jį iki pat 1940-ųjų.
Miestui tapus šalies sostine, aplinkinėse gatvėse ėmė kurtis įvarios valstybinės institucijos. 1931 metais atliekant K. Donelaičio gatvės rekonstrukciją, paskutinį kartą pakito ir namo veidas. Įdomu tai, kad šis pokytis iš dalies, o gal ir visiškai buvo susijęs su gatvės tvarkymo darbais. Atliekant juos buvo nukasama dalis grunto, gatvė buvo žeminama, todėl pažemėjo šalia jos stovinčių namų pamatai. Maža to, ėmė skilinėti sienos, todėl teko imtis papildomo pamatų tvirtinimo. Šalia to, 1931 metais pagal B. I. Blocho projektą atliktos ir paskutinės namo fasadų korekcijos: užstatant antrajį aukštą pakelta vakarinė namo dalis (namas tapo asimetriškas), žemyn pastumta laiptinės durų anga, o atsiradęs tuščias tarpas išnaudotas švieslangiui įrengti.
Patogioje miesto vietoje stovintis, naujai sutvarkytas namas nepraslydo pro diplomatinių atstovybių akis – nuo 1928 iki 1939 metų du antrojo aukšto butai buvo išnuomoti Apaštališkojo Sosto arba Vatikano nunciatūrai. Dėl tarpukariu šalia išdygusių puošnių bei didingų valstybinių rūmų ir bankų, šiandien pastatas jų fone kiek nublanksta, tačiau, neabejotinai, išlieka reikšminga diplomatinės istorijos palikimo Kaune dalimi. Pastate lankėsi ir dirbo aukšti Šventojo Sosto ir Lietuvos valstybės pareigūnai: Šventojo Sosto atstovas Lietuvai prelatas Luigi Faidutti (palaidotas Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje), Lietuvos Respublikos vyriausybės atstovai, diplomatai ir dvasininkai. 1931 metais greta esančioje V. Putvinsko gatvėje buvo pastatyta moderni vila – pirmasis specialiai diplomatinei atstovybei projektuotas pastatas. Jame kaip tik turėjo įskurti Vatikano nunciatūra su naujuoju pasiuntiniu Riccardo Bartoloni. Deja, dėl pasikeitusių politinių aplinkybių, nuncijus čia taip ir neįsikūrė, o pastatas buvo paverstas vaikų ligonine.
Maža to, pastatas yra negausiai Kaune pasireiškusio saikingo moderno stiliaus atstovas. Neseniai sutvarkytas pastato fasadas, jo sienų plokštumos dengtos tamsesniu ir grublėtu smėlio bei kalkių tinku, o detalės išryškintos šviesesne spalva. Deja, neišliko stogą vainikavusi tvorelė ir vazos. Tačiau išlikusi autentiška laiptinė ir durys, išsaugotas originalus dalies butų planas, parketas ir langai. 2007 metais, minint Šventojo Sosto ir Lietuvos Respublikos Konkordato 80 metų sukaktį, ant pastato atidengta atminimo lenta. Šiuo metu namo bendruomenė siekia įtraukti pastatą į saugotinų kultūros vertybių sąrašą.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą naudingą informaciją apie namą ir pasidalinimą ja dėkojame namo gyventojai Ritai!
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.