Raudondvaris | Šiuolaikinė seniūnija
Raudondvaris – viena seniausių Kauno rajono gyvenviečių, 2020 m. prisijungusi prie projekto „Šiuolaikinės seniūnijos”. Nors šią vietovę garsina visiems puikiai pažįstamas Raudondvario dvaras, o pats miestelis garsus savo istorine praeitimi, choreografas ir šokėjas Marius Pinigis bei kompozitorius ir šokėjas Andrius Štakelė į viską pažvelgė kitaip, šiek tiek giliau, atrasdami mažiau pažįstamą miestelio istorijos dalį. Pasirinkę sukurti unikalią istoriją, liečiančią tamsius pokario laikus, organizatoriai pradėjo nagrinėti Šiaudinės kaimą, rezistentų kapus, stribynus, susprogdintą Stašelio tiltą… ,,Raudondvario istorija labai įdomi ir tikrai platesnė negu Raudondvario dvaras ar Juozas Naujalis. Labai sudomino Raudondvario senamiestis, vadinamas Šiaudine, arba kaip vietiniai vadina ,,Salomianka”, kurios istorija ir tapo projekto atspirties tašku daug įvairiapusiškesnei miesto istorijai papasakoti”,- mintimis dalinosi Marius Pinigis. Šokis buvo pasirinktas ne veltui: gyventojams atlikus apklausą, paaiškėjo, kad savo veiklas su šokiu sieja net 500 žmonių. Projektas jungė įvairaus amžiaus, įsitikinimų ir pomėgių žmones. Buvo stengtasi, kad projekto metu vykęs procesas būtų labiau akcentuojamas nei pats rezultatas, todėl čia vyko įvairios dirbtuvės, renginiai, kurie skatino bendruomenės būrimąsi, vienas kito pažinimą, santykių stiprinimą. „Tokie į bendruomenę įtraukiantys projektai labai svarbūs, nes jie sutelkia žmones, vienija juos bendram tikslui ar bendrai patirčiai. Žmonės tampa atviresni ir labiau pažįstami vieni kitiems. Tokio pobūdžio projektai seniūnijoms leidžia mokytis iš projektą vykdančių profesionalų menininkų, kelti bendrą meno suvokimo ir kultūros lygį.“, – kita savo įžvalga dalinosi M. Pinigis.
Po pusės metų kantrybės reikalaujančių paieškų bei repeticijų įvyko grandiozinis renginys. „Nepraleiskite progos sudalyvauti unikalioje ekskursijoje, kurioje Raudondvario miestelio istoriją šokiu pasakos beveik šimtas raudondvariečių”,- taip į renginį kvietė organizatoriai. Didžiausias pasiekimas buvo tai, kad renginyje šoko žmonės, kurie niekada to nebuvo bandę prieš tai, projektas leido peržengti savo galimybių ribas. Be šokių kolektyvų čia pasirodė ir profesionalūs aktoriai, kurie šokius apipynė istorijų pasakojimais. Dalyvavę renginyje tvirtino, kad retas atvejis patirti tokį emocijų pliūpsnį, priverčiantį kūną šiurpti. Autentiškoje aplinkoje pasakotos istorijos privertė dar kartą suprasti, kokią unikalią praeitį turi Raudondvaris.
Tikimasi, kad tai bus naujos veiklos Raudondvaryje startas, vis augantis, labiau suburiantis ir užburiantis, jungtis įvairaus amžiaus ir pomėgių žmones. Ne tik vietiniai gyventojai, bet ir Marius Pinigis džiaugiasi, kad šis projektas tęsis dar kelerius metus. Viliamasi, jog tai padės miesteliui išgryninti visas savo idėjas: „Nustebino ir įkvėpė žmonių meilė ir patriotiškumas Raudondvariui. Tikiu, kad miestas savyje turi dar daug neatskleistų istorijų, kuriomis ir toliau ketinu dalintis jau kitais, 2021 metais“.
Statistika trumpai. Raudondvaryje 2020 m. buvo surengtos net 47 veiklos ir suorganizuoti 8 renginiai, kuriuose savo kūrybinį potencialą atskleidė 25 menininkai. Į vykusias veiklas ir renginius prisijungė 11 partnerių, veiklose ir renginiuose sudalyvavo 982 žmonių, o žiūrovų skaičius pasiekė 340. 2020 m. Raudondvaris keliavo miestelio istoriniu keliu per šokį, kuriuo mėgautis galėjo visi. Jei norite tapti judraus ir šypseną keliančio Raudondvario gyvenimo dalimi ar sužinoti daugiau informacijos apie čia vykstančius bendruomenės kūrybinius projektus, kreipkitės el. paštu: [email protected].
Nuotraukos: M. Plepys.
Apie šokio žingsniu ,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekte judantį Raudondvarį daugiau galite perskaityti paspaudę čia.