Fluxus Labas! Kiemas|Naujasodis
Projekto principai:
Bendruomenės – dalyvaujamosios kultūros ugdymas, decentralizacija, bendra-kūryba, įgalinimas, bendruomeniniai menai, vietos kultūros puoselėjimas, įtraukimas, įvairovė
Fluxus – atsitiktinumas, nuotykis, „pasidaryk pats“ kultūra ir estetika, paprastumas, naikinama riba tarp meno ir gyvenimo, „išjudėjimas“ iš kasdienybės bei rutinos
Veiklos vieta: Naujasodžio kaimas, Kauno rajonas
Seniūnija: Karmėlavos seniūnija
Veiklos laikotarpis: 2019-2020
Projekto koordinatorės: Greta Klimavičiūtė – Minkštimienė, Stefanija Paulauskaitė, Goda Pomeranceva
Projekto iniciatoriai: kiemo atstovė Vitalija Adomaitienė
Bendradarbiauta su: „Budcud“ architektais Mateusz Adamczyk ir Agata Wozniczka bei su architektu Algimantu Grigu. Remėjai: mineralinis vanduo „Rasa“, Švyturys Nealkoholinis.
Savanoriai: Renata Šoštakaitė Ir Ignas Lagunovičius
Dalyviai: 75
Lankytojai: Naujasodžio kiemo bendruomenės dirbtuvių baldo pristatymo renginyje dalyvavo 20 žmonių
2019 METAI
„Fluxus Labas! Kiemas“ projekto tikslas – skatinti kiemų gyventojus keisti savo gyvenamąją aplinką, kartu su savo kaimynais, kūrybiškai spręsti iškylančius iššūkius. 2019 m. Naujasodžio kaimo bendruomenė prisijungė prie „Fluxus Labas! Kiemas” projekto ir kartu su lenkų „BUDCUD“ biuro architektais Mateusz Adamczyk ir Agata Wozniczka įvairių susitikimų metu kūrė fizinį kiemo baldą, kurio tikslas burti bendruomenę, skatinti daugiau bendrauti ir džiuginti užsukančius svečius. Sukurto poilsio baldo projekto įgyvendinimas ir statyba dėl finansavimo apribojimų pandemijos laikotarpiu buvo nukelti į 2020 metus.
PROCESAS
– Iniciatyvinės grupės būrimas;
– Projekto menininkės apgyvendinimas Naujasodžio kaimo teritorijoje;
– Naujasodžio bendruomenės poreikių išsigryninimas su menininku;
– Variantų parengimas ir pristatymas Naujasodyje;
– Siūlomų idėjų variantų aptarimas;
– Mažosios architektūros baldo projekto išsirinkimas.
BENDRUOMENĖVeiklose dalyvavo 33-60 metų amžiaus Naujasodžio kaimo bendruomenės nariai. Dalyviai iniciatyvūs, paslaugūs, norintys pagerinti bendruomenės mikroklimatą.
2020 METAI
Birželio mėnesį Naujasodžio kaime, kurortą primenančioje žalioje erdvėje prie Neries, aktyviai veikianti bendruomenė kartu su architektu Algimantu Grigu įgyvendino meninį „BudCud” architektūros studijos iš Lenkijos dar 2019 metais suprojektuotą funkcionalų mažosios architektūros objektą – piramidę.
Pradinis veiklos tikslas buvo gražiame Naujasodžio bendruomenės sklype pastatyti multifunkcinį baldą, kuris paskatintų vietinius gyventojus burtis, leisti daugiau laiko ir kurti tvirtesnius tarpusavio ryšius.
Nuo pirmųjų susitikimų su bendruomene Algimanto Grigas gilinosi į vietos istoriją, rinko praeityje buvusių įvykių faktus ir stengėsi padėti vietiniams išsirinkti tinkamiausią baldo vietą, skyrė dėmesį gyventojų įtraukimui, koordinavo gana sudėtingo objekto medžiagų bei priemonių, įrankių suradimą, skirstė atsakomybes bei stengėsi pažinti, kiekvieną naują dirbtuvių dalyvį. Dirbtuvių veiklos rezultatas – pastatytas multifunkcinis dizaino objektas, tinkantis vaikamų ir jaunimo aktyviam laiko praleidimui, sportuojantiems gyventojams įrengtos kopetėlės ir lygiagretės, atsuktas į upės pusė suoliukas tinkamas gyventojų susirinkimams, poilsiui. Dirbtuvės pasibaigė nuostabia švente, kurios metu prie stalo vietos atsirado visiems. Gyventojai džiaugėsi rezultatu, bendruomenės įsitraukimu, savanorių pagalba ir naujų draugysčių pradžia. Dirbtuvių metu vietinių gyventojų svetingumas, menininko organizuotumas ir ryžtas darbus pabaigti iki galo stebino į dirbtuves atvykusius svečius.
Aktyviausi bendruomenės nariai buvo tėvai (30-80 m.). Bendruomenės būrimas truko kelis metus, įvairių susitikimų metu. Į vasarą vykusias dirbtuves daugiausiai įsitraukė darbingo amžiaus Naujasodžio gyventojai. Dienos metu menininkui talkino keletas senjorų bei mamos su vaikais.
METODAI
- Komunikacija su bendruomene
– Pakabinti plakatai informaciniuose stenduose;
– Informuoti aktyvūs vietos gyventojai;
– Išdalinti kvietimai, išsiųstos asmeninės žinutės, informacija apie veiklas perduota skambučių ir susitikimų su kaimynais metu. - Vietos konteksto ir istorijos pažinimas
Ekskursija po teritoriją su kiemo aktyviste ir menininku. - Aktyvacija kieme
Išdalintos „Pasveikink savo kaimyną“ atvirutės, kurios ragino kaimynus rašyti palikėjimus vieni kitiems. - Baldo vietos išsirinkimas
– Menininkas kvietė gyventojus susipažinti, prisijungti, prisiminti jų išsirinktą kiemo baldo projektą. Kartu su Naujasodžio gyventojais išsirinkta baldo vieta.
– Skirta pakankamai laiko gyventojų kalbinimui, istorijų rinkimui. Sužinota kiemo istorija. - Bendruomenės būrimas dirbtuvių metu bendrakūrybos būdu, kuriant meninį objektą
– Įveiklinama erdvė, sukuriamas meninis objektas;
– Susipažįstama su „Pasidaryk pats“ kultūra;
– Dalinasi patarimais, apsikeičia žiniomis, dalinamasi darbo įrankiais;
– Ugdomas supratimas, kad aplinka galima rūpintis patiems ir nereikia laukti, kol ja pasirūpins kažkas kitas;
– Dirbama kartu su skirtingais talentais, gabumais, amžiaus grupėmis. - Kavos ir arbatos pertraukėlių nauda
– Sėkmingose dirbtuvėse svarbus ne tik sklandus darbinis procesas, bet ir reguliarios pertraukėlės;
– Svarbu planuojant darbus menininkui nusimatyti papildomo laiko pertraukoms ir jas išnaudoti bendruomenės būrimui: kaimynų vakarėliams, bendravimui kieme, arbatos ir kavos pertraukėlėms, žaidimams, filmams. Arbata, kava ir vaišėmis gali pasirūpinti patys gyventojai, tai padėtų mokintis svetingumo. - Savanorių pagalba
Prie kiemo dirbtuvių prisijungę Kaunas 2022 savanoriai tapo esmine pagalba siekiant rezultatų. Savanorių dalyvavimas įkvėpė gyventojus prisidėti prie aplinkos kūrimo neatlygintinai. - Šventė kieme
Svarbi bendruomenės būrimo dalis – kiemo šventė.
VEIKLŲ PASIRINKIMAS IR PLANAVIMAS
- Iš anksto suplanuoti kūrybines dirbtuves ir pasirūpinti medžiagomis
Planuojant dirbtuvių datas svarbu įsivertinti, kiek gali užtrukti medžiagų įsigijimas ir pristatymas, kartais tiekėjams reikia daugiau laiko pasiruošti. Svarbu po meninio objekto idėjos pasitvirtinimo dirbtuves planuoti šiek tiek vėliau, kad būtų laiko užsakyti medžiagas.
- Sudėtingi darbai, kurių negalima atlikti bendros talkos metu Reiktų atkreipti dėmesį, kad ne visi meniniai ar techniniai darbai gali būti atliekami bendros talkos būdu (pvz.: suvirinimo darbai, betonavimo darbai) ir jų užbaigimas gali užsitęsti.
MAŽAS BENRUOMENĖS ĮTRAUKIMAS, PARINKTI NETINKAMI METODAI
- Mažas bendruomenės narių įsitraukimasUždaros bendruomenės, nepažįstamų žmonių grupės gali susidurti su žemu įsitraukimu ir mažu dalyvių skaičiumi. Kviečiant didesnę ar naujai besiformuojančią bendruomenę užtruks ilgiau nei įprastai. Gali prireikti pastovių skirtingo turinio ir į įvairias amžiaus grupes orientuotų veiklų. Asmeninių raginimų akis į akį, skambučiais, laiškų, žinučių rašymo, aktyvios komunikacijos socialiniuose tinkluose, viešose grupėse, pastovių veiklų ir ryškios lyderystės, nuoširdžiai kuriančios santykius. Svarbu proceso metu stengtis pažinti žmones, jų pomėgius, požiūrį, priimtinus bendravimo būdus ir juos kūrybiškai atliepti.
- Kiemų gyventojai patyrė kaip bendradarbiaujant profesionaliam, atviram menininkui ir iniciatyviai bendruomenei per trumpą laiko tarpą galima įgyvendinti objektą savo gyvenamajai aplinkai.
- „Pasidaryk pats“ dirbtuvių formatas lėmė tai, kad į veiklas ir susitikimus galėjo įsitraukti visi norintieji, o didžiausias atradimas ir netikėtumas buvo kaimynų savitarpio greita pagalba: neskaičiuojant savo laiko. Taip buvo išnaikinti esami seni kelmai, iškastos duobės pamatams, paskolinti reikalingi įrankiai.
- Buvimas kartu, darbas komandose suartino ir supažindino kaimynus. Kaimynai susibūrė ir kartu ne tik dažė, šlifavo, pjovė baldų detales, bet pritaikė savo gebėjimus: gamino užkandžius, pasakojo istorijas, jautėsi savo poilsio zonos šeimininkais.
- Išaugo gyventojų pasitikėjimas savimi ir kaimynais. Be to, į dirbtuvių veiklas menininkui pavyko įtraukti ir tuos gyventojus, kurie dažnai lieka nuošalyje ar yra labiau užsidarę ir vengia išjudėti iš kasdienybės bei rutinos.
- Po dirbtuvių gyventojai tęsė veiklas, organizavo vakarones prie laužo, bendruomeninius susitikimus. Taip pat atsirado asmeninės aplinkos gražinimo iniciatyvos suvokiant, kad būtina tartis su likusiais gyventojais, sulaukti jų nuomonės.
„Dirbtuvių metu įvyko malonūs netikėtumai kaip maži stebuklai, kurie dar kartą įrodo, kad kai bendruomenė darbuojasi kaip vienas kumštis, net ir didžiausi kelmai gali būti iškasti per valandą, o rimčiausi įrankiai atvežti po vieno kaimyno skambučio.“ Džiaugėsi menininkas.