Atokiau nuo miesto centro, Petrašiūnuose pastatyta Šventojo Vincento Pauliečio bažnyčia, yra viena iš keturių tarpukario modernizmo bažnyčių Kaune. Joje įžvelgiamos romaninio ir gotikinio stilių reminiscencijos. Stačiakampio plano pagrindinį bažnyčios tūrį paįvairina bokštas ir du priekin išsišaunantys rizalitai. Pastato vidun kviečia užeiti, tarsi senovinę skrynią primenančios, medinės, smailėjančios durys.
Petrašiūnų bažnyčios pašventinimo iškilmės, 1936 m. Nuotraukos šaltinis: „Laikinosios sostinės architektai“. Kauno apskrities viešosios bibliotekos virtuali paroda, 2015 m.
Bažnyčios statyba pradėta 1932 m., padėti pamatai, o 1933 m. Kauno kunigų seminarijos rektorius Pranciškus pašventino kertinį akmenį. Dar sekančiais metais Petrašiūnuose įsikūrė ir šios bažnyčios globėjai, broliai kapucinai. Architekto Nikolajaus Mačiulskio suprojektuotos bažnyčios statyba rūpinosi kunigas Vincas Mieleška. Bažnyčios statybos ir įrengimo darbai užtruko iki 1936-ųjų, kuomet gruodžio 13 d. šventovė buvo iškilmingai pašventinta. Iškilmėse dalyvavo apaštalinis nuncijus vyskupas A. Arata, o taip pat Lietuvos arkivyskupas ir palaimintasis kankinys T. Matulionis. Įdomu tai, kad bažnyčios rūsyje buvo įrengta salė, skirta ir religinio turinio filmų peržiūroms, o šio pastato architektas prieš pat okupaciją suprojektuos iki mūsų dienų išlikusį ir tebeveikiantį kino teatrą „Romuva“.
Petrašiūnų bažnyčios pašventinimo iškilmės, 1936 m. Nuotraukos šaltinis: Kauno Šv. Vincento Pauliečio parapijos interneto svetainė.
Po Antrojo pasaulinio karo, prasidėjus sovietinei okupacijai, bažnyčia uždaryta. Nors sovietmečiu, naikinant vienuolijas, Pertašiūnų kapucinų vienuolynas ir filija taip pat buvo uždaryta, o vienuoliai persekiojami, prie uždarytos bažnyčios veikusioje jaunimo zakristijoje apie 1970 m. ėmė rinktis Petrašiūnų jaunuoliai ir pogrindyje veikusios vienuolės. Jie dalyvaudavo pamaldose ir slapta mokė vaikus tikėjimo tiesų, ruošė sakramentams. Po nepriklausomybės atkūrimo, bažnyčia sugrąžinta broliams kapucinams ir tikintiesiems.
Medeinės Rainytės tekstas
Šaltiniai:
Kauno Šv. Vincento Pauliečio parapijos interneto svetainė.
Kauno Šv. Vincento Pauliečio (Petrašiūnų) parapija. Kauno arkivyskupijos interneto svetainė.
Už surinktą informaciją apie pastatą dėkojame Paulius Lazauskui!
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
M. Rainytės nuotraukos, 2020 m.