Kulniuodami Trakų gatve, praeiname stambų dviejų aukštų pastatą, jis atsitraukęs nuo gatvės, todėl turi erdvų ir žalią kiemą. Priėję arčiau, pamatysite širdėlėmis puoštus tvoros virbus – tai Olgos ir jos vyro, žinomo tarpukario gydytojo, Vitalijaus Gusevo namas ir privati ligoninė. Šeimininkai su dukromis į šį namą atsikraustė 1934 m. ir gyveno jame iki pat Lietuvos okupacijos 1940-aisiais. Rusų kilmės gydytojas Vitaijus Gusevas į Lietuvos kardiologijos istoriją įėjo kaip žymus, aukštos kvalifikacijos Panevėžio chirurgas, atlikęs pirmąją Lietuvoje širdies operaciją.
1928-aisiais V. Gusevas darė antrąją širdies žaizdos operaciją: „32 metų amžiaus vyras, lietuvis, batsiuvys girtas norėjo nusižudyti, batsiuvio peiliu susižeidė – ligos istorijos Nr. 636“. Operacija pavyko.
Panevėžio apskrities ligoninės personalas. Iš kairės pirmoje eilėje 3-ias gyd. V. Gusevas. Apie 1928 m. Nuotraukos šaltinis: J. Viga Čiplytė, „Gyd.Andrius Domaševčius ir gyd.Vitalijus Gusevas – privačių ligoninių vedėjai. 1929 metai“. Iš viga.lt
Į Panevėžį Gusevas atvyko 1920 m. Kurį laiką dirbo Panevėžio apskrities ligoninės Chirurginio skyriaus vedėju, taip pat žydų ligoninėje, o 1927 m. šiame mieste atidarė pirmąją privačia 8 lovų ligoninę. Apie 1932 m. gydytojas su šeima išvyko gyventi į Kauną. Trakų gatvėje atidarė naują privačią chirurginio profilio ligoninę, jai vadovavo, o taip pat čia pat ir gyveno. 1940-aisiais buvusios ligoninės pastatas nacionalizuotas, o po karo jame įsteigtas Kauno pūlingų komplikacijų ginekologijos skyrius, vėliau Akušerijos, o paskutinius 48 metus – Ginekologijos skyrius.
O. ir V. Gusevų namas ir privati ligoninė. Pastato fasado projektas, autorius Stasys Kudokas, 1934 m. Šaltinis: „Laikinosios sostinės architektai“. Kauno apskrities viešosios bibliotekos virtuali paroda.
Pastatą projektavusio architekto Stasio Kudoko darbų sąraše ne viena privati klinika arba ligoninė, kurių statybą anuomet inicijavo pagarsėję ir didelę praktiką turintys gydytojai. Paprastai tokiose įstaigose buvo ir gyvenama, todėl čia įrengiami butai steigėjų šeimoms. Gusevo klinika – vienintelė iki šiol išlaikiusi savo pradinę funkciją. Ligoninės planas suskirstytas į zonas: pirmojo aukšto pietiniame gale buvo įrengtas erdvus penkių kambarių gydytojo butas, šalia – trys kabinetai, ligonių priėmimo kambarys, erdvi laiptinė, jungianti visus pastato aukštus. Antrame aukšte, šiaurės pusėje, esančiame rizalite yra operacinė, kurią su palatomis jungia erdvus koridorius.
Medeinės Rainytės ir Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
R. Juškienė, „Architekto Stasio kudoko kūryba Kaune“. Kauno istorijos metraštis, 2006, nr. 7.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
M. Rainytės nuotraukos, 2020 m.