Vieno aukšto medinį gyvenamą namą su pusrūsiu ir mansarda skulptorius pasistatė ant pačio Pelėdų kalno šlaito, nuo kurio atsiveria įspūdingi Senamiesčio ir Naujamiesčio vaizdai. Visai greta Kauno meno mokyklos, kurioje dėstytojavo nuo 1929 metų. Beje, iki tol Ąžuolų kalnu vadinta kalva savo vardą įgavo ne dėl ko kito, o dėl V. Grybo sukurtų pelėdų, „nusileidusių ir apjuosusių“ visą Kauno meno mokyklos teritoriją.
Paties Zikaro statytame name, nuo 1933 m. apsigyveno visa skulptoriaus šeima. Namas primena sumažintą medinį dvarelį, kurį puošia langinės, čerpės ir stogas nusklembtais galais. Name išliko autentiškas buto interjeras su šeimai priklaususiais baldais, meno kūriniais, namų apyvokos daiktais. Unikalus palikimas – bene vienintelis visoje Lietuvoje išlikęs art deco stiliaus meloleumas. Pusrusyje buvo įrengta ir menininko dirbtuvė. Namą juosia sodas.
Po tėvo mirties dukra Alytė Zikaraitė 1959 metais pirmame namo aukšte, tėvo dirbtuvėje, įrengė slaptą muziejų. 1998 metais mirus jai, o po kelerių metų ir jos vyrui, šeimos namas su J. Zikaro darbais, testamentu paliktas M. K. Čiurlionio dailės muziejui ir tapo atviras visuomenei. Šiandien atvykėliai kviečiami apžiūrėti apie 180 Juozo Zikaro skulptūrų, piešinių, grafikos, tapybos darbų; taip pat kelis šimtus memorialinių daiktų, archyvą, biblioteką ir kt.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus infomacija;
N. Lukšionytė, J. Zikaro g. 3. „Archimedė“ [Kauno medinės architektūros duomenų bazė], 2013 m.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? – papasakokite mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
I. Vėliūtės, 2013 m. („Archimedė“) ir R. Tenio („Kas vyksta Kaune“), 2017 m. nuotraukos.