Vienas iš V. Putvinskio gatvėje esančių pastatų yra išskirtinis tuo, kad jame kiekviena diena yra pilna emocijų, dažniausia jų – begalinis džiaugsmas, nes jau 84 metus Prano Mažylio gimdymo namuose kasdien į pasaulį ateina naujos gyvybės. Per daugiau nei 80 metų gimdymo namuose pasaulį išvydo daugiau nei 100 tūkstančių naujagimių.
A. Mažylienės mūrinio gyvenamo namo ir privačios ligoninės Putvinskio gatvėje projektas. Autorius R. Steikūnas, 1935 m. Šaltinis: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, F. 1622; ap. 4; b. 491; l. 3.
V. Putvinskio gatvėje trečiu numeriu pažymėtas pastatas nuo 1936 m. veikia kaip privati moterų ligoninė. Didelėmis medicinos profesoriaus, akušerio-ginekologo P. Mažylio pastangomis anksčiau čia buvusi Raudonojo Kryžiaus ligoninė rekonstruota ir 1932 m. pastate įkurta ginekologijos klinika. Iš atsiminimų, metraščių atsiskleidžia ryški P. Mažylio asmenybė: jis buvo rūpestingas, sąžiningas ir itin reiklus žmogus, iš kolektyvo reikalavo aukšto lygio priežiūros. Dirbti buvo priimamos tik puikiai savo darbą išmanančios akušerės, itin tvarkinga išvaizda buvo griežtai privaloma. P. Mažylis parašė apie 100 mokslinių darbų patologinės akušerijos ir ginekologijos klausimais, taip pat populiarios literatūros apie vėžio profilaktiką, paruošė puikių specialistų.
A. Mažylienės mūrinio gyvenamo namo ir privačios ligoninės Putvinskio gatvėje projektas (po korektūros). Autorius R. Steikūnas, 1935 m. Šaltinis: Lietuvos centrinis valstybės archyvas, F. 1622; ap. 4; b. 491; l. 4.
Pastatas buvo statytas ir įrengtas pagal to meto modernumo gaires, o statybininkai juos „pagimdė“ per devinis mėnesius! Čia įrengtas „Šindlerio“ liftas – jis veikia iki šiol. Atidarius privačią ligoninę, pastate buvo 25 lovos, joje gimdyti turėjo galimybę tik pasiturinčios moterys. Tuo metu gimdymo būklė Lietuvoje buvo labai bloga, didžioji dauguma moterų gimdydavo namuose padedant ne visada medicininį išsilavinimą turinčioms pribuvėjoms, todėl P. Mažylis išskyrė 10 nemokamų lovų nepasiturinčioms moterims ir be atlygio priiminėdavo neturtingas gimdyves. Profesorius visomis priemonėmis siekė sumažinti didelį gimdyvių ir naujagimių mirtingumą. P. Mažylis lėmė perversmą gerinant gimdymo kokybę Lietuvoje, sukūrė sistemą, siekiančią mažinti vaikų ir motinų mirtingumą, rašė knygas, operacijų metodikas, kuriomis yra naudojamasi iki šių dienų. 1940 m. ligoninė buvo nacionalizuota, akušerinė pagalba pradėta teikti visoms moterims ir ligoninės vadovės pareigas pradėjo eiti gydytoja akušerė ginekologė Emilija Bliūdžiūtė. 1989 m. įstaigai suteiktas prof. P. Mažylio vardas, o fojė pastatytas profesoriaus biustas. Atgavus nepriklausomybę, ligoninė buvo viena pirmųjų, leidusių gimdyme dalyvauti ir vyrams.
P. Mažylio gimdymo namai tarpukariu. V. Augustino nuotrauka, 1937 m. Šaltinis: Lietuvos nacionalinis muziejus.
Antrame pastato aukšte buvusiame 6 kambarių bute iki dešimties metų gyveno P. Mažylio anūkas, VDU profesorius Liudas Mažylis. Iki šių dienų pastate išliko ta pati koridorių struktūra, laiptinė, parketas, tas pats įėjimas. Nors pastatas buvo rekonstruotas, šias autentiškas ir gerai išsilaikiusias detales buvo nuspręsta palikti. P. Mažylio kabinete stovi originali kėdė, kabo senasis šviestuvas. Dabar Mažylių šeimos buto nelikę – čia įrengtos palatos ir operacinės. 1940 m. nacionalizavus ligoninę, P. Mažylio butas liko nepaliestas, išlikę kai kurie baldai, išsaugoti dokumentai, knygos, kurios saugo L. Mažylis. Dalį išsaugotos senelio bibliotekos jis padovanojo gimdymo namams.
Robertos Šukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
P. Mažylio gimdymo namai. Istorija. Internetinė svetainė.
Mažylis Pranas. Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas. Elektroninis žinynas.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mumis! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2019 m.