Vandens bokštas tai inžinerinis statinys – vandens tiekimo sistemos dalis – kurio pagrindinė dalis yra tam tikrame aukštyje iškeltas vandens rezervuaras. Talpykla skirta vandens atsargoms kaupti ir naudoti didžiausio vandens poreikio metu, o vandens pakėlimas sukuria slėgį vandentiekio tinkle. Tuo metu, kai vandens naudojama mažiau, pavyzdžiui, naktį, iš siurblinių tiekiamo vandens perteklius kaupiamas vandentiekio bokšto rezervuare, o imamas iš jo didžiausio vandens poreikio metu ir tada, kai siurblinė nedirba.
Lietuvoje priskaičiuojami 8 vandentiekio bokštai, laikomi paveldo objektais. Tai tarpukariu ar anksčiau statyti statiniai. Tačiau didžioji jų dalis buvo pastatyti sovietmečiu. Jų įrengimui naudotos pačios įvairiausios medžiagos: metalai, gelžbetonis, plytos, betonas. Vandens bokštų aukštis yra nevienodas: kaimiškose vietovėse dažniausiai sutinkami nuo 10 iki 25 m aukščio metaliniai bokštai, o miestuose – gelžbetoniniai, kurių aukštis gali siekti iki 50 m.
Vandens bokštai iki šiol tebėra įvairių gyvenamųjų vietovių kraštovaizdžio ar miestovaizdžio akcentais. Tačiau šiandieniniai jų likimai skirtingi: dalis jų vis dar funckionuoja pagal pirminę paskirtį, arba įgauna naujas – apžvalgos taškų, ryšio sistemų patalpinimo – paskirtis, dalis griaunami kaip nebereikalingi statiniai, tačiau atsiranda ir įvairių iniciatyvų, kurios į šiuos architektūros objektus siūlo pažvelgti kūrybiškai.
Kaip ir Akademijos vandens bokštas, šis statinys puikiai veikia ne tik kaip vandens tiekimo infrastruktūros dalis, bet ir kaip orientyras. Abu bokštai pravažiuojami „Via Baltica“ magistraliniu keliu ir savotiškai „atžymi“ didesnes gyvenvietes šalia šio kelio. Bokštas statytas siekiant patenkinti augančio kaimo vandens poreikiams – šalia privačių gyvenamųjų namų, čia įsikūrė žemės ūkio mokyklos kompleksas, plaukimo baseinas. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad utilitarios išvaizdos statinį, puikiai matomą už gyvenvietės ribų, pasistengta pagražinti dekoratyviais gelžbetonio juostomis, bokštui suteikian šiokio tokio išskirtinumo ir architektūrinės kokybės.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
R. Kumštaitytė, Nenaudojamų gelžbetoninių vandentiekio bokštų būklės analizė (magistrantūros studijų baigiamasis darbas). Akademija, 2011 m.
Nuotraukų šaltinis: Google Street View, 2013 m.