Kino teatrą „Aušra“ 1939 m. atidarė pabėgeliai iš Klaipėdos krašto Tovis Iserlisas ir Simonas Šlesas. Įvairūs miesto kino teatrai siekė būti ne tik konkurencingais, bet ir kovoti už savo vietą „po saule“, ypatingai tais atvejais, kada jie atsirasdavo atokiau nuo pagrindinių miesto centro laisvalaikio arterijų. Todėl vos tik atidarytas, šis kino teatras buvo paskelbtas gražiausiu ir moderniausiu Kaune. Tiesa, neilgam – pastarąjį titulą „nusinešė“ 1940-ųjų metų pavasarį atsidariusi „Romuva“.
„Aušros“ kino teatras tarpukariu. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus nuotrauka.
„Aušros“ kino teatras išsiskyrė lietuviška interjero ornamentika, kuria sukūrė dailininkas Rimtas Kalpokas ir valstybinės amatų mokyklos keramikai. Deja, šio unikalaus interjero išsaugoti iki mūsų dienų nepavyko, liko vienintelis jo fragmentas – mozaika grindyse. Šiuo metu čia įsikūręs skvošo klubas.
„Aušros“ kino teatro interjeras. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus nuotrauka.
Kino teatro repertuare vyravo gražūs arba skandalingi filmai apie meilę, amerikiečių produkcija, prancūzų, rusų kinas, nemažai filmų rodyta su užrašu „Tik suaugusiems“. Tai buvo modernus, gražus, pigus, populiarus kino teatras, sudaręs visas sąlygas žiūrovų patogumui (estetiška aplinka, automatinis oro gaivinimas, geras apšildymas). Tačiau netaikant jokių mokesčių lengvatų, ypač veiklos pradžioje, tokiam dideliam kino teatrui buvo sunku išsilaikyti.
„Aušros“ kino teatro interjeras. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus nuotrauka.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Virtuali Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus paroda „Kauno tarpukario kino teatrai“, 2020 m.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? – pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!