Šis daugiabutis visuomet išsiskyrė jam parinkta vieta ir savo raiškia architektūrine kalba. Namo kampinė padėtis lėmė tai, kad abu pastato fasadai yra vienodai reprezentatyvūs ir puošnūs, o jo pastogę papuošė išraiškingas art deco bruožų turintis bokštelis.
Šiandien 48-uoju numeriu pažymėtą namą 1929-aisiais pasistatė žymus to meto gydytojas terapeutas, politinis ir visuomenės veikėjas Pranas Gudavičius-Gudas (1876–1956). Daugiabutyje daug metų veikė jo vadovauta klinika, čia gyveno ir jis pats. Namą suprojektavo žymus 3-iojo dešimtmečio Kauno architektas E. Frykas. Išraiškinga architektūra pasižyminčiame prabangiame daugiabutyje buvo apsigyvenę ir daugiau reikšmingų visuomenės veikėjų: iki 1935 metų čia gyveno Latvijos diplomatas, karo atašė Lietuvoje Fricis Kociņš, o taip pat Švietimo ministras ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Vincas Čepinskis. 4-ajame dešimtmetyje name įsikūrė ir Kauno apskrities mokesčių inspekcija.
Po karo P. Gudavičiui pasitraukus į Jungtines Amerikos Valstijas ir ten mirus, namas buvo nacionalizuotas, butai išdalyti. Pastatas visais laikais išsiskyrė ne tik jam parinkta vieta, bet ir prie jos derančia architektūrine kalba. Namo kampinė padėtis lėmė tai, kad abu jo veidai yra vienodai reprezentatyvūs ir puošnūs – fasaduose derinti įvairių formų langai, puošnūs balkonai, artistiškos kaukės ir geometriniai ornamentai. Tai vienas puošniausių savo laikotarpio liudininkų, pasiekusių mūsų dienas.
Sužavėti, kaip patys teigia, ne tik galimybės keliauti laiku, bet ir po didžiuosius pasaulio metropolius – Niujorką, Paryžių, Berlyną, kuriuos primena Kauno architektūra, 2017 metais daugiau nei 100 kvadratinių metrų butą trečiajame namo aukšte įsigijo du jauni, į tarpukario paveldą nusprendę investuoti verslininkai. Neilgai trukus paaiškėjo, kad autentiškas ąžuolinis parketas, virtuvės ir vonios plytelės bei langų rankenėlės yra ne vieninteliai buvusios buto prabangos ir puošnumo liudytojai. Pradėjus buto restauraciją, buvo atidengta unikali sienų ornamentika, turinti art deco ir art nouveau stiliaus bruožų. Dar vienas įdomus radinys – kitoje plytelių pusėje rastas išspaustas gamintojo užrašas, kurį puikiai žinome ir šiandien – „Villeroy & Boch“. Tokiomis, kaip ir šiame bute išklotomis plytelėmis, puošiasi ir architektūros grando – Mies van der Rohe „Villa Tugendhat“, stovinti Brno mieste, Čekijoje.
Pasitelkus restauratorių bei architektūros tyrinėtojų žinias, buvo maksimaliai atkurta buto autentika, patalpų spalvos ir daugybė kitų smulkių interjero detalių. Privačia iniciatyva ir lėšomis atkurtas butas tapo įsimintinu gyvenimo nuotykiu ne tik naujiesiems jo šeimininkams, bet ir visai namo bendruomenei – 2017 m. pabaigoje, bendromis namo bendruomenės, miesto savivaldybės ir namo administratoriaus pastangomis bei sutarimu, baigti ir šios kultūros paveldo vertybės fasado tvarkymo darbai. Dar viena reikšminga paveldo išsaugojimo sėkmės istorija, kurioje susipina iniciatyvumas, miestietiška kultūra ir dėmesys praeičiai. Tai puiki dovana miestui, liudijanti jo klestėjimo laikotarpį.
Už surinktą ir pasidalintą informaciją dėkojame šio namo gyventojams Karoliui Baniui ir Petrui Gaidamavičiui!
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas. Vilnius, 2015.
Daugiau apie namo istoriją, gyventojus ir kaitą – Facebook: Gedimino 48
Ar jūs gyvenate šiame name? O gal žinote su juo susijusių istorijų? – papasakokite mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
L. Mykolaičio, Ž. Rinkšelio ir K. Banio nuotraukos, 2018–2020 m.