Tai originalios architektūros ir puikiai į aplinką įkomponuoto namo pavyzdys. Sykiu įdomi, tačiau ir komplikuota sklypo padėtis, matyt, lėmė, kad namo statyboms buvo parengti bent keli projektai: vienas jų – turintis istoristinių bruožų, laužytų formų frontonais bei erkeriu paryškintu kampu, kitas – kur kas modernesnis. Tačiau abiejų projektų atveju, buvo siekiama pabrėžti gatvės ir laiptų, kylančių į Žaliakalnį, kampą. Pirmasis projektas taip ir liko neįgyvendintas, o antruoju atveju sukurtas modernistinio stiliaus gyvenamasis namas, kurio pirmasis aukštas paskirtas prekybai ir parduotuvėms, o antrasis, gyvenamas namo aukštas įgaubtas, taip pabrėžiant jo kapinę padėtį.
A. Šatynskio, vėliau Č. Kalinausko namo nuotrauka, 1956 m. J. Skeivio nuotrauka. Šaltinis: KTU ASI archyvas. Prieiga per internetą: www.autc.lt
Kito ne tik namo architektūra, bet ir jo savininkai. Pirmuoju namo savininku buvo Antanas Šatynskis, vėliau pastatęs ir gretimą trijų aukštų namą, adresu E. Ožeškienės g. 45. Antruoju aptariamo namo savininku tapo Česlovas Kalinauskas. Antrasis namo savininkas norėjo jį paaukštinti, pristatyti papildomą aukštą ir panaudoti likusią sklypo dalį, tačiau šis, 1939 m. N. Mačiulskio parengtas projektas taip ir liko neįgyvendintas, tikriausiai, dėl greitu metu prasidėjusios okupacijos ir karo.
Tekstą parengė Ieva Narauskaitė
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
Česlovo Kalinausko namas. Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro duomenų bazė.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.