Ringaudai l Šiuolaikinė seniūnija

Šiuolaikinės seniūnijos

Kauno rajone įsikūrusi gyvenvietė apibūdinama, kaip švelnus perėjimas iš miesto į gamtą. Jauna seniūnija yra savo individualumo paieškos kelyje. Būtent dėl šios priežasties 2019 metais buvo pradėtas kurti Gvido Kovėros filmas „Ringaudai – kaip mes kūrėme bendruomenę“. Filmo anonso pristatymas vyko Ringaudų pradinės mokyklos sporto salėje. Nuostabu, jog tokia vieta virto šio kultūros renginio centru! Lankytojai turėjo galimybę susipažinti su vietos talentais ir jų potencialais. Pavyzdžiui, renginyje pasirodė iš Ringaudų kilęs Marius Paulikas, kuris pateikė savo kurtą eksperimentinės improvizacijos muziką. Taip pat dalyvavo vietinis ansamblis „RASA“, o norintiems daugiau sužinoti apie kino gudrybes, buvo suteikta galimybė pasiklausyti VDU doc. Gedimino Jankausko bei Ryčio Zemkausko diskusijos. Renginys sudomino ir mažuosius: jie nepraleido šanso tapti kino filmo herojais, o ir švieslentėje judanti Ingos Dagilės animacija nepaliko abejingų. Beje, ji mielai dalijosi savo įspūdžiais apie renginį: „Ringaudų filmo pristatymas buvo įspūdingas. Labiausiai nustebino ir sužavėjo pasirinkta erdvė ir jos transformacija. Nebūčiau patikėjusi, kad mokyklinę sporto salę galima pakeisti neatpažįstamai panaudojant tik apšvietimą. Didelė, aukšta erdvė atrodė didingai ir moderniai. Šalia salės sukurtos erdvės vaikams buvo apgalvotos ir kokybiškai įgyvendintos. Pradžiugino požiūris į renginio apipavidalinimą ir dėmesys skirtingo amžiaus auditorijai. Tokių ir panašių kokybiškai bei šiuolaikiškai suorganizuotų renginių labai reikia bendruomenei išjudinti.“ Verta paminėti, jog organizatoriai svečiams pasiūlė atsinešti naminių pyragų, kuriuos jie pasidalintų tarpusavyje ir suvalgytų prie puodelio kavos. Tai jaukus gestas, padedantis dar labiau kurtis bendruomeniškumui.

Kol buvo kuriamas filmas, veiksmas gyvenvietėje nesustojo. Žmonės šventė kaimynų dieną, rinkosi į dirbtuvių susitikimus, dalyvavo fotografijų laboratorijose bei dirbtuvių susitikimuose, o po metų jau galėjo susiburti į I fortą, kuriame vyko didžiojo filmo kūrimo užbaigimas bei bendruomenės fotografijos dirbtuvių parodos atidarymas. Čia visus nustebino ir menininkas Povas on fire (Povilas Kupčinskas), surengęs vizualaus meno renginį, pastatą padengęs suodžiais. Kūrėjas pasirinko naudoti siurrealistinę ,,fumage” techniką, kurios esmė – išgauti žvakių ar žibalo lempų dūmus ant popieriaus, drobės ar, šiuo atveju, net ant seno pastato sienos. Idėjos autorius teigė: ,,Kadangi tai fortas, vadinasi, tai – istorija. Tad man gimė idėja, kad tai turėtų būti sapnas apie praeitį”. Taip gimė šio kūrinio pavadinimas.

Raimondas Pužas savo darbus atskleidė virtualių parodų cikle “Susipažinkime su kuriančiais ir gyvenančiais Ringauduose.” Jis yra patenkintas dėl to, jog pats čia gyvena jau aštuonerius metus ir matydamas šiuolaikiškesne tampančią bendruomenę džiaugiasi galintis prisidėti: ,,Fotografija man yra pašaukimas ir darbas. Ši gyvenimo dalis yra sustabdytas kinas, dovanojantis istoriją ateinančioms kartoms”.

Iki tikslo „iš tradicinės – į šiuolaikinę gyvenvietę“ dar yra laiko, todėl ringaudiečiai nusprendė, kad 2021-ųjų metų tikslas – sukurti savo miestelio almanachą! 2021 m. Ringauduose kursiamas, skirtingas meninės kūrybos disciplinas apjungiantis, Almanachas savyje talpins Ringaudų seniūnijoje gyvenančių fotografų, rašytojų, dailininkų, kompozitorių ir kitų kūrėjų drauge su seniūnijos gyventojais sukurtus pasakojimus, nuotraukas, iliustracijas ir kitus kūrybinio proceso rezultatus. Gyventojai keliaus per įvairiausias kūrybines ir edukacines dirbtuves bei rinks dar niekam negirdėtą medžiagą apie jų miestelį. Tikima, jog Ringaudų almanacho kūrimas prisidės prie vietos gyventojų kūrybinio potencialo žadinimo ir stiprins seniūnijos kūrybinį potencialą. Bendruomenei belaukiant didžiosios savo knygos, 2021 m. vasarą Ringauduose žmonės bus mokomi susikurti savo pačių šeimos, kiemo, gatvės, klasės ar kitos bendruomenės kūrybinį ziną – mažąjį almanachą. Šių dirbtuvių dalyviai pasigamins individualų, unikalų ir vienetinį leidinį, su specialiai jam skirtu viršeliu, ir kurį galės namo parsinešti jau tą pačią dieną. Kelyje link didžiojo Ringaudų almanacho bendruomenę lydės grupė menininkų ir kūrybininkų: Andrius Sarapinas, Kastytis Laužadis, Inga Dagilė, Neringa Daniulaitienė, Marius Paulikas. Net neabejojama, jog šių žmonių įsitraukimas į kūrybinius procesus Ringauduose planuojamoms veikloms suteiks išskirtinumo ir turės reikšmingos įtakos, ugdant vietos bendruomenės kūrybiškumą, savosios tapatybės supratimą ir skatinant pačių vietos gyventojų kūrybinius impulsus. Prisidėti prie Ringaudų kūrybinių procesų gali visi norintys, iniciatyvūs bendruomenės nariai. Bus tikrai labai įdomu, todėl verta ne tik sekti šios seniūnijos veiklą, bet ir aplankyti šią besikeičiančią bendruomenę bei pamatyti viską savo akimis.

Statistika trumpai. 2019 m. į Ringaudų filmo kūrimo procesą, iki tol vykusias dirbtuves įsitraukė apie 40 asmenų. Pristatymo renginyje dalyvavo virš 60 dalyvių ir apie 200 žiūrovų. 2020 m. Ringauduose buvo suorganizuotas vienas renginys ir 19 veiklų. Visose veiklose dalyvavo 94 dalyvių, o renginyje apsilankė ir veiklas stebėjo 300 žiūrovų. Džiugi žinia, jog Ringaudai 2020 m. sulaukė rėmėjų įsitraukimo, taip pat prie kūrybinių procesų prisidėjo ir 4 partneriai bei 5 menininkai, profesionalai. Ringauduose 2020 m. buvo sukurti 3 ilgalaikiai meno kūriniai, kultūriniai objektai: paroda, filmas bei gatvės meno kūrinys. Kviečiame sužinoti daugiau apie Ringaudų kelionę šiuolaikinės seniūnijos link ir/ ar pasinerti į šį nuotykį drauge, daugiau informacijos galite sužinoti el. paštu: [email protected].

Už teksto parengimą nuoširdžiai dėkojame ,,Kaunas 2022″ kultūristėms-savanorėms Emilijai Smilinskaitei ir Aušrinei Vilimaitei!

,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekto akimirkas įamžino A. Aleksandravičius ir M. Plepys.

Daugiau apie ,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekto veiklas Ringauduose galite sužinoti paspaudę ant žemiau esančių aktyvių nuorodų:

    1.  15min.lt
    2. 15min.lt