Linksmakalnis l Šiuolaikinė seniūnija

Šiuolaikinės seniūnijos

Linksmakalnis įdomi ir unikali Kauno rajono vietovė, dalyvaujanti „Šiuolaikinės seniūnijos“ projekte nuo 2019 m. Linksmakalnio kelias „Šiuolaikinių seniūnijų“ projekte iki šiol buvo žavius pokyčius dovanojantis. Pastaraisiais metais ėmė sparčiai ir ryškiomis spalvomis skleistis Linksmakalnio tapatybė, kurią kuria tiek profesionalūs Lietuvos ir užsienio menininkai, tiek vietos bendruomenė. Linksmakalnis dabar labiau žinomas kaip angelų miestelis. Tai didelio vietos kultūros operatoriaus, bendruomenės, mokyklos ir užsienio menininkų darbo rezultatas.  Linksmakalnyje viešėjusiam italų menininkui Roberto Magro, atvykus į miestelį pirmą kartą, pasirodė, kad jame susvetimėję kaimynai, kieme nuobodžiaujantys vaikai. Toks šviesus pavadinimas neatitiko pamatyto vaizdo.  Po 3 režisieriaus ir 13 artistų iš įvairių pasaulio šalių rezidencijų visuomenei buvo parodyta kitokia Linksmakalnio istorija. Daugiau nei 100 bendruomenės narių dalyvavo ir kartu su šiuolaikinio cirko atstovais kūrė spektaklį „Radijo angelai“. Tai ne paprastas spektaklis, o vietos istorija, jo žmonėmis ir miestelio legendomis paremtas bendruomenės ir menininkų kūrinys, kuris kvietė į neeilinį nuotykį skirtingose Linksmakalnio vietose.

Apie spektaklį: “Kažkada, kai Linksmakalnyje stovėjo radijo antenos, jos pritraukė būrį angelų, kurie nusprendė čia pasilikti visam laikui. Ne veltui miestelyje yra angelų muziejus, gyvūnų prieglaudos ir kiti nuostabūs, nors ir ne iš karto pastebimi dalykai”. Tokiomis mintimis dalinosi žinomas italų šiuolaikinio cirko režisierius Roberto Magro. Kartu su tarptautine cirko artistų trupe maži, vyresnio amžiaus ir jauni Linksmakalnio gyventojai visą pusmetį šoko, sportavo ir repetavo. O svarbiausia – jie kūrė naują Linksmakalnio pasakojimą, paremtą  miestelio praeitimi, dabartimi ir ateitimi.

2020 m. rugsėjo 5 d. Linksmakalnyje įvyko finalinis „Šiuolaikinių seniūnijų“ projekto renginys „Radijo angelai: piknikas“. Šis daugiau nei tris valandas trukęs bendruomenės susibūrimas jo dalyvius įtraukė į šiuolaikinio cirko spektaklį, gyvą gatvės meno kūrinio piešimą, videofilmo apie Linksmakalnio žmones pristatymą, o vakarą užbaigė grupė Rakija Klezmer Orkestar koncertas ir lazerių šou. Renginio vedėjais tapo šiuolaikinio cirko menininkas Džiugas Kunsmanas ir vietos vaikai, su kuriais menininkas dirbo visą pusmetį. Su vaikais ant apleisto namo piešė menininkas Antanas Dubra, filmą ,,Linksmakalnis: kėlę iš griuvėsių” apie Linksmakalnį ir jo žmones pristatė menininkas Gytis Dovydaitis (filmą galima išvysti paspaudus čia), šokio spektaklį sukūrė D.Kunsmanas ir Adrian Carlo Bibiano.

Šis šiuolaikinių seniūnijų renginys Linksmakalnyje susumavo daugelį čia vykstančių meninių veiklų, startavusių dar 2019 m. Tais metais choreografui Roberto Magro inspiravus miestelio tapatybę tyrinėjantį ir vietos bendruomenę įtraukiantį projektą “Radijo angelai”, dauguma vietos veiklų tapo susietos su šiuolaikinio cirko ir angelų temomis (menininkas sako, kad sovietmečiu šiame uždarame kariniame miestelyje stovėjusios radijo antenos pritraukė angelus, kurie ir šiandien nepastebimi daro gerus darbus). Bendruomeniškumą, pagalbą vienas kitam, gerumo ir rūpesčio temas aktualizuojantis projektas ypač įtraukė vietos vaikus, susižavėjusius šiuolaikinio cirku ir menininko charizma.

Be šio renginio, 2020 metų rudenį Linksmakalnyje buvo sukurtas gatvės meno kūrinys (aut.Martynas Aužbukevičius), o miestelio centre atsirado Algimanto Šlapiko skulptūra „Angelo suolelis“.

Statistika trumpai. 2019 m. procesą įsitraukė 108 vietos gyventojai. Atvyko 13 menininkų. Spektaklį pamatė apie 500 žiūrovų. Vaikai savo įgūdžius toliau gerina Garliavos gimnastikos užsiėmimuose, kaimynai pirmą kartą šventė Kaimynų dieną. Miestelis kuria naują pasakojimą, naują įvaizdį. 2020 m. Linksmakalnis tęsė miestelio įvaizdžio kūrimo darbus. Kartu su šiuolaikinio šokio/cirko atstovu Džiugu Kunsmanu miestelio vaikai tobulino savo judesio ir kūrybiškumo įgūdžius, pusės metų repeticijų rezultatus pristatė rugsėjo mėnesį įvykusiame renginyje. Linksmakalnis tęsia angelų temą ir miestelyje atsiranda gatvės meno kūriniai (vienas iš jų atsirado dar pernai Samylų kultūros centro dėka), skulptūros. 2020 m. Linksmakalnyje dirbo menininkai: Gytis Dovydaitis, Algimantas Šlapikas, Martynas Aužbikavičius, Džiugas Kunsmanas. Jei norite pažinti Linksmakalnį detaliau ir sužinoti apie „Šiuolaikinių seniūnijų“ projekto vyksmus šioje Kauno rajono vietovėje, kreipkitės el. paštu: [email protected].

Už teksto parengimą nuoširdžiai dėkojame “Kaunas 2022″ kultūristėms-savanorėms Emilijai Smilinskaitei ir Aušrinei Vilimaitei!

,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekto akimirkas įamžino A. Aleksandravičius ir M. Plepys.

Daugiau informacijos apie ,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekto veiklas galima sužinoti paspaudus žemiau esančias nuorodas:

  1. 15min.lt
  2. 15min.lt