Domeikava | Šiuolaikinė seniūnija

Šiuolaikinės seniūnijos

Domeikava prie „Šiuolaikinių seniūnijų“ projekto prisijungė 2020 m. Ši Kauno rajono vietovė pasižymi artima miesto kaimynyste su kur kas įvairesniu ir gausesniu kultūros paslaugų spektru, dideliais naujakurių skaičiais ir sparčia urbanizacija. Todėl čia taip pat susiduriama su dalyvaujamosios kultūros stoka, sunkiau sekasi ne tik įtraukti bendruomenę, bet ir paskatinti pažinti savitą vietos paveldą ir tapatybę.

Siekiant organizuoti bendruomenę sutelkiančias veiklas, buvo pasirinkta gyvo veiksmo, vaidmenų ir orientaciniai žaidimų vystymo kryptis, kuria siekiama iki 2022 metų sukurti sužaidybintą Domeikavos – Šiuolaikinės seniūnijos – gyvo pažinimo ir patyrimo platformą. Ji pasitelkiama kaip pagrindas burti vietos bendruomenę ir įtraukti išorės partnerius. Čia nėra pasyvių stebėtojų – kiekvienas įtrauktasis tampa aktyviu dalyviu – arba organizatoriumi (žaidimo kūrėju), arba žaidėju. Tikima, kad žaidimas yra vienas universaliausių ir neutraliausių bendruomenės įtraukimo būdų, nepriklausomai nuo amžiaus ir socialinės padėties.

Seniūnijoje išlikę įvairių laikotarpių paveldo objektai, kurie glaudžiai siejasi su bendresne Kauno ir Lietuvos istorija, ryški patriotizmo dvasia. Pasitelkiant vietos gyventojus ir išteklius, išorės partnerius, kuriama sužaidybinta gyvo pažinimo platforma, susieta su seniūnijos paveldo objektais ir viešosiomis erdvėmis, siekiama įprasminti istorinę atmintį, remtis ja formuojant šiuolaikinę tapatybę, kūrybiškai panaudoti turimus išteklius, įtraukti ir sudominti kuo įvairesnę ir didesnę auditoriją, skatinti didžiuotis gyvenamąja aplinka. Mūsų tikslas – bendravimas, judėjimas ir naujo, šiuolaikiško įvykio kūrimas.

„Kokia yra Domeikava? Man tai – tarsi naujas lipdinys, kuris vis lipdėsi. Domeikava matosi jau nuo autostrados – tai nauji kvartalai. Dar yra buvusios sodininkų bendrijos, kurios tampa gyvenamaisiais kvartalais, o pati sodų reikšmė – nykstanti. Daug žmonių, kurie čia atsikrausto, ima paskolas ir daug dirba, tad į Domeikavą grįžta tik pernakvoti. Bandome į veiklas įtraukti ir juos, ir Domeikavos senbuvius. Vienus iš jų kviečiame dalyvauti žaidime, o senuosius gyventojus – būti personažais orientaciniuose žaidimo taškuose“, savomis įžvalgomis dalinosi Domeikavos laisvalaikio salės kultūrinių renginių organizatorė Žaneta Jankauskaitė.

Kiekvieną rudenį, rugsėjo mėnesį, Domeikavos šiuolaikinės seniūnijos projekto vykdytojai, kartu su partneriais kviečia ne tik seniūnijos gyventojus, bet ir svečius į didįjį metų renginį – orientacinį vaidmenų žaidimą po pseudo istorinę ir fantastinę Domeikavą, kurio metu egzistuojanti tikrovė persipina su stebuklinga istorija. Dauguma žaidimo vietų – tai seniūnijai svarbios, istorinės vietos ir paveldo objektai, kuriuose galima sutikti pažįstamus arba pramanytus šios vietos gyventojus, todėl žaidimas sujungia intriguojantį pasakojimą, tikras ir pramanytas istorijas, bei suburia vietos bendruomenę.

Metų eigoje taip pat organizuojami ir kiti smulkesnio mastelio renginiai ir veiklos, kuriomis siekiama įprasminti ir išsaugoti savitą vietos istorinę atmintį, remtis ja formuojant šiuolaikinę tapatybę, kūrybingai panaudoti turimus išteklius, sudominti ir įtraukti kuo didesnę ir įvairesnę auditoriją ir skatinti didžiuotis gyvenamąja vieta. Pasirinktas žaidimo formatas padeda atsiskleisti lankytinoms vietoms, istorijai ir gyventojų kūrybiškumui. Vienas tokių pavyzdžių – karantino laikotarpiu sėkmingai įgyvendinta virtuali įtraukaus žaidimo versija Facebook socialiniame tinkle – „Gydytojo Stepono užrašai“ (nuoroda į virtualią įtraukaus žaidimo versiją Facebook socialiniame tinkle galima rasti paspaudus čia). Šiame žaidime tik nuo žmonių balsų priklausė, kur pasisuks ir kaip pakryps istorijos siužetas.

Projektą „Šiuolaikinės seniūnijos“ Domeikavos seniūnijoje įgyvendina Domeikavos kultūros centras, „Kaunas 2022“, žaidimą kuruojanti komanda „Carpe Noctem“, vietos kultūros ir bendruomenių atstovai.

Statistika trumpai. Į Domeikavoje vykusius procesus  2020 m. prisijungė 20 partnerių, buvo suorganizuoti 2 renginiai ir 23 veiklos, kurių dalyvių skaičius pasiekė 77, o renginiuose ir veiklose sudalyvavo 180 žiūrovų. Kūrybiniuose procesuose savo idėjomis dalinosi ir jas realizavo 4 profesionalai, menininkai. Domeikavoje buvo sukurtas ilgalaikis kūrinys: žaidimas. Daugybė įtraukiančių veikų šioje Kauno rajono vietovėje dar priešakyje. Jei norite sužinoti daugiau apie kūrybingą bendruomenišką Domeikavos gyvenimą ir/ ar prie jo prisijungti, kviečiame kreiptis el. paštu:[email protected].

Už teksto parengimą dėkojame “Kaunas 2022” kultūristėms -savanorėms Emilijai Smilinksiatei ir Aušrinei Vilimaitei!

“Šiuolaikinių seniūnijų” projekto akimirkas Domeikavoje įamžino A. Aleksandravičius.

Daugiau informacijos apie ,,Šiuolaikinių seniūnijų” projekto veiklas Domeikavoje galima perskaityti paspaudus žemiau esančias nuorodas:

    1. 15min.lt
    2. 15min.lt