Dab. Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakultetas
Adresas: Jonavos g. 66, Kaunas
Projekto autorius M. Grodzenskis
Pastatyta 1935 m.
Dab. Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakultetas
Adresas: Jonavos g. 66, Kaunas
Projekto autorius M. Grodzenskis
Pastatyta 1935 m.
Tarpukario Lietuvos visuomenė pasižymėjo įvairių draugijų ir organizacijų gausa bei veikla. Galimybės steigtis įvairioms visuomeninėms ir politinėms organizacijoms Rusijos imperijoje susiklostė dar XX a. pradžioje, tačiau tai nebuvo tas pats, kas veikti nepriklausomybės sąlygomis. Itin aktyviai veikė įvairios žydų bendruomenės draugijos, tradiciškai besirūpinusios našlaičiais, ligoniais, neįgaliaisiais, seneliais, teikė paramą nelaimės atveju, rėmė besimokančiuosius. Nepriklausomybės metais buvo kuriamos naujos švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos sistemos. Kaunui tapus valstybės centru čia telkėsi pagrindiniai, nauji ir modernūs organizacijų pastatai. 1928 m. pradėjo veikti žydų sveikatos apsaugos draugijos (OZE) sveikatos namai D. Poškos gatvėje, o 1935 m. Jonavos gatvėje pastatyta darbo mokymo draugijos amatų mokykla ORT.
ORT – amatų bei žemės ūkio darbo draugija (rus. Общество ремесленного и земледельческого труда), įkurta dar XIX a. pab. Jos tikslas ir rūpestis – suteikti žydams darbinių žinių ir gebėjimų. Šias mokyklas baigiantys žydai tapdavo siuvėjais, sodininkais, mechanikais, amatininkais ir kt. Čia būdavo įgijama ne tik profesija, bet ir vidurinis išsilavinimas. Draugija didžiausią dėmesį skirdavo socialiai pažeidžiamiems gyventojų sluoksniams, mokslo metu suteikdavo ir prieglobstį – nemokamą būstą bei maitinimą.
Žydų „ORT“ draugijos vidurinė amatų mokykla Kaune, XX a. 4 deš. Atvirukas. Nuotraukos šaltinis: Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Prieiga per internetą.
Amatų mokykla jidiš dėstomąja kalba Kaune įkurta 1921 m. gruodį, žydų bendruomenei priklausiusiame dviejų aukštų mūriniame name Italijos g. 4 (dab. Antano Mackevičiaus g., tačiau namas neišliko). Pirmiausia buvo atidarytas metalo apdirbimo, vėliau siuvimo, o paskui – elektrotechnikos skyrius. Įkurtos mokomosios dirbtuvės, kuriose ne tik mokytasi praktinių įgūdžių, bet ir gaminti metalo dirbiniai bei prietaisai Kauno fabrikų užsakymu. Mokyklą išlaikė ORT draugija, Švietimo ministerija ir Kauno miesto savivaldybė. Medicinos pagalbą mokiniams teikė Žydų sveikatos apsaugos draugija (OZE). Pagrindinis mokyklos pajamų šaltinis buvo fabrikų užsakymai. Už šiuos pinigus buvo perkami mokymui reikalingi įrankiai ir medžiagos.
Mokykloje veikė vakariniai kursai pasitobulinti pageidaujantiems amatininkams. 1925 m. minimi vakariniai kursai suaugusiesiems, kurių klausytojams, kaip ir amatų mokyklos mokiniams, buvo dėstoma aritmetika, geometrija, fizika, chemija, piešimas, mašinų mokslas, jidiš ir lietuvių kalbos ir kt. Po Izraelio įkūrimo 1948 m. ORT tapo itin svarbia organizacija, ruošiančia specialistus darbui naujoje valstybėje. Šiuo metu draugija veikia ir Lietuvoje.
Mokyklos dirbtuvės 1935 m. J. Fridman nuotrauka. Nuotraukos šaltinis: World ORT archive. Prieiga per internetą.
Gausėjant mokinių senosios patalpos Italijos gatvėje, kur teko dirbti ankštame rūsyje, ėmė nebeatitikti mokyklai keliamų reikalavimų. Draugijos valdyba nusprendė statyti naują mokyklą. Dalį lėšų skyrė ORT draugijos centro valdyba Paryžiuje, dalis buvo pasiskolinta valstybės taupomosiose kasose. 1934 m. Kauno žydų ORT draugija gavo Kauno miesto savivaldybės leidimą pasistatydinti amatų mokyklos pastatą nuosavame sklype Jonavos g. 76 (dab. Jonavos g. 66). Rūmai iškilo 1935 m. Pradžioje buvo įrengtas pirmas aukštas, jame įsikūrė metalo apdirbimo skyrius, 1936 m. antrame aukšte pradėjo veikti naujas elektrotechnikos skyrius. 1937 m. mokyklos metalo apdirbimo skyriuje įvesta ir automobilių remonto specialybė.
Mokyklos klasė, 1937 m. J. Fridman nuotrauka. Nuotraukos šaltinis: World ORT archive. Prieiga per internetą.
Modernistinio amatų mokyklos pastato projekto autoriumi tapo inžinierius Mikas Grodzenskis. Kartu su kitoje p. Kalpoko gatvės pusėje pastatyta mokykla (architektas S. Kudokas), abu pastatai formuoja reprezentatyvius modernistinius vartus į Žaliakalnį. Prasidėjus okupacijai, 1940 m. ORT veikla buvo uždrausta, o mokykla pervadinta į Kauno 4-ąją valstybinę amatų mokyklą dėstomaja jidiš kalba. Po karo, kai buvo uždrausta dėstyti ne tik hebrajų, bet ir jidiš kalba, ji tapo paprasta 4-ąja profesinė mokykla. Šiandien atnaujintas mokyklos pastatas priklauso Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakultetui.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
ORT švenčia 140-ąjį gimtadienį! Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazija. Interneto šaltinis.
ORT amatų mokykla. Žydų istorijos ir kultūros paminklai Kaune [internetinis žinynas].
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
J. Lasauskaitės / 15min.lt nuotraukos, 2020 m.