Tarpukario Kaune gyveno, dirbo ir miestą garsino išsilavinusi ir veikli moteris, profesorė Vanda Mingailaitė-Tumėnienė. V. Tumėnienė – pediatrijos Lietuvoje pradininkė, pedagogė ir visuomenės veikėja, savo gyvenimą paskyrusi medicinai ir padariusi ryškią pažangą vaikų gydymui Lietuvoje. Gydytoja kilusi iš Anykščių rajono, mokslo aukštumų siekė nuo pat mažų dienų. Baigusi Kauno mergaičių gimnaziją, trejus metus dirbo mokytoja, vėliau išvyko iš Lietuvos ir mokėsi garsiausiuose to meto universitetuose: 1905 m. Sankt Peterburgo universitete baigė matematiką, toliau dirbo mokytoja ir dar tais pačiais metais pasuko medicinos keliu – baigė akušerijos kursus. Talentinga moteris savarankiškai mokėsi lotynų kalbos, gilino medicinos žinias, o lėšų mokytis toliau užsidirbo pardavinėdama obuolius. Vėliau autobiografijoje profesorė rašė: „Sustoti pusiaukelėj nebuvo mano būdas“. V. Tumėnienės ryžtas ir didelis noras mokytis medicinos padėjo jai toliau siekti šio mokslo aukštumų – 1911 m. Berno universitete, Šveicarijoje, ji įgijo medicinos daktarės laipsnį. Po metų vėl sugrįžo į Sankt Peterburgą ir baigė trijų mėnesių kursą aukštajame moterų medicinos institute, tais pačiais metais (1912 m.) Prancūzijoje gydytoja ištekėjo už rašytojo ir poeto Justino Tumėno. Kurį laiką šeima gyveno užsienyje, nes caro valdžia buvo uždraudusi J. Tumėnui grįžti į Lietuvą. Gydytoja dirbo Šveicarijoje ir Rusijoje, į Lietuvą kartu su vyru sugrįžo 1918 m., kai prasidėjus bolševikų revoliucijai buvo panaikinti caro draudimai, o po kelių metų šeima persikėlė į Kauną.
V. ir J. Tumėnų namas. Architekto V. Landsbergio-Žemkalnio eskizas. Lietuvos literatūros ir meno archyvas.
Būtent Kaune V. Tumėnienė pradėjo statyti iki tol Lietuvoje neplėtotos pediatrijos pamatus, ėmėsi privačios medicinos praktikos. Aktyvi moteris kartu buvo sveikatos departamento direktoriaus pavaduotoja ir Kauno Raudonojo Kryžiaus vaikų ambulatorijos vedėja. 1924 m. įsteigė valstybinę vaikų ligoninę-kliniką, kuri vėliau iš V. Putvinskio gatvės (veikė neįsikūrusios Vatikano nunciatūros (dab. Kauno menininkų namai) patalpose) buvo perkelta į Žaliakalnį. Ligoninė buvo įrengta pagal naujausius to meto reikalavimus, pastate veikė tyrimų laboratorija. V. Tumėnienės iniciatyva 1934 m. duris atvėrė pirmoji Lietuvoje vaikų sanatorija, pavadinta „Prof. Tumėnienės Vaikų Sanatorija“. V. Tumėnienė ne tik plėtojo vaikų gydymą, bet ir buvo vaikų medicinos mokslų pradininkė Lietuvoje – pirmoji lietuvių kalba dėstė gydymo kursą Vytauto Didžiojo universitete, buvo Vaikų ligų katedros vedėja, rašė knygas ir publicistinius straipsnius. V. Tumėnienė be medicinos turėjo dar vieną talentą – buvo poliglotė, kalbėjo vokiečių, anglų, lenkų, rusų ir prancūzų kalbomis, kartu su vyru jų mokė kitus.
V. ir J. Tumėnų namas. Architekto V. Landsbergio-Žemkalnio brėžinys. Lietuvos literatūros ir meno archyvas.
Tumėnai gyveno vaizdingoje Parodos gatvės atšlaitėje, dideliame trijų aukštų name, pastatytame 1934 m. Namo projekto autorius modernus to meto architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Įkalnėn įspraustas namas atrodo didingai, pasižymi proporcijų ir formų harmonija, namą puošia didelis, per tris namo aukštus tįstantis laiptinės langas ir balkonas. Šiuose namuose Tumėnų šeima gyveno dešimt metų, tačiau 1944 m. dėl Sovietų okupacijos buvo priversti pasitraukti į Vakarus. V. Tumėnienė su liūdesiu paliko savo namus Kaune, dėl gresiančių trėmimų nežinodama, ar kada nors galės sugrįžti į mylimą Kauną ir tęsti veiklas, pradėtus darbus. V. Tumėnienė dirbo Austrijoje, Vokietijoje, vėliau JAV, tačiau būtent JAV platus gydytojos išsilavinimas ir nuopelnai medicinai nebuvo vertinami. Iš V. Tumėnienės, kaip ir iš kitų atvykusių gydytojų, buvo reikalaujama bent metus dirbti sunkų pagalbinį darbą, kurį paprastai dirbdavo studentai. Jis buvo sunkus ir nepakeliamas 70-metei profesorei. Senatvę gydytoja praleido Čikagoje, sesers šeimoje, 1957 m. ji išleido savo atsiminimų knygą „Mano atsiminimai“.
Dabar Kaune ant V. Tumėnienės pastatytos sanatorijos pastato ir ant jos namų Parodos gatvėje galima išvysti memorialines lentas, įamžinančias garsios profesorės ir gydytojos atminimą. V. Tumėnienės žinios ir patirtis sukėlė revoliuciją vaikų gydyme Lietuvoje, ji buvo pediatrijos pradininke, kuri padėjo pamatus ateities medicinai.
Robertos Šukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Anykštėnų biografijų žinynas, Vanda Tumėnienė.
U. Antanavičius, 15 min. Vanda Tumėnienė.
Žymūs Kauno žmonės, Tumėnienė-Mingailaitė Vanda. Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Ar jūs gyvenate šiame name? O gal žinote su juo susijusių istorijų ir turite senų jo nuotraukų? – pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!