Dab. Kauno dailės gimnazija
Adresas: Dainavos g. 1, Kaunas
Architektas F. Vizbaras
Pastatyta 1932 m.
Įvertinimas: Europos paveldo ženklas
Dab. Kauno dailės gimnazija
Adresas: Dainavos g. 1, Kaunas
Architektas F. Vizbaras
Pastatyta 1932 m.
Įvertinimas: Europos paveldo ženklas
1931 m. Lietuvos moterų tarybos narė ir visuomenės veikėja Jadvyga Tūbelienė pateikė užsakymą architektui ir inžinieriui Feliksui Vizbarui suprojektuoti erdvius šeimos namus. Šio sandorio rezultatas – išskirtinės architektūros didelis gyvenamasis namas, stūksantis Dainavos gatvėje, vienoje gražiausių Kauno vietų – ant Žaliakalnio šlaitų viršutinės terasos prie Kauko alėjos.
J. Tūbelis buvo ilgametis Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas, garsėjo atsidavimu darbui, todėl J. Tūbelienei teko namo statybos rūpesčiai. Ji buvo ryški ir drąsi asmenybė, viena iškiliausių tarpukario Kauno moterų. Aktyvi visuomenininkė Lietuvos moteris skatino balsuoti tuomet, kai Prancūzijoje, Italijoje balsavimo teisės moterys dar neturėjo. Ji daug keliavo, dalyvavo politiniuose įvykiuose, kalbėjo penkiomis kalbomis, buvo iškalbinga, stilinga ir žavi, todėl nenuostabu, kad neretai patraukdavo aplinkinių dėmesį.
Namas 1957 m. S. Lukošiaus nuotrauka. Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto archyvas.
Architektas F. Vizbaras Tūbelių šeimai suprojektavo pakankamai laisvos kompozicijos ir plano namą su terasa, pastato plokštumas pagyvina tamsūs karnizai ir langų apvadai. Architektas F. Vizbaras ant namo stogo planavo iškelti gana aukštą bokštą, tačiau J. Tūbelienei šis atributas pasirodė pernelyg į akis krintanti detalė, todėl buvo pakeistas įrengiant nedidelę atvirą aikštelę, kurioje būtų galima mėgautis Kauno senamiesčio panorama. Name buvo suprojektuoti devyni erdvūs kambariai, po namu – didelis rūsys. Aukštą namo savininkų statusą atspindėjo prabangūs porceliano dirbiniai, baldai ir šviestuvai. Atsižvelgiant į ponios Tūbelienės norus, pirmame aukšte buvo įrengtas erdvus valgomasis, kuris dažniausiai būdavo pilnas žmonių: draugų, giminių, Kauno šviesuolių, užsienio diplomatų ir įvairių valstybės veikėjų. Ne kartą pas Tūbelius lankėsi Prezidentas Antanas Smetona su šeima. J. Tūbelį ir A. Smetoną jungė žmonų giminystė – Prezidento žmona Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė buvo seserys. Todėl nenuostabu, kad čia virdavo aktyvus visuomeninis ir politinis gyvenimas, buvo aktyviai diskutuojama, kuriama ir bičiuliaujamasi.
Namas 1956 m. S. Lukošiaus nuotrauka. Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto archyvas.
Deja, likimas buvo palankus naujiesiems šio namo šeimininkams. 1940 m. birželį šiuos namus palikusi ir juos paradusi J. Tūbelienė su dukra Marija pasitraukė į Vakarus. Be šeimininkų likęs namas dar 1946 m. atiteko dailės mokyklai (šiuo metu Kauno dailės gimnazija), kurią didelių pastangų dėka nuo pradžių kūrė dailininkas Česlovas Kontrimas. Tuo metu tai buvo pirmoji tokio profilio vidurinė mokykla Lietuvoje. Be to, jos organizatorius sugebėjo įkelti mokyklą į vieną iš moderniausių prieškario Kauno namų – žymaus architekto F.Vizbaro suprojektuotą Ministro pirmininko J.Tūbelio privačią rezidenciją. Funkcionalus, racionalių, bet nemonotoniškų formų statinys buvo įkomponuotas Žaliakalnio šlaite, patogioje ir labai gražioje vietoje. Ši aplinka tiesiog idealiai tiko orientuotų į humanitarinę kultūrą vaikų ugdymui.
2015 m. Europos Komisijos sprendimu į Europos paveldo ženklo sąrašą įtraukti 44 Kauno tarpukario modernizmo architektūros objektai, tarp kurių ir J. ir J. Tūbelių namas.
Robertos Šukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Kauno dailės gimnazija. Istorija. Interneto svetainė.
Istorinė Lietuvos Respublikos prezidentūra Kaune. J. ir J. Tūbelių namai. Interneto svetainė.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? – pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
L. Mykolaičio nuotraukos, 2018 m.