„MoFu 360/365“ kūrėjai:
Tadas Stalyga ir Rita Kundrotaitė-Stalygienė
Kūrėjų profilis
Tado kūrybinė praktika apima įvairias disciplinas, o jų taikymas visada priklauso nuo kūrinio idėjos diskuojamos formos ir proceso. Koncepcijos kilmė yra neatsiejama nuo vietos – čia susiduria idėjiniai aspektai, tokie kaip istorija, kultūra ar politika, taip pat jausminiai – tokie kaip fonetiškumas, vizualumas ir erdviškumas. Taikydamas įvairias meno sritis, Tadas bendradarbiauja su įvairiomis galerijomis, teatrais, kuria kino projektus. Pastaruoju metu vietos vaizdavimas ekrane (telefonas>monitorius>kinas) jo praktikoje tapo pagrindinis. Tai leidžia sujungti realią fizinę vietą su virtualia erdve, filmo scena ir laiku. Šioje dviguboje erdvėje, faktai, kylantys iš „įprastos“ aplinkos, persipina su nepaprastais kino dėsniais – masteliu, perspektyva ir pan.
Ritos veiklos susijusios su interjero erdvės dizainu ir architektūra. Ryšys tarp žmonių ir jų artimiausios aplinkos bei kaip ją veikia elgesio modeliavimas, socialiniai ir kultūriniai veiksniai – tampa esminiais kriterijais priimant kūrybinius sprendimus. Kaskart dirbdama tam tikroje erdvėje ji klausia, vieni ar kiti sprendimai veikia mūsų laikinumo suvokimą, kaip galima paveikti mūsų būties ritmą ir patirtį per manipuliavimą jutiminiu lygmeniu. Iki šiol Rita daugiausia dėmesio skyrė privačių ir viešųjų patalpų interjero kūrimui – nuo jaukių šeimos namų iki meno galerijų ar dinamiškos bendradarbystės erdvių.
Interpretuojami objektai
Apie projektą „Trys mergelės. Buvęs restoranas „Trys mergelės“
Restoranas „Trys mergelės“ yra vienas ryškiausių sovietinio modernizmo pavyzdžių ne tik Kaune, bet ir visoje Lietuvoje, tam tikru mastu jis pelnė pripažinimą buvusioje SSRS. Laikui bėgant, legendinis restorano statusas blėso, pats pastatas tapo kavine, vėliau – naktiniu klubu. Pastarajam galiausiai bankrutavus, pastato viduje kilo keletas gaisrų. Šiandien iš pirminės jo konstrukcijos išlikę vos keli atskiri elementai – lyg griaučiai, laukiantys neišvengiamų pokyčių.
Pastato likimas atspindi platesnius kitimus, susijusius su šalies architektūrine ir ideologine praeitimi. Lietuvoje, kaip ir kitose buvusio sovietinio bloko šalyse, šio laikotarpio architektūra dažnai primena sunkų tautos praeities laikotarpį. Nepaisant to, pastato istorija susijusi ne vien su buvusia okupacine valdžia, ji taip pat atspindi laikotarpio architektūrinį mąstymą, o dėl formų unikalumo buvęs restoranas tampa geru saugotinu pavyzdžiu ateities kartoms.
Kūrėjai Rita ir Tadas parengė archeologinę instaliaciją, polemiškai keliančią klausimus apie galimą pastato ateitį. Instaliacijoje pristatomi įvairūs pastato griuvėsiuose surinkti fragmentai: eksterjero ir interjero elementai, bendruomenės ir ekspertų pasakojimų įrašas, dabartinės pastato būklės filmuota medžiaga ir legendinio restorano praeities, dabarties ir ateities atvejų tyrimai. Instaliacijos – „Nugriauti ar išsaugoti?“ – lankytojai atsidurs įnirtingų diskusijų apie statinio likimą epicentre. Rita ir Tadas tikisi, jog jų kūrinys atkreips dėmesį ne tik į legendinio restorano „Trys mergelės“ likimą, bet ir leis giliau pažvelgti į 20 amžiaus architektūros vertės klausimus.
Kūrybinio proceso akimirkos, 2021 m. Nuotraukų autorius M. Plepys.
Meninio projekto rezultatai parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.