Paveldo dirbtuvės
Paveldo dirbtuvių metu, įtraukiant vietos paveldo bendruomenę, sudaroma galimybė pamatyti, sužinoti ir susipažinti su praktiniais paveldo tvarkybos klausimais ir aspektais. Dirbtuvių metu susipažįstama su kultūros paveldu per mokymąsi ir patirtį. Bendrų konsultacijų dėka gaunami atsakymai į rūpimus klausimus apie tyrimus, tvarkybą ir įveiklinimą. Tokio pobūdžio renginiai taip pat tampa alternatyvia diskusijų erdve, kurioje susitinka, paveldosaugos teoretikai, praktikai, institucijų ir paveldo bendruomenės atstovai.
„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinės“ programa „Modernizmas ateičiai“ kaip ir kasmet jungėsi prie Europos paveldo dienų iniciatyvos ir kvietė dalyvauti organizuojamuose renginiuose. Šių metų paveldo dienų tema „Tvarus paveldas“ ne tik siekė priminti, bet ir skatino atsigręžti į daugialypį įsipareigojimą siekti geresnės visų žmonių gyvenimo kokybės. Paveldas jau ne kartą įrodė savo ilgaamžiškumą, laiko išbandytų technologijų ir medžiagų tvarumą bei taikymą. Tačiau nūdienos realijos skatina ne tik atsigręžti ir didžiuotis, bet ir aktualizuoti sąmoningumą gyvenamosios aplinkos atžvilgiu bei išryškinti ir spręsti egzistuojančias paveldo prieinamumo problemas. Atkreiptas dėmesys į kultūros paveldo pritaikymą naujoms funkcijoms, bendruomeninių ryšių stiprinimą, gebėjimą apjungti įvairias grupes ir rasti naudos visiems. Cikle numatyti keturi skirtingo pobudžio renginiai: seminarai, dirbtuvės vaikams, koncertas ir sutelktinio finansavimo projektų, skirtų paveldui, rezultatų pristatymas:
Renginių programa Europos paveldo dienoms`22:
Seminaras: Paveldo pastatų prieinamumo iššūkiai bei galimi sprendimo būdai
Vienas iš numatomų ciklo renginių – seminaras, skirtas paveldo pastatų prieinamumo iššūkiams bei galimiems sprendimo būdams. Seminaro metu buvo pristatomi gerieji pavyzdžiai, kalbama apie dilemas, susijusias su universalaus dizaino architektūroje paieškomis. Seminaro pabaigoje vyko apibendrinamoji diskusija su auditorija. Seminaras organizuotas bendradarbiaujant su „Impact Foundation“, seminarą vedė Paulina Tota-Stawarczyk ir Martyna Bednarz iš Lenkijos.
Renginio vieta: Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56, Kaunas
Nuotraukų autorius G. Jovaiša, 2022 m.
Dirbtuvės moksleiviams
Rugsėjo 16 d. Kauno centriniame pašte vykusios dirbtuvės moksleiviams, kurių metu buvo nagrinėjama tarpusavio ryšiai tarp žmonių, architektūros, miesto planavimo, socialinio ir miestietiško gyvenimo kultūros. Dėmesys taip pat buvo teikiamas Kauno modernistinės architektūros paveldui.
Dirbtuves organizavo ir vedė svečiai iš Lenkijos: Impact audience komanda – Agata Etmanowicz, architektėmis Paulina Tota-Stawarczyk ir Martyna Bednarz. Kartu su jomis, moksleiviai kūrė prieinamą, saugų ir patogų miestą. Po dirbtuvių vyko trumpa diskusija, kur vaikai dalinosi savo įžvalgomis ir supratimu apie miesto prieinamumą.
Renginio vieta: Centrinis Kauno pašas, Laisvės al. 102, Kaunas
Esate mokykla ir norėtumėte tokias dirbtuves surengti savo moksleiviams? Galite tai padaryti su dirbtuvių valdymu planu. Nuoroda: EPD dirbtuvių valdymo planas
Nuotraukų autorė M. Pociūtė, 2022 m.
Projekto „Sutelktinio finansavimo galimybės paveldo išsaugojimui“ rezultatų pristatymas
Rugsėjo 17 d. privačiame gyvenamajame name, Minties rato g. 24, pristatyti projekto „Sutelktinio finansavimo galimybės paveldo išsaugojimui“ rezultatai. Šiuo metu su partneriais susimetam.lt vykdomas projektas, kurio metu siekiama sutelktinio finansavimo pagalba finansuoti frezavimo peiliukų gamybą, kuriais būtų galima išpjauti tipinių profilinių Kauno Žaliakalnio medinių namų dailylentes. Renginio metu buvo pristatomi ne tik patys peiliukai, bet ir už surinktas lėšas bus išpjautos ir nudažytos naujos lentos, kurios pakeis susidėvėjusiais medinio pastato fasado dalis. Apie šias subtilybes pasakojo ir savo projektą pristatė architektas -Povilas Konkulevičius
Renginio vieta: privatus gyvenamasis namas, Minties Rato g. 24, Kaunas
Nuotraukų autorė M. Pociūtė, 2022 m.
Grupės „Happyendless“ koncertas žemkasėje „Nemuno 7“
„Nemuno7“ – originalus žemkasės, naudotos upės vagai Nemune gilinti, pavadinimas. Statyta tuometinėje Čekoslovakijoje 1965 m., dėl pasenusios ir upės ekosistemai žalingos technologijos ji negali būti naudojama pagal tiesioginę paskirtį. Užuot objektą sunaikinus, pasirinktas tvaresnis sprendimas – suteikti jam naują vaidmenį ir transformuoti į kultūrinę erdvę, kviečiančią apmąstyti vandens temą iš meno, istorijos ar mokslo perspektyvos.
Transformuota žemkasė Zapyškyje, kairiajame Nemuno krante įsikūrė 2022-ųjų pavasarį. Tai puikus tvaraus paveldo panaudojimo menui ir kultūrai pavyzdys. Būtent čia, rugsėjo 18 d. sekmadienio rytą vykęs “Happyendless” koncertas simboliškai vainikavo Europos paveldo dienų renginių ciklą Kauno rajone ir kvietė pasitikti dieną su kavos puodeliu, gaiviu oru ir palengva budinančia elektronine muzika.
Repertuare – 2022 m. išleisto EP „Observatorijos: Nida“ kūriniai ir keletas specialiai šiam koncertui sukurtų kompozicijų. Muzikinėse ir atmosferinėse „Observatorijos: Nida“ kompozicijose susilieja autentiški aplinkos garsai: burlaivių stiebų traškesys, skalaujami molo akmenys, paslaptis išsinešantis vėjas, senų angarų vartų girgždesys ir visa tai, kuo gyvena kurortinis Nidos miestelis.
Renginio vieta: Nemuno krantinė, Dievogalos g. (dviračių takas už „Viada“ degalinės), Zapyškis, Kauno raj.
Nuotraukų autorė M. Pociūtė, 2022 m.
Renginių archyvas:
2018-ųjų vasarą „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“, organizacija „Gražinkime Kauną“ ir „Medžio meistrų draugija“ įgyvendino pavyzdines modernistinių durų restauracijos dirbtuves. V. Putvinskio g. dienų metu organizuotose dirbtuvėse buvo galima gyvai pamatyti atliekamus durų restauracijos darbus, ekskursijos formatu susipažinti su tarpukario Lietuvos dizaino kultūra ir dalyvauti simboliškame restauruotų durų atvėrime. Partneriai: Kauno menininkų namai, Medžio meistrų asociacija, organizacija „Gražinkime Kauną“.
Apie dirbtuves spaudoje: Kauno diena; 15min.lt
2020-aisiais paveldo ir architektūros programa „Modernizmas ateičiai“ jungėsi prie Europos paveldo dienų Lietuvoje iniciatyvos. Rugsėjo 12–13 d. dienomis buvo vykdomos pažintinio, mokomojo ir praktinio pobūdžio dirbtuvės, kurių metu bus konsultuojama: istorinių pastatų ir želdinių vertės, jų būklės nustatymo, medžio, tinko, bei kitų paviršių ir pastato dalių priežiūros, restauracijos ir kitais susijusiais klausimais. Renginių metu buvo pristatomos dvi sodybinės atvejo studijos: J. ir S. Gruodžių miesto sodyba Nėries atšlaitėje ir T. Ivanausko „Obelynės“ užmiesčio sodyba su dendrologiniu parku ant Nemuno slėnio kalvos. Partneriai: Kultūros paveldo departamentas, Kauno miesto muziejus, Kauno rajono muziejus, organizacija „Gražinkime Kauną“, VDU Miškų ir ekologijos fakulteto specialistė doc. dr. Lina Straigytė, specialistai: Saulius Jackevičius, Rasa Bertašiūtė, Kęstutis Cikanas, Povilas Konkulevičius
2021-aisiais Europos paveldo dienų metu Kauno mieste ir Kauno rajone vyko renginiai, kurių metu buvo galima dalyvauti susitikimuose, diskusijose, ekskursijose, praktinėse veiklose. Jose – specialistų konsultacijos, eksperimentinė paveldosauga ir kūrybiniai projektai, bendruomeninės iniciatyvos. Renginių metu buvo galima sužinoti bendrųjų dalykų apie paveldo prevencinę priežiūrą, taip pat praktinių dalykų, išgirsiti ir sužinositi apie įtraukius bendruomeninius ir individualius projektus. Aktualizuota tarpukario modernistinė ir medinė architektūra, baldai, mažieji architektūros elementai. Pasitelktos dvi atvejo studijos: Kūrybos ir bendruomenės namai „K.INAS. „Panemunė“ (buv. medinė Panemunės klebonija) ir R. Polovinsko vasarnamis (dab. Kulautuvos seniūnija ir biblioteka). Partneriai: Kultūros paveldo departamentas, Kūrybos ir bendruomenės namai „K.INAS. „Panemunė“, Kulautuvos seniūnija, „FIXUS Mobilis“, baldų restauratoriai Tadas Baukus ir Julija Špakovaitė, architektūros ir restauracijos specialistė Huriye Armagan Dogan, architektas ir medinės architektūros puoselėtojas Povilas Konkulevičius, istorijos mokytojas Mykolas Fedaravičius.
Nuotraukos:
2018 m. restauracijos dirbtuvių akimirkos. Nuotraukų autorius Ž. Rinkšelis, 2018 m. Nerestauruotų durų nuotraukos šaltinis: www.autc.lt
2020 m. paveldo dirbtuvių akimirkos. A. Aleksandravičiaus (Kaunas 2022) nuotraukos.
2021 m. paveldo dirbtuvių akimirkos. A. Aleksandravičiaus (Kaunas 2022) nuotraukos.