„MoFu 360/365“ kūrėjai:
Jonas Vasteenkiste
Kūrėjo profilis
Jono kūriniams daro įtaką erdvė, kuriai jis kuria. Jis naudoja kelių rūšių medijas, įskaitant instaliacijas, vaizdo įrašus, skulptūrą, fotografiją ir piešinius. Savo kūryboje Jonas tiek fiziniu, tiek psichologiniu požiūriu įkvėpimo ieško architektūros elementuose. Jis konstruoja erdves arba tam tikras situacijas, kurias tiksliausia būtų įvardyti „mentalinėmis erdvėmis“. Tokio tipo erdvės artimos sąvokos „Denkraum“ reikšmei, kuri dažniausiai aptinkama filosofijoje ir architektūroje. „Denkraum“ gali būti interpretuojama kaip suvokimo, emocijų ir minčių chaose vykstantis arba iš šių jausmų kylantis vidinis sienų statymas, geriausiai atspindintis kūrėjo išgyvenimus ir jausmus. Kurdamas ir apibūdindamas savo darbus Jonas į tai atsižvelgia. Jo kūriniai nutolsta nuo asmeninės patirties, o į instaliaciją jis žiūri kaip į atskaitos ir patirties terpę. Taip Jonas įveda žiūrovą į aktyvų vaidmenį: jis kviečia jį įsitraukti į kūrinį ir įsitvirtinti jame – tiek mentaliai, tiek fiziškai.
Interpretuojami objektai
Gaverzicht vila, Varegemas, Belgija
Apie projektą „Membrana“
Meno projekte Jonas tyrinėja vilos Gaverzicht erdves, architektūrą ir asmeninę istoriją, paversdamas visus šiuos elementus savarankiškomis skulptūromis. Sukūręs nedidelius modelius, Jonas užpildė jais erdvę panaudodamas originaliai pastate buvusius interjero elementus. Nors didžiausias dėmesys buvo skiriamas tipiškų vilos architektūros elementų charakterizavimui, jų lokalizavimas vietoje papildė Jono pasakojimą buvusių ir esamų gyventojų istorija. Jo skulptūrose per įvairias formas ir medžiagas galima įžvelgti tris patirties sluoksnius: architektūros, interjero ir asmeninių gyventojų patirčių. Tokiu būdu ši instaliacija kuria naują suvokimo apie modernizmo architektūrą būdą.
Projekto pavadinimas „Membrana“ kilo iš Jono įsitikinimo, kad namas / namai ir, platesne prasme, – pastatai bei aplinka – veikia kaip antroji žmogaus oda. Šio projekto tikslas – išanalizuoti ir parodyti šio pastato DNR, jo kalbą, architektą ir gyventojus, kaip formalų žodyną. Taip architektūra suaktyvina mūsų prisiminimus ir jausmus arba skatina mąstyti apie savo būtį. Jonas sukūrė brėžinių šablonus, kuriuose juntama vilos kalba, leidžianti vartoti šią kalbą ir taip vėl ir vėl prisiminti šį pastatą, jos kūrėją ir gyventojus.
Kūrybinio proceso akimirkos, 2021 m. Nuotraukų autorius J. Vansteenkiste.
Meninio projekto rezultatai parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.