„DeMo: Dekoduojant modernybę“
„DeMo“ (Dekoduojant modernybę) – tai Kauno menininkų namų meno rezidencijų mainų programa, kurios metu rezidentai įvairiomis sąlygomis analizuos modernybės vystymosi procesus bei eigą skirtinguose socialiniuose, kultūriniuose kontekstuose. Programos „DeMo“ siekis – tyrinėti santykius tarp įvairių modernybių, tai yra išskleisti modernybę kaip reiškinį platesnėje plotmėje laiko ir erdvės atžvilgiu. Šiuo atveju, modernybė siejama su mokslo, industrijos ir kultūros vystymosi procesais atsisakant kultūriškai sukonstruotos skirties tarp modernybės ir postmodernybės. Kad į modernybę arba modernybes būtų galima pažvelgti platesniu rakursu.
Kauno menininkų namų trejus metus (2020–2022 m.) vyksianti programa „DeMo“, kartu su Derry~Londonderry šiuolaikinio meno centru, Nicos rezidencijų programa „thankyouforcoming“ Novi Sado kultūros centru LAB ir kitais partneriais, pakvies menininkus, kuratorius, kultūros lauko tyrėjus, įvairius tarpdisciplininius kolektyvus tyrinėti galimas sąsajas, sutapimus ir skirtumus tarp įvairių modernybių, jų formų ir išraiškų.
Žinant, kad modernybė dažnai yra siejama su gana aiškiomis geografinėmis sienomis ir jas vis dar sunku išplėsti, „DeMo“ programa skirta vystyti meno ir kultūros tinklus, neapsiribojant ekonominiais ir kultūriniais centrais. Šios rezidencijų programos vienas iš tikslų yra išdauginti modernybę – neapsiriboti viena modernybės sąvoka, kuri dažnai už centro ribų yra pateikiama kaip siekiamybė. Modernybės išsluoksniavimui bus pasitelkiamos įvairios meninės tyrimo metodologijos, kurios atsiskleis pranešimų, paskaitų, parodų, performansų arba objektų viešosiose erdvėse pavidalu.
Mainų rezidencijų programą „DeMo“ organizuoja: Kauno menininkų namai. Mainų rezidencijos „DeMo“ yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis.
Programos partneriai:
Šiuolaikinio meno centras / Centre for Contemporary Art (CCA) (Derry~Londonderry, Šiaurės Airija) siekia sukurti galimybes auditorijai patirti ambicingą, eksperimentinį ir įtraukiantį meną, o pradedantiesiems menininkams vystyti sėkmingą karjerą. CCA plėtoja darbą su menininkais ir projektais, susijusiais su regionu, ir bendradarbiauja su partneriais stiprindami menų lauką vietos, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.
Rezidencijų programa „thankyouforcoming“ kartu su organizacija „ACROSS“ Nicoje (Prancūzija) apjungia nacionaliniu ir tarptautiniu mastu veikiančius meno pasaulio profesionalus, juos įtinklina, siekia skatinti žinių ir įgūdžių perdavimą ir padeda aktyvuoti šiuolaikinio meno sceną Prancūzijos Rivjeroje. Programa siekiama paremti kritinės ir kuratorinės praktikos atsiradimą bei jų atnaujinimą atliekant lauko tyrimus. Rezidencijų programa palengvina tarptautinį vietos menininkų mobilumą, veikdama kaip palaikymo ir plėtros organizacija vizualiųjų menų labui.
Kultūros centras LAB / Kulturni centar LAB (KCLAB) (Novi Sadas, Serbija), įsikūręs modernistiniame pastate, priešais Futoškų parką, yra unikali susibūrimo vieta, kurioje eksperimentuojama pasitelkiant kultūros ir meno profesionalus, kūrybiniu kolektyvus bei KKI įmones, užsiimančias kūrybinės ekonomikos plėtra bei socialiniu verslumu. KCLAB prieinamas kūrybingiems asmenims, kritiškai permąstantiems kultūrinę aplinką, o taip pat yra atviras novatoriškoms socialinėms ir kultūrinėms veikloms.
Lietuvos kultūros institutas yra valstybinė biudžeto įstaiga, kurią įsteigė Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija. Jos funkcija yra skatinti lietuvių kultūrą užsienyje ir per kultūrą pristatyti Lietuvą pasauliui. Institutas bendradarbiauja su įvairiais instituciniais ir individualiais partneriais, tokiais kaip Knygų mugė šiuolaikinio meno kuratoriams. Iki 2014 m. Lietuvos kultūros institutas buvo žinomas kaip Tarptautinis kultūros programų centras.