Dab. pramogų ir laisvalaikio centras „Nautilus“
Adresas: Savanorių pr. 124, Kaunas
Architektai: J. Segalauskas, J. Rabinavičius, A. Paškevičius
Pastatytas 1940 m.
Dab. pramogų ir laisvalaikio centras „Nautilus“
Adresas: Savanorių pr. 124, Kaunas
Architektai: J. Segalauskas, J. Rabinavičius, A. Paškevičius
Pastatytas 1940 m.
Kino teatro „Pasaka“ išorė tarpukariu. Nuotraukos šaltinis: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, LTMKM, Ak 726-3. Kk-1-35. Prieiga per internetą: Virtuali paroda „Kino teatrai Kaune 1918-1940 m.: lokalizacija ir raida (II dalis)“. Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Kino teatro „Daina“ populiarumas paskatino ir kitus verslininkus sparčiai augančiame Žaliakalnyje statyti daugiau kino teatrų. 1939 m. pradžioje vienu metu Kauno miesto savivaldybei pateikti dviejų kaimynystėje suprojektuotų kino teatrų „Pasaka“ ir „Pasaulis“ projektai, abiejų jų statybai suteikti leidimai. Vis dėlto, statyti „Pasaulį“ konkurentai atsisakė. Taip kino teatras „Pasaka“ tapo vienu paskutinių, duris atvėrusių dar nepriklausomoje Lietuvoje.
Kino teatro „Pasaka“ salės vaizdas su ekranu. Nuotraukos šaltinis: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, LTMKM. Ak 726-6. Prieiga per internetą: Virtuali paroda „Kino teatrai Kaune 1918-1940 m.: lokalizacija ir raida (II dalis)“. Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Kino teatre įrengta 520 vietų salė su parteriu, lože ir balkonu, o taip pat moderni to meto kino aparatūra. Prie gatvės, abipus vestibiulio, įrengtos dvi krautuvėlės. Ne tik amžininkams, bet ir šiandieniniams praeiviams ar architektūros gurmanams įspūdį tebedaro išraiškingas ir veržlus pastato fasadas, pabrėžtas vertikaliomis iškyšomis ir laiptuotu siluetu. Tai vienas ryškiausių iki mūsų dienų išlikusių art deco formas įkūnijančių pastatų Kaune ir Lietuvoje. Stiliaus būdingus bruožus sudarė ir pabrėžė šviečianti kino teatro pavadinimo iškaba bei iliuminuojantys vamzdeliai, laiptuotas terasinis pastato pavidalas ir vertikaliai orientuotos išlakios briaunos, įėjimo rėminantys profiliuoti kraštai, atkartojantys laiptų ritmą, ir stogelio funkciją atliekantis dekoratyvus balkonas.
Kino teatro „Pasaka“ salės vaizdas. Nuotraukos šaltinis: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, LTMKM. Ak 726-7. Prieiga per internetą: Virtuali paroda „Kino teatrai Kaune 1918-1940 m.: lokalizacija ir raida (II dalis)“. Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Deja, išskirtine architektūra pasižymintis ir iki mūsų dienų išlikęs pastatas pagal pirminę funkciją veikė pakankamai neilgai. Jau 1949 m. rekonstruotame pastate įsikūrė Medicinos instituto sporto sale, vėliau jam grąžinta pirminė funkcija. Po 2000 m. atliktos rekonstrukcijos iš esmės pakito vidaus erdvių struktūra, pastate įsikūrė laisvalaikio klubas.
Kino teatro „Pasaka“ foje. Nuotraukos šaltinis: Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, LTMKM. Ak 726-4. Prieiga per internetą: Virtuali paroda „Kino teatrai Kaune 1918-1940 m.: lokalizacija ir raida (II dalis)“. Kauno apskrities viešoji biblioteka.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas. Vilnius, 2015 m.
Kino teatro „Pasaka“ pastatas. Kultūros vertybių registro byla.
Buvęs kino teatras „Pasaka“ Kaune. Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro duomenų bazė.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.