Tarpukario metais K. Būgos gatvėje apsigyveno ne vienas aukšto rango karininkas ir valstybės veikėjas. Bene vėliausiai iš jų namą šioje gatvėje pasistatė karininkas Brunonas Štencelis. Lietuvos kariuomenės veikėjas tarnavo Aukštųjų karo technikos kursų viršininko, Vidaus reikalų ministerijos generalinio sekretoriaus, vidaus reikalų viceministro, generalinio konsulo Vienoje pareigose. Taip pat buvo užėmęs pusiau legalios, sukarintos organizacijos „Geležinis vilkas“ vyriausiojo štabo vado pareigas. Aktyviai veikė fizinio auklėjimo labui – 1930 m. buvo išrinktas Fizinio auklėjimo draugijos pirmininku. Turėdamas pulkininko laipsnį, 1935 m. Brunonas Štencelis paleistas į atsargą.
Karo ir okupacijos išvakarėse pastatytą namą suprojektavo pasižymėjęs ir įdomus prieškario pastatų projektuotojas, inžinierius Izaokas Trakmanas. Įdomu tai, kad visai šalia, Sopranų gatvėje stovi to paties autoriaus suprojektuotas kitas vienalaikis gyvenamasis namas. Baiejuose pastatuose galima pamatyti abiems namams būdingą bruožą – aukštą, įėjimą įreminančią koloną. Tik, vienu atveju, ji remia antrojo aukšto balkoną, o kitu – antrojo aukšto kambario tūrį. Dar vienas skirtumas – Sopranų gatvės kaimynas – Uršulės Keilienės namas – nacionalizuotas dar nespėjus jo nutinkuoti, taip ir liko „plikas“ iki mūsų dienų.
Deja, pulkininkui šiuo namu teko džiaugtis neilgai. 1940 m. vasarą Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, karininkas buvo suimtas, kurį laiką kalintas Kaune, vėliau Vilniuje, o nuo 1941 m. – Vorkutoje. Žuvo lageryje. Brunonas Štencelis parašė minosvaidžių ir šaudybos vadovėlius, buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo (1927), Gedimino 3-iojo (1928) ir Vytauto Didžiojo 2-ojo (1931) laipsnio ordinais.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
Brunonas Štencelis. Visuotinė lietuvių enciklopedija. Prieiga per internetą.
M. Oniščik, Kauno gatvių istorija: gatvių choras Vytauto kalno papėdėje. „Kauno diena“, 2020-11-20.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2021 m.