Namas stovi vienišas, tačiau išeksponuotas ir gerai matomas iš visų keturių pusių. O tai yra svarbu, nes išraiškingų formų ir architektūros name nėra dviejų vienodų fasadų – kiekvienas jų savaip įmantrus ir individualizuotas. Lydos akligatvis buvo suplanuotas 1929 metais, šalia išdėstyti 6 sklypai, kurie numatyti garbiems politikos ir visuomenės veikėjams. Aišku viena – šiai gatvei buvo planuojamas kur kas reikšmingesnis vaidmuo, nei yra dabar: šalia galvota statyti mokyklą, gatvelę paversti pagrindine trasa į Parodų kalno aikštę, o taip pat, gale jos, įrengti trečiąjį miesto funikulierių. Todėl nenuostabu, kad ir šio namo architektūrai skirta daug dėmesio. Tačiau savivaldybei sunkiai sekėsi susitarti su privačių sklypų savininkais, o didingi Prekybos, pramonės ir amatų rūmai šalia iškilo tik 1938 metais.
Vieną iš šešių sklypų nusipirko leidėjas Jonas ir prekybininkė Rožė Rinkevičiai. Kartu su kitais Jonas įsteigė tokias žymias leidybos bendroves kaip „Švyturys“ ir „Spindulys“, aktyviai dalyvavo visuomeniniame gyvenime. Žmona Rožė buvo parfumerijos parduotuvės Laisvės alėjoje savininkė. Šeimos namą suprojektavo architektas A. Gordevičius. Pastatą labiausiai išskiria į viršų šaunantis jo bokštelis, kuriame buvo įrengta apžvalgos aikštelė. Bokštą išryškina vertikali strėlė ir profiliuoti apvadai. 1936 metais už gražią ir miestą puoiančią architektūrą namas buvo įtrauktas į gražiai pastatytų statinių sąrašą. Kaip įprasta, šeimininkai gyveno antrame aukšte, o pirmasis buvo skirtas nuomai. Rinkevičiai iš Lietuvos pasitraukė 1944 metais. Šiuo metu pastate veikia juristų biurai.
Ievos Narauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas. Vilnius, 2015.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
L. Mykolaičio nuotraukos, 2018 m.