Modernistinė dvidešimtojo amžiaus pradžios retorika dažnai minėjo tokias esmines sąvokas kaip higiena, švara, natūrali šviesa, gaivus oras ir atviros erdvės. Daugelis jų galiojo ne tik architektūrai, bet ir gyvensenos normoms apskritai:
„Sniego baltumo dantys ir malonus burnos kvapas Jums laiduoja pasisekimą. Sistemingai vartodami firmos Florance pastą Miradont, Jūs pasieksite savo tikslo. Miradont pasta patobulinta pagal paskutinį technikos ir higienos žodį.“
Tai tik viena iš daugelio tarpukario reklamos nuotrupų, pasirodžiusių to meto Lietuvos spaudos puslapiuose. Gausybė jaunų moterų ir vyrų, viliojančių gražiausiais pasaulyje plaukais, dantimis, oda, šypsena, kojinėmis, batais, kostiumais, formavo vartotojų poreikius ir kvietė nepaliaujamai rūpintis savo įvaizdžiu.
Iliustracija iš knygos „Tarpukario Lietuvos reklama“ (sud. Ramūnas Minkevičius), 2015 m.
Todėl panašu, kad darbo netrūko ir mūsų pasakojimo veikėjai – dantų gydytojai Janinai Rožanskienei (1897–1983). Tai buvo viena tų nepailstančių, ne tik darbine praktika, bet ir aktyvia visuomenine veikla užsiėmusių tarpukario Lietuvos moterų. Janina priklausė 1932 etais įkurtai Lietuvos Dantų gydytojų draugijai, o 1939 metais A. Mickevičiaus gatvėje pastatytuose namuose ji ne tik gyveno, bet ir vertėsi privačia dantų gydytojos praktika. Nemažiau įdomu ir tai, kad gydytoja rūpinosi ne tik savo pacientų burnos gražinimu, bet ir savo gyvenamosios gatvės reprezentacija. Istoriniuose dokumentuose yra išlikęs plačiai argumentuotas savininkės prašymas tinkuoti dabartinio namo vietoje stovėjusį medinį namą. 1936 metais J. Rožanskienė rašė:
„Kauno m. Mickevičiaus g. yra viena geresniųjų-gražesniųjų gatvių. Judėjimas čia gana didelis, nes šioje gatvėje yra Technikos mokykla, Ligonių kasa, Universitetas, o taip pat iš jos susisiekiama funikulieriu su Žaliuoju Kalnu. Gatvę pagražina ir namai. Nors šioje gatvėje yra keliolika mūrinių namų, daug dar yra medinių namų. […] Norėčiau prisidėti prie miesto pagražinimo darbo ir nors namas yra geras, dar geriau atrodys jei jį aptinkuoti“.
Namo gatvės fasado brėžinys, arch. A. Jokimas, 1939 m. Šaltinis: KAA, f. 218, ap. 2. b. 4802, l. 34. Nuotraukos šaltinis: Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras.
Vis dėlto, šeimininkė 1939 metais apsisprendžiama statyti naują mūrinį keturių aukštų namą. Name įkurdinti septyni prabangūs miestietiški butai su kambariais tarnaitėms. Deja, namu spėta pasidžiaugti neilgai. Prasidėjus okupacijoms ir karui, Janina Rožanskienė pasitraukė iš Lietuvos, o nuo 1950 metų apsigyveno Amerikoje, Mt. Prospect, Ilinojaus valstijoje, kur ir mirė 1983-aisiais. Tuo tarpu gydytojos namas tebestovi Kaune, toje pačioje A. Mickevičiaus gatvėje, tarsi nebylus liudininkas apie namo šeimininkės pastangas ne tik tvarkyti pacientų dantis, bet ir rūpintis miesto gatvių grožiu.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
Architektūros ir urbanistikos tyrimų centras. Janinos Rožanskienės namas.
Ar jūs gyvenate šiame name? O gal žinote su juo susijusių istorijų ir turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2019 m.