Ketvirtame dešimtmetyje Kauno miesto valdžia nutarė esmingai tvarkyti susisiekimą autobusais. Šio sprendimo padarinys – 1934 metais įsteigta savivaldybės autobusų susisiekimo įmonė, perėmusi dalį keleivių vežiojimo mieste. Likusi dalis buvo pavesta aptarnauti privatiems autobusų „laikytojams“, kol savivaldybė apsirūpins nuosavais autobusais. Vienas jų – Lionginas Juknevičius, su kuriuo buvo sudaryta sutartis dėl 5 autobusų kursavimo 2 maršrutais. Keleiviai vežioti „MAN“ ir „Renault“ autobusais.
Iš pažiūros itin konservatyvų pastatą projektavo Vytauto Didžiojo universiteto absolventas Stanislovas Bukovskis, šiame gyvenamajame name „paslėpęs“ ne vieną architektūrinį siurprizą. Vienas būdingiausių kaunietiškos architektūros bruožų – pastato fasadų dvilypumas, pasireiškiantis tradicijos ir naujų madų sąveika. Tai itin ryšku ir šiame pastate, kur, iš pažiūros, nuobodžiu fasadu pasitinkantis namas savo santūriu išraiškingumu nustebintų kiekvieną, užėjusį į kiemą.
Gerokai apleistas ir menkai prižiūrimas, šiandien pastatas savyje vis dar slepia gausybę išlikusių autentiškų interjero detalių ir vidaus įrangos elementų, liudijančių mums apie ano meto kasdienybę, produktų kokybę ir dizaino tendencijas.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
B. Tranavičiūtė, A. Pakštalis „UAB „Kautra“ ir UAB „Kauno autobusai“: 80 metų kelyje“. Kaunas, 2014 m.
Ar jūs gyvenate šiame name? O gal žinote su juo susijusių istorijų ir turite senų jo nuotraukų? – pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Žilvino Rinkšelio nuotraukos, 2018, 2020 m.