Neįmantrų trijų aukštų namą V. Putvinskio ir Maironio gatvių kampe 1934 metais pasistatė advokatas Pranas Viktoras Raulinaitis su žmona Paulina. Tiesa, namo projektavimas ir patvirtinto varianto statybos liudija, kad įgyvendintas pavidalas atsirado ne iš pirmo karto. Išlikę namo projektiniai pasiūlymai liudija, kad pirminis architekto V. Landsbergio-Žemkalnio nubraižytas variantas buvo vos dviejų aukštų. Nors dekoratyvumu nepasižymėjo ir pirminis variantas, palei V. Putvinskio gatvę ištęsto stačiakampio plano namas turėjo vieną itin išraiškingą detalę – per visą abiejų fasadų ilgį tįstantį erkerį. Bene reprezentatyviausia antrojo aukšto dalis – antrojo aukšto kampas – buvo numatytas advokato kabinetui, į kurį turėjo būti patenkama tiesiai iš laiptinės, prieš tai patekus į laukiamąjį. Ši patalpa buvo visiškai atskirta nuo gyvenamųjų buto patalpų. Projekto pasikeitimo aplinkybės nėra žinomos, galbūt, tai lėmė ekonominiai sumetimai ir didesnė finansinė grąža, kurią turėjo garantuoti didesnis nuomojamų patalpų plotas ir butų kiekis. Antrasis projektinis variantas ne tik paaugo, bet ir nusigręžė nuo V. Putvinskio gatvės, iš kurios planuotas įėjimas pirmuoju atveju.
Pirminis Raulinaičių šeimos namo projektas. Architektas V. Landsbergis-Žemkalnis. Šaltinis: Lietuvos literatūros ir meno archyvas.
Namo šeimininkai apsigyveno antrame pastato aukšte, kuris, tikėtina, nestokojo svečių – abu sutuoktiniai buvo aktyvūs visuomenės veikėjai. Pranas Laurinaitis buvo teisininkas, mokslus baigęs Fribūro universitete Šveicarijoje. Taip pat aktyviai veikė spaudoje, bendradarbiavo įvairiuose leidiniuose. Įsteigė katalikišką profsąjungą ir politinę organizaciją „Lietuvos darbo federaciją“, buvo Pirmojo, Antrojo ir Trečiojo Seimų atstovas, atstovavo Lietuvą įvairiuose tarptautiniuose forumuose. Jo žmona Paulina Raulinaitienė dalyvavo ateitininkų veikloje, buvo viena aktyviausių Lietuvių-prancūzų draugijos narių.
Antrasis Raulinaičių šeimos namo projektas. Architektas V. Landsbergis-Žemkalnis. Šaltinis: Lietuvos literatūros ir meno archyvas.
Nesibaigiant karui ir artėjant atrai sovietinei okupacijai, Raulinačių šeima pasitraukė į Vakarus, tačiau nuo aktyvios visuomeninės veiklos neatsitraukė. Pranas Raulinaitis Fribūre įkūrė prekybos mokyklą. Išvykęs į Australiją, tapo lietuvių kultūros fondo pirmininku, Melburne įkūrė Karaliaus Mindaugo aukštųjų mokslų institutą. Dar vėliau persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas, gyveno Los Andžele kur prisidėjo steigiant Lietuvos mokslo institutą.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
Pranas Viktoras Laurinaitis. Visuotinė lietuvių enciklopedija.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mumis! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!