Sako, kad ji atsiranda netikėtai, kaip haliucinacija tarp gyvenamųjų namų – Marija ištiesusi rankas į šalis, tarsi laimindama tuos, kurie atklydo čia, prie jos kojų. Užklysti čia sudėtinga, bet nepaaiškinama magnetinė jėga patraukia paklydėlių dėmesį. 1925 m. bajorai Brigita ir Liudvikas Lenartavičiai savo sklype pasistatė koplytėlę ir švč. Mergelės Marijos statulą. Tai unikalus mažosios sakralinės architektūros su skulptūra kompleksas, esantis viešojoje erdvėje. Tarpukariu Žaliakalnyje Lenartavičiai turėjo nemažai žemės, kurią vėliau suskaidė į sklypus ir pardavinėjo namų statyboms. Taip ant pačio šlaito krašto išdygo du radonų plytų namai, apglėbę koplytėlę su statula. Vieną iš šių namų, pažymėtą 14-uoju numeriu pasistatė Vincas Mykolaitis:
„Mano prosenelis Vincas pastatė namą 1940-ųjų pabaigoje, kai šalis dar buvo nepriklausoma ir Kaunas buvo „ant bangos“. Bet tai netruko ilgai. Atėjo sovietai ir atėmė teises į namą. Tuomet valdžią perėmė naciai. Jie atidavė nuosavybę. Tačiau pasiemė kai kuriuos žmones. Prasidėjo genocidas, vyko Antrasis pasaulinis karas. Po to sugrįžo sovietai. Jie nacionalizavo namą.“ L. Mykolaitis, „86-86-14* Namas šneka už save“. „Žurnalas Kaunui „Į“, 2016 m., nr. 1.
Namas dviejų aukštų, su palėpe ir pusrūsiu. Raudonų plytų su keturšlaičiu stogu ir ritmingai išdėstytais langais. Iš išsaugotos namų knygos, kurioje buvo surašoma informacija apie čia 1940–1942 m. gyvenusius asmenis žinome, kad be savininko šiame name gyveno Sandelovskiai (tarnautojo ir namų šeimininkės pora), prekybininkė Levinarstė(?), darbininkas N. Vitkinas, darbininkė M. Liudvika Sakalauskaitė, tarnautoja M. Dominaitytė. Po karo sugrįžus sovietams namas vėl nacionalizuotas, o 1992 m., praėjus dviems metams nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo, turtas grąžintas Mykolaičių šeimai. Šiandien tai gyvenamasis namas prie šlaito, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužianti panorama.
Ugnės Žukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
L. Mykolaitis, „86-86-14* Namas šneka už save“. „Žurnalas Kaunui „Į“, 2016 m., nr. 1.
Lenartavičių koplytėlė. ltvirtove.lt [gyvenimo būdo žurnalas].
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.