Lia Dostlieva
Menininkė, antropologė, eseistė. Nuo 2012 m. dirba su įvairiomis technikomis įskaitant fotografiją, instaliacijas, tekstilės skulptūras, intervencijas į miesto erdvę ir kita.
2022 m. bendradarbiaujant „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinei“, Lvovo kultros strategijos institutui ir Lietuvos Respublikos ambasadai Ukrainoje, buvo paskelbtas atviras kvietimas šalies kūrėjams įgyvendinti rezidenciją Kaune, kuri kūrybiškai interpretuotų Kauno tarpukario modernizmo architektūrą.
Mėnesį trukusios rezidencijos metu Lia tyrinėjo Kauno modernistinę architektūrą, suorganizavo kūrybines dirbtuves Lietuvoje gyvenantiems Ukrainos vaikams, kurių metu iš nebenaudojamų arba sudėvėtų drabužių ir kitokių tekstilės atraižų buvo gaminami žaislai. Galiausiai, savo kūrybines inspiracijas menininkė sudėjo į tekstilines skulptūras.
Tekstilinės skulptūros
Meninės rezidencijos metu, ieškant įkvėpimo Kauno pastatuose, kūrėją labiausiai sužavėjo augaliniai ir liaudiški motyvai bei raštai, perkelti ir interpretuoti architektūroje, naudoti pastatų vidaus ir išorės dekore:
„Mane sužavėjo „Optimizmo architektūros“ istorija ir tai, kaip kai kurie pastatų puošyboje naudojami raštai ir ornamentai, tarp jų ir gėlių, buvo perkelti iš tradicinių audinių ir tekstilės, siekiant pabrėžti nacionalinį identitetą, ir per architektūrą integruoti į miesto erdvę. Kai kuriuos iš šių raštų pasisavinau ir iš naujo grąžinau jiems tekstilinį pavidalą, tačiau leidau jiems augti, vystytis ir keistis, tarsi jie būtų palikti laukinėje gamtoje ir atgautų savo pačių galią. Sukūriau svajingas įsivaizduojamas būtybes-augalus, miglotai pagrįstus „Optimizmo architektūra“, taip užmegzdama ryšius tarp kultūros ir gamtos, kūno ir architektūros, žmogaus ir nežmogaus.
Kitaip nei sugriuvę, karo suniokoti pastatai ar smarkiai sužalotas žmogaus kūnas, gamta laikui bėgant sugeba atsistatyti ir pasveikti. Kūrybinio proceso metu įsivaizdavau būtybes, egzistuojančias tarp augalų, gyvūnų, žmogaus ir nežmogaus pasaulių, turinčias tam tikrų kiekvieno iš jų bruožų. Jos gali evoliucionuoti, augti ir puikiai sugeba atsistatyti.“
Autorė sukūrė dvi tekstilines skulptūras, kurios šiuo metu eksponuojamos Kauno centrinio pašto erdvėse, Ukrainos centre „CulturEUkraine“.
Autorės pažintis su Kauno architektūra, 2022 m. M. Pociūtės nuotraukos.
Dirbtuvių su vaikais akimirkos. M. Pociūtės nuotraukos, 2022 m.
Kūrybinio proceso ir rezidencijos rezultatų pristatymo akimirkos. M. Pociūtės nuotraukos, 2022 m.