Į Laisvės alėją aklina siena atsigrežęs pastato tūris iš karto suponuoja – tai ekspozicinio tipo pastatas. Tiesa, tik dekoratyviniu tinku šiandien dekoruotą sieną, pagal priminį projektą norėta papuošti 7 dalių metaliniu bareljefiniu frizu „Fauna“ – originalaus ir talentingo skulptoriaus Rimanto Šulskio išlietu beveik 30 metrų ilgio kūriniu, vaizduojančiu gyvybės evoliuciją Žemėje. Tačiau vietoje 7 barlejefų buvo pagaminti 4, ir tie taip ant pastato pakabinti nebuvo. Šiandien juos galima pamatyti Ąžuolyno parke, priešais Kauno zoologijos sodą.
A. Dumbliausko asmeninio archyvo nuotr., 1966 m. Šaltinis: www.autc.lt
Reikia paminėti, kad pirminė pastato idėja buvo kiek kitokia, o ir atsirado jis ne tuščioje vietoje. Zoologijos muziejaus veikla buvo numatyta vos atgavus nepriklausomybę ir buvo tiesiogiai susijusi su aktyvaus gamtininko Tado Ivanausko veikla ir kuriamu universitetu. Muziejus įkurtas dar 1919 metais ir kartu su gamtos tyrimo stotimi veikė Vilniaus gatvėje, buvusio dominikonų vienuolyno patalpose, prie Sakramento bažnyčios. Vėliau, perduotas universitetui, nuo 1929 m. jis persikėlė į K. Donelaičio g. didžiuosius universiteto rūmus. O tuo metu, dabartinio muziejaus vietoje, jau stovėjo 1924 m. pastatytas Centralinis žydų bankas, veikęs čia iki pat sovietinės okupacijos 1940 m. Zoologijos muziejus čia buvo įkeltas po karo 1948 m. Iš pradžių naudotasi buvusiais pastatais ir pasažo erdve, tačiau netrukus imta galvoti ir apie esamo pastato rekonstrukciją. Buvo parengtas impozantiškos stalininės architektūros muziejaus perstatymo variantas, taip ir likęs tik popieriuose. Kitas projektas parengtas 1969 m., jį parengė KPI studentų ir jaunų dėstytojų komanda, kuriai vadovavo architektas ir dailininkas A. Keturka. Tačiau statybų pradžia užsitęsė ir prie projekto vystymo grįžta tik 1974-aisiais. Senasis projektas nebetiko, šalia pastatytas naujas daugiabutis namas, daug ką reikėjo permąstyti iš naujo. Dalis anksčiau dirbusių projektuotojų pasitraukė, liko architektai A. Keturka, K. Zykus, konstruktorius S. Byla. Galiausiai pastato rekonstrukcija buvo įgyvendinta, truko nuo 1975 iki 1981 m. ir suteikė pastatui dabartinį matomą pavidalą.
Zoologijos muziejaus rekonstrukcija ir išplėtimas, XX a. 8 deš. Nuotraukos šaltinis: www.grazitumano.lt
Po šios rekonstrukcijos miestas galutinai prarado gražų ir unikalų kaunietišką pasažą, išlikusį tik nuotraukose. Atskiri žydų banko pastato tūriai buvo įkomponuoti į naująjį pavidalą. Šiandien buvusio banko pastato fragmentų galima rasti muziejaus viduje ir išorėje, E. Ožeškienės gatvės fasade. Muziejuje įrengtos naujos patalpos: 250 vietų paskaitoms skirtas lektoriumas ir salė gamtos garsų perklausoms ir dokumentinių filmų peržiūroms.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Kaunas 1918–2015. Architektūros gidas. Vilnius, 2015 m.
„Ekskursas: Socmodernizmas“. Nerijaus Babrausko autorinė ekskursija po Tado Ivanausko muziejų, 2021 m.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio ir A. Grigo nuotraukos, 2021 m.