Dab. privatus gyvenamasis namas
Adresas: Vaižganto g. 36, Kaunas
Projekto autorius J. Udalovas
Pastatytas 1937 m.
Dab. privatus gyvenamasis namas
Adresas: Vaižganto g. 36, Kaunas
Projekto autorius J. Udalovas
Pastatytas 1937 m.
Šiame name 1937-aisiais apsigyveno vienas žymiausių lietuvių rašytojų, dramaturgas, poetas, filosofijos mokslų daktaras Vincas Mykolaitis-Putinas, su pertraukomis šiame name gyvenęs iki pat 1967 metų. Keista aprašinėti jo namus. Daugeliui iš mūsų jis tikriausiai gyvena knygose, šešėliuose ar nakties tarp dviejų aušrų tamsoje. Viena iškiliausių XX a. modernizmo literatūros figūrų lietuvių literatūroje, savo kūryboje pasižymėjo ryškiais simbolizmo akcentais, juos galima pastebėti tiek poezijos rinkiniuose, tiek ir prozoje.
„Vinco Mykolaičio-Putino kūryba peržengusi laiko ribas. Jo kūryba yra daugiau nei tas laikmetis, kuriuo rašytojas kūrė, daugiau nei tų laikų realijos, situacijos. V. Mykolaitis-Putinas kelia amžinuosius klausimus, visada žmogui aktualius: maišto, prometėjizmo, individualios kančios, o ne minių“ – teigia muziejininkė Brigita Daugėlaitė.
Rašytojo V. Mykolaičio-Putino namas pokariu. Nuotraukos šaltinis: V. Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus archyvas.
Ir šiame modernistinės architektūros rašytojo name galima pastebėti ypatingą dėmesį detalėms bei dizaino elementams. Prie įėjimo pasitinkantis apvalus langelis, keli trikampiai palėpėje, ilga, stačiakampė laiptinės lango juosta, besitęsianti per abu aukštus, visa tai tarsi primena apie poeto įvairiabriaunią pasaulėžiūrą. Po visu namų įrengtas erdvus rūsys tarsi simbolizuoja reikšmingą ir turtingą literatūrinį palikimą mūsų tautai. Erdvus balkonas, leidžiantis žvelgti nuo didingos Žaliakalnio kalvos į miesto centrą. Rašytojas gimė Suvalkijos dalyje, pasižyminčioje lygumų kraštovaizdžiu, vienintelė išsiskirianti gimtinės vieta buvo jo mėgstamas kalnels – Aušrakalnis. Galiausiai kolona, prilaikanti ilgo balkono kampą, galėtų reikšti jo tvirto gyvenimo kelio ieškojimą.
Rašytojo V. Mykolaičio-Putino namas, XX a. 8 deš. Nuotraukos šaltinis: Kultūros vertybių registro byla.
Pats V. Mykolaitis-Putinas yra rašęs, kad jam niekada nebūna nuobodu vienam, o žmonėse, svečiuose, pobūviuose – dažnai. Todėl, atrodo, kad namai jam buvo jauki, pastovi vieta augti, tobulėti, plėsti į pasaulį nešamas mintis.
„Rašytojas, poetas savo kūrybai pajėgos ir medžiagos semia iš dviejų šaltinių: iš savo asmenybės ir iš aplinkinio pasaulio. Bet reikia, kad asmenybė būtų stipri ir vieninga, o pasaulis, gyvenimas, tikrovė jaučiama tiesiogiai ir gyvai“ – savo psichologiniame romane teigė rašytojas.
Rašytojo V. Mykolaičio-Putino namo interjeras. Nuotraukos šaltinis: V. Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus archyvas.
Gyvenimo vedinam, kūrybingam gyvenimo kelio ieškotojui, išvykusiam iš gimtinės, teko gyventi įvairiose vietose: Vilniuje, Kaune, Kačerginėje. Visose šiose vietose kabo atminimo lentos ar stovi paminkliniai ženklai, liudijantys apie šio asmens kūrybines keliones. Pasivaikščiojus aplink šiuos rašytojo namus galima išgirsti jį sakant: „Pažinojai mane vienokį, dabar matai kitokį. Bet kažin? Iš esmės gal aš nė nepasikeičiau. Anais laikais jūs manęs iš viso nepažinojot. Gal ir aš pats nepažinojau. Tik kartais nujausdavau. Kas tuomet buvo paslėpta dabar iškilo į viršų. Per tą eilę metų aš pats save suradau.“
Rašytojas V. Mykolaitis-Putinas ant savo namo laiptų. Iš kairės: M. Mykolaitytė, V. Mykolaitis-Putinas, E. Mykolaitienė, už jų Stanevičiai, 1939 m. Nuotraukos šaltinis: V. Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus archyvas.
Medeinės Rainytės tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
J. Jačėnaitė ir G. Šulcas, Vienumoje su Vincu Mykolaičiu-Putinu. bernardinai.lt, 2020-11-18.
Mykolaitis-Putinas Vincas. Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas [elektroninis žinynas].
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
M. Rainytės nuotraukos, 2020 m.