KLOSTĖS: architektūros monai
Kinas yra meilės forma, kuri leidžia pažvelgti į miestą per tam tikrą estetinį filtrą, kuris ne tik permaino, papildo, bet ir atveria nematomus tikrovės klodus. Pamačius miestą šitaip, jau neįmanoma matyti jį tik plokščią, tik surakintą formose ir jų paviršiuose. Miestas tampa daugiau negu architektūrinis darinys: jo konstrukcijos, istorija, dabartis ir ateitis ima kvėpuoti, šokti ir dainuoti. Miesto architektūros tūris tampa intriguojančiu personažu su istorija ir legenda. Miestas ima prieš mūsų akis vyniotis ir klostytis. Miestas – KLOSTĖS. Kaunas vertas tokio meilės filtro, ir dar daugiau – vertas pagrindinės rolės kino filme. Pagaliau unikaliai optimistiška Kauno modernistinė architektūra, laukianti UNESCO įvertinimo, nusipelnė ne tik istorinių ir mokslinių tyrimų, bet ir atidaus meno kūrėjų žvilgsnio.
Plačiau apie procesą:
Keletą metų didžiulė miesto komanda su autore priešakyje rinko idėjas, kūrė vizualinius elementus (vaizdą, garsą, judesį) ir pynė audinį, iš kurio susiklostė valandos trukmės koliažinis pasakojimas apie miesto matomus ir nematomus sluoksnius, apie tai, kas pamiršta ir kas prisiminta arba įsivaizduota. Prie filmo dirbo virš 60 profesionalų, mėgėjų ir savanorių aktorių, dar tiek pat filmavimo padėjėjų ir rekvizito gamintojų, filmuota 16 lokacijų, stop kadro animaciją kūrė virš 70 žmonių. Taigi filmo kūrimo projektas įgavo ne tiek meninę, kiek bendruomenės įsitraukimo į kultūrą, sociokultūrinę prasmę: kauniečiams tai buvo proga susiburti ir pagyventi miesto istorijoje.
Toks kolektyvinis rezultatas turėtų sudominti ne tik kauniečius, bet ir miesto svečius. Filmo KLOSTĖS atskiri vaizdiniai tarsi origamis su kruopščia atida lankstomas iš plono atmosferų ir nuotaikų popieriaus. Įsižiūrėjimas į smulkiausias detales kaitaliojamas su brutalistinės stilistikos objektų panorama. Žiūrovas drauge su personažais prasmunka į pastatų interjerus, žvalgosi į tipiškus suapvalintus Kauno langus, elegantiškas laiptinių duris, žiūrinėja lubas tarsi gulėtų ant kilimo su smilkstančia cigarile tarp pirštų.
„Esu įsitikinusi, jog nepaprastai svarbu, kad projektas būtų asmeniškas ir artimas daugeliui žmonių. Manau, kad pavyks tą įgyvendinti. Tikiu, jog jei jūsų sūnus, dukra, kaimynas ar draugas parašys istoriją apie Kauno modernistinę architektūrą, jei jie jausis šių naujai kuriamų muzikinių, šokio, vizualinio meno pasakojimų dalimi, tuomet šis unikalus modernizmo perlas taps savu ir artimu. Tada apie jį galvos daugiau žmonių ir pajaus glaudesnį emocinį ryšį su architektūra.“ Aideen Barry
Klostės – tai bendruomenę įtraukiantis filmo projektas, kuris buvo kuriama drauge su Kauno menininkais, rašytojais, kompozitoriais, aktoriais, šokėjais, muzikantais ir savanoriais. Prie kūrybinio proceso prisidėjo apie 500 vaikų, jaunuolių, pradedančiųjų ir patyrusių kūrėjų, dalyvaujančių kūrybinio rašymo, stop kadro animacijos, žalio ekrano technikos, dekoracijų gamybos dirbtuvėse, padedančių parengti filmavimo aikštelę, asistuojančių kūrėjams filmo produkcijos darbuose ir t.t. Šis projektas siekia įkvėpti miestiečius ir auginti jų susidomėjimą Kauno architektūriniu ir kultūriniu paveldu. Jaunieni ateities kūrėjai režisavo ir montavo savo animacinius filmukus ir prisidėjo prie filmo elementų kūrybos. Visas šaunių savanorių būrys padėjo vesti ir vykdyti kūrybinius užsiėmimus, dalyvavo masuočių filmavimuose, grimavo filmo aktorius ir šokėjus, padėjo paruošti filmavimo aikšteles ir atliko kitus svarbius, bet mažiau ekrane matomus kino produkcijos vaidmenis. Filme derinami įvairūs žanrai ir priemonės – stop kadro animacija, modernus šokis, nebylaus filmo elementai. Kiekviena filmo dalis nustebina vis kitais meno demonų monais.
KLOSTĖS nebando atkurti istorinio modernizmo dvasios, jis ją perkuria iš šiandieninės perspektyvos. Filmui būdingas siurrealizmas, gotikos estetika, keliantis nuostabą ir šypseną buvusio ir būsimo laiko, tikrovės ir pramano, gyvo ir negyvo daikto žaismas, į kurį visomis emocijomis kviečiamas įsitraukti ir vietinis žiūrovas, ir svečias. Pažiūrėję šį filmą įsitikinkite, kad Kauno architektūros siurprizai, gal primiršti ar iki tol nepastebėti, jau tapę įprastais ir susilieję su kasdienybe, gali būti patiekiami kaip gurmaniški tortukai ir nustebinti, kai tai daroma su gera humoro ir drąsios išmonės porcija.
„Jausmas toks, tarsi būčiau radusi itin retą brangakmenį. Mane stebina, jog taip ilgai slėpėte šią paslaptį nuo pasaulio. Kaune pilna išskirtinio grožio pastatų, padabintų mažytėmis žaviomis detalėmis, unikaliais langais, durimis ir balkonais, kurie paverčia namus laivais. Įspūdinga.“ Aideen Barry
Projekto rezultatą – filmą – planuojama pristatyti 2022 m. rugsėjo 21 d. kino teatre „Romuva“. Tais pačiais metais projektas keliaus po tarptautinius filmų festivalius.
Plačiau apie menininkę:
Aideen Barry savo projektus pristato Airijoje ir už jos ribų. Jos projektai jau pristatyti tokiuose muziejuose ir galerijose, kaip: Mothers Tankstation (Airija), The Irish Museum of Modern Art (Airija), Louise T. Bloudin Gallery Londone (JK), Moderne Mussett (Švedija), The Loop Biennale (Ispanija), The Wexner Centre Ohio (JAV), The Royal Hibernian Academy (Airija), the Museum des Beux Arts in Lyon (Prancūzija), The Crawford Municipal Gallery (Airija), The Butler Gallery (Airija), The Banff Centre (Kanada), the Headlands Centre for the Arts San Franciske (JAV), Liste Art Fair Basel (Šveicarija), BAC Geneva (Šveicarija), Arco Art Fair (Ispainija) ir Catherine Clark Gallery (JAV).
Menininkė Aideen Barry
Už savo veiklą A. Barry gavusi daugybę apdovanojimų: „Culture Ireland“ apdovanojimas (2018 m.), „The Vermont Studio Centre Fellowship“ stažuotė (2017 m.), Airijos menų tarybos „A Project New Work“ premijos (2008/2009/2010/2018), Airijos menų tarybos stipendijos (2017/2017/2015/2013/2011), „Modern Ireland in 100 Art Works“, „The Silent Light Film“ premijos, Airijos menų tarybos „Travel and Training“ apdovanojimai. 2010 m. A. Barry pateko į galutinį sąrašą prestižiniam AIB apdovanojimui gauti. 2019 metais jos filmas „6SKIN“ buvo nominuotas trumpametražių filmų festivalyje „Aesthetica“.
Limeriko meno ir dizaino mokykloje bei Limeriko technologijos institute (www.lit.ie) ji dėsto dailę bakalauro ir magistro programų studentams.
Aideen Barry prisistatymas
Prisijunk!
Partneriai:
U. Marijos Andrijauskaitės ir G. Kraulytės nuotraukos, 2020 m.