„Atvirlaiškis iš medinio Kauno“
Justinas Stonkus
Justinas Stonkus – fotografas, savo darbuose fiksuojantis kultūrinį gyvenimą, analizuojantis šiuolaikinio vyriškumo klausimus, o savo naujausiame projekte – nagrinėjantis Kauno medinės architektūros estetiką.
XIX–XX a. sandūroje dauguma Kauno gyvenamųjų pastatų buvo statomi iš medžio. Iki šių dienų yra išlikę keli tūkstančiai „medinukų“, kurių architektūrinę vertę pripažįsta menotyrininkai ir paveldo specialistai, tačiau kultūros vertybių registre yra vos keliasdešimt medinių Kauno pastatų. Šiandien nemažos dalies medinių pastatų būklė prasta, o juos atnaujinant neretai sunaikinamos autentiškos architektūrinės detalės.
Projekto metu Justino sukurtos nuotraukos bus naudojamos atvirlaiškių rinkinių apie Kauno medinį paveldą gamybai; sukurta atvirukų serija prisidės prie Kauno „nenušlifuoto deimanto“ – medinės architektūros kultūrinio svorio auginimo, architektūrinio bei kultūrinio turizmo skatinimo, augins naratyvą ir skatins diskusijas apie Kauno medinės architektūros palikimą ir jos ateitį.
„Atvirlaiškis iš medinio Kauno“
Ieškant naujų būdų kaip būtų galima užmegzti konstruktyvų dialogą tarp medinukų gyventojų ir paveldosaugininkų, nutarta pasitelkti meninę kūryba ir ja siekti atkreipti paprasto žmogaus dėmesį į medinio Kauno palikimą. Projekto „Atvirlaiškis iš medinio Kauno“ tikslas – stebėti, tyrinėti ir dokumentuoti besikeičiantį Kauno medinį architektūrinį paveldą, sužadinti žiūrovo emocijas, norą prisidėti prie paveldo išsaugojimo. Per fotografiją siekiama atkreipti dėmesį į laiko paveiktus architektūrinius elementus; ieškoma ne tik unikalumo ar tobulos restauracijos pavyzdžių, bet ir atvejų, kai architektūra priverčiama tarnauti besikeičiantiems žmogaus poreikiams, dėl ko neretai pradingsta originalios objekto konstrukcijos ar bendras estetinis vaizdas, nyksta dekoratyvūs elementai, medinius elementus keičia pigesnės, nenatūralios, bet lengvai prižiūrimos medžiagos. Fotografuojant medinį Kauno paveldą taip pat siemiama užfiksuoti žmogaus, jo paliktų ženklų ir architektūros ryšį. Dalyje fotografijų naudojamas atspindys, kaip priemonė atskleisti skirtingas pastato dimensijas, bei santykį su praeitimi ir dabartimi besikeičiančioje urbanistinėje erdvėje. Spalvotos fotografijos dėka perteikiamas medinukų spalvinės gamos autentiškumas, arba atvirkščiai – pastato savininko savito skonio spalvinė interpretacija, jei fasadas buvo perdažytas, o šviesotamsos santykis leis užfiksuoti laiko paveiktus architektūros elementus – žmogaus neliestą ir klimato paveiktą medienos ir dažų faktūrą.
Šį projektą, kaip stipendiją, skirtą kultūros ar meno kūrėjų individualiai kūrybinei veiklai, finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Sklaidos ir informacinis partneris „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“.
J. Stonkaus nuotraukos, 2020 m.