Dizaino ir vizualiųjų menų modernizmo interpretacijos
Kaunas yra UNESCO Dizaino miestų tinklo narys, o Kauno tarpukario modernizmo architektūra kandidatuoja būti įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kauno tarpukario modernistinė architektūra taip pat yra svarbi projekto „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ programos ašis. Šiame projekte yra vykdomi modernizmo architektūros interepretacijų projektai bei kuriamas naujas istorinio paveldo naratyvas, siejant jį su šiuolaikiškomis ir europinėmis patirtimis. Pagrindiniai naujojo pasakojimo kūrėjai – vietiniai ir užsienio menininkai, dizaineriai ir aktyvistai.
Abstrakti monochrominė kompozicija Kauno modernistinės architektūros ir dizaino tema. Autorius: Mantas Kuginis, 2020 m.
Platesnė informacija apie projektą:
2021 m. spalio 21–23 d. „Kaunas 2022“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“, kartu su užsienio partneriais – modernizmo interpretacijų iniciatyvas vykdančiais Kolektiv Cité Radieuse – pakvietė į kūrybines dirbtuves, kurių metu, pasitelkiant dizainą, vizualiuosius ir taikomuosius menus, tarpdisciplinines meno praktikas, buvo kuriami modernizmo įkvėpti dizaino ir meno objektų prototipai. Į dirbtuves buvo kviečiami prisijungti įvairių krypčių kūrėjai: dizaineriai, vaizdo menininkai, architektai, taip pat visi besidomintys Kauno modernizmo paveldu. Sudaryta galimybė ne tik dalyvauti šioje kolektyvinėje rezidencijoje ir pasisemti įkvėpimo saviems darbams.
Dirbtuvių metu vyko meistriškumo pamokos apie tai, kaip modernizmo paveldą transformuoti į šiuolaikinio dizaino kūrinius bei patenkinti viešąjį interesą. Dalyviai taip pat išsamiau susipažino su išskirtiniu Kauno modernizmu bei modernizmo interpretacijų iniciatyvomis, įtraukiančiomis interpretuojamų pastatų gyventojus. Grupinių kūrybinių užsiėmimų metu dalyviai kūrė savo individualius dizainus ar vizualines interpretacijas, bei iki 2021 m. gruodžio turėjo pateikti savo dizaino prototipus tolimesniems idėjų vystymo procesams. Atrinkti prototipai bus eksponuojami grupinėje parodoje 2022 m. rugsėjo–spalio mėn.
Paroda „Interpretuotas Kauno modernizmas“
Remiantis interaktyviu dizaino dirbtuvių procesu dalyviai kūrė savas, autentiškas Kauno tarpukario ir pokario modernizmo architektūros interpretacijas – nuo tekstilės dizaino iki grafikos darbų, (video)instaliacijų ar baldų. – 2022 m. rugsėjo 21 d. startuosianti paroda atspindi ir žingsnis po žingsnio vykdytą procesą, ir projekte priimtą daugiadisciplininį požiūrį. Teigiama, kad norint interpretuoti ir išsaugoti modernizmo paveldą bei pritarti sudėtingai, dažnai ginčytinai istorijai, kuria jis grindžiamas, reikia bendrauti su bendruomenėmis, stiprinti lokalumo ir priklausymo jausmą, nagrinėjant tokias šiuolaikines problemas kaip tvarumas ar prieštaringi prisiminimai.
Po atidarymo parodą bus galima aplankyti (rugsėjo–spalio mėn.):
Antradieniais ir ketvirtadieniais – 17:00–18:00 val.
Šeštadieniais – 12:00–13:00 val.
Parodos vieta: Iljinų šeimos namas (dab. „Blank Page“ studija), K. Donelaičio g. 19, Kaunas
Dirbtuvių kuratoriai
Kolektiv Cité Radieuse – kuratorių grupė, įsikūrusi UNESCO pasaulio paveldo sąraše esančiame Le Corbusier pastate Marselyje (Prancūzija). 2012 m. įsikūrusi įstaiga dirba su XX a. architektūra ir domisi jos įtaka šiuolaikiniam dizainui bei vizualiesiems menams, ypatingą dėmesį skirdama Baltijos šalių, Vidurio ir Rytų Europos kūrybininkams. Kolektiv Cité Radieuse turi dvi galerijas, skirtas dizainui ir architektūrai, reguliariai rengia parodas Prancūzijoje ir kitose šalyse bei dalyvauja renginiuose, skirtuose dizainui bei modernistinei architektūrai. Šiame projekte dalyvaus Kolektiv Cité Radieuse įkūrėjai Laura Serra, Paris Institut de la Mode et du Design absolventė bei Maxime Forest, Sciences Po Paris Universiteto docentas bei dizaino konsultantas.
Maxime Forest ir Laura Serra
Kviestiniai kūrėjai, kūrybinių užsiėmimų vedėjai:
Alex Bykov – dizaineris, fotografas, modernizmo interpretatorius iš Kijevo (Ukraina). Alex užsiima kruopščiu Ukrainos sovietinio modernizmo dokumentavimu: šiam paveldui ir jo išsaugojimui kyla grėsmė. Alex Bykov prisideda prie modernizmo paveldo saugojimo rašydamas knygas, rengdamas parodas, įvairius renginius ir architektūrines ekskursijas.
Zuzanna Gadomska – grafikos dizainerė, architektė iš Gdansko (Lenkija). Zuzanna interpretuoja tarpukario ir pokario modernistinės architektūros objektus iš viso pasaulio, kurdama galingą ir savitą vizualinę kalbą. Ji darbuojasi su įvairiomis kūrybinėmis studijomis, prekių ženklais, kultūros įstaigomis – kuria plakatus, knygas ir kt. dizaino darbus.
Jan Šrámek Kolouch – skirtingas disciplinas apjungiantis grafikos dizaineris iš Prahos (Čekija). Jo kūryboje modernistinė estetika ir architektūra adaptuojama ir pritaikoma populiariajai kultūrai knygų, plakatų, instaliacijų, animacijos ir kitais formatais.
Izabela Szroka – viena iš Falbanka studijos įkūrėjų iš Varšuvos (Lenkija). Falbanka tyrinėja lokalius lenkiškojo modernizmo bruožus, kurių dažniausiai net nepastebime. Šie bruožai perkeliami ant tekstilės tęsiant Lodzės tekstilės pramonės tradicijas bei grafinėms urbanistinėms formoms suteikiant naują prasmę.
Kviestinių kūrėjų: Zuzanna Gadomska, Jan Šrámek Kolouch ir Izabela Szroka darbai.
Dirbtuvių akimirkos. M. Plepio (Kaunas 2022) nuotraukos.
Paroda „Kaunas Modernism Interpreted“. M. Pociūtės nuotraukos.