M. ir N. Feinbergų namo projektas, 1929 m. Šaltinis: Kauno apskrities archyvas, f. 218, ap. 2. b. 1150 , l. 7. Prieiga per internetą: www.autc.lt
Mūrinis pastatas Donelaičio gatvėje, dabar pažymėtas 79-uoju numeriu, buvo pradėtas statyti Maušos ir Natano Feinbergų sklype 1929 metais. Namas pastatytas pagal Vladimiro Dubeneckio eskizą, tačiau jo techninę priežiūrą vykdė inžinierius Leonas Ritas. Triaukščio namo šiaurinio fasado langai atveria puikų vaizdą į priešais esančio, to paties architekto projektuotą, Karo muziejaus pastatų ansamblį ir sodelį. Namo architektūra paprasta, tačiau jai žavesio suteikia nesudėtingomis priemonėmis kuriama fasado išraiška: įgilintas įėjimas, skirtingo ritmo braukomis suraižytas pirmasis aukštas, sukuriantis įtrauktumo iliuziją, penkiabriauniai balkonai, dantyto profilio pastogė virš jų ir vertikaliai rėžiais išskirtas trečiasis aukštas. Įdomu ir tai, kad pastato projekte atvaizduojama namo dalis skiriasi nuo realiai įgyvendinto projekto, tačiau dar tarpukario laikotarpiu darytose nuotraukose matyti, kad šis projekto papildymas įgyvendintas dar iki karo.
Iškilmės Karo muziejaus sodelyje, XX a. 4 deš. Fone – M. ir N. Feinbergų namas. Nuotraukos šaltinis: Vytauto Didžiojo karo muziejus.
Namo sklypo savininkas Natanas Feinbergas 1919–1921 metais ėjo Lietuvos Žydų reikalų ministerijos vadovo pareigas, buvo pagrindinis Teisės fakulteto įkūrėjas Jeruzalės Žydų universitete, kuriame dėstė ir buvo tarptautinės teisės bei santykių profesorius (1949 m.). Feinbergas rašė teisės ir politikos temomis hebrajų, vokiečių, prancūzų ir lietuvių kalbomis, tituluotas kaip nusipelnęs Jeruzalės pilietis, atstovavo Izraelį Hagos arbitražo teisme nuo 1962 metų.
Gabrielės Eidimtaitės tekstas
Šaltiniai:
L. Preišegalavičienė, Tautinės modernybės architektas: Vladimiro Dubeneckio gyvenimas ir kūryba 1888–1932. Kaunas, 2018.
R. Lapidoth, Nathan Feinberg: A Tribute. Israel Law Review. 1985, Vol. 20.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.