Lakoniškos architektūros dviejų aukštų namas su dideliais, tvarkingai išdėstytais langais, kuriuose atsispindi žvaigždės. Dėmesį patraukia netikėtose vietose įkompanuoti balkonai, kurie kaip aptakūs vapsvų lizdai prisišlieja prie namo kampų. Tai buvęs bajorų Brigitos ir Liudviko Lenartavičių namas. Pastatytas 1939 m., projekto autorius – Kazimieras Sienkevičius. K. Sienkevičius buvo statybų inžinierius, Ghento universiteto Belgijoje absolventas. Taip pat gyveno čia, Vaistinės skersgatvyje.
Vienas iš šio skersgatvio gyventojų, Algimantas Mykolaitis, pasakojo, kad bajorai Lenartavičiai tarpukariu Žaliakalnyje turėjo nemažai žemės. Kai mokesčiai už žemę buvo padidinti, jie 1,5 hektaro plotą suskaidė į sklypus ir juos pardavinėjo kauniečiams. Patys taip pat apsigyveno Vaistinės skersgatvyje. A. Mykolaičio giminės dar pažinojo bajorus.
„Kai jie savo sklype pastatė koplyčią, mama man užsiminė, jog šeima neteko savo vaiko. Jo garbei koplyčią su paminklu ir pastatė. Greičiausiai taip ir buvo“, – prisiminė vyras.
Sovietmečiu L. Lenartavičius emigravo į JAV. Jo pastatyti sakralinės paskirties statiniai išliko. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, vietos gyventojai nusprendė, kad skulptūrą ir koplyčią restauruoti. Vykdant darbus po koplyčios grindimis buvo rasti palaikai. Greičiausiai – Lenartavičių atžalos. Koplyčią galima aptikti pačiame Vaistinės skersgatvio gale, prie 14 namo. Jei gerai įsiklausysi, išgirsi namo balkonuose dūzgiančias žvaigždes, kurios niūniuoja lopšines gatvės gale miegančiam bajorų vaikui.
Ugnės Žukauskaitės tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų? O gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2020 m.