Adresas: Kęstučio g. 8, Kaunas
Architektai: M. Grodzenskis, E. Frykas
Pastatytas 1930 m.
Maršrutai: Tautinių mažumų gyvenimas Kaune; Ambasados ir konsultatai – diplomatija Kaune
Adresas: Kęstučio g. 8, Kaunas
Architektai: M. Grodzenskis, E. Frykas
Pastatytas 1930 m.
Maršrutai: Tautinių mažumų gyvenimas Kaune; Ambasados ir konsultatai – diplomatija Kaune
Pasakoti apie save sunku. Nesinori pasakyti per daug, nesinori pasakyti per mažai. Bet aš šį kartą noriu papasakoti apie save. Jaučiu, jog atėjo laikas. Esu pastatas Kęstučio gatvėje, mano numeris 8. Jeigu eisi pro šalį, atsisuk, o labiau tikėtina jeigu važiuosi troleibusu ir neturėdamas ką veikti dairysiesi pro langą, pažvelk į mane. Kadaise buvau vienas iš pirmųjų tokio stiliaus pastatų Kaune. Kaip jie vadina – modernistinis. Man šis žodis skamba įdomiai, bet kaip teko nugirsti iš praeivių, jis ypatingai svarbus Kaunui, mano miestui. Gal todėl, kad iš buvusios provincijos tapo modernistine Lietuvos sostine. Gražus buvo mano gimimo laikmetis. Tarpukaris. Lietuvos, o ypač Kauno sužydėjimas. Puošnios ponios ir ponai. Kavinės. Šurmulys. Intelektualios kalbos. Muzika.
Chonelio Elkeso namo su privačia ligonine fasado brėžinys. Nuotraukos šaltinis: Kauno apskrities archyvas. F. 218, ap. 2, b. 2923, l. 5.
1929 metais mane suprojektavo Mikas Grodzenskis, statybų rangovas ir gerbiamas inžinierius. 1930 metais turėjau 3 aukštus, buvau simetriškas, ir grakštus. Tačiau savo vidinį grožį slepiu ir dabar, na juk ne visi norime parodyti viską ką turime gražiausio iš kart? Šis mano užslėptas grožis yra matomas tik iš vidinės kiemo pusės. Tai užapvalinti prancūziško stiliaus balkonėliai, nors nė pats tiksliai nežinau, kaip turi atrodyti prancūziškas stilius, nes niekad ten nebuvau. Jeigu užeitum pas mane į svečius, viduje pamatytum daug suapvalintų linijų ir arkų.
Chonelio Elkeso namas su privačia ligonine, XX a. 4 deš. Vinco Uždavinio nuotrauka. Šaltinis: Šiaulių „Aušros“ muziejus, ŠAM F–IF 2396, www.limis.lt
Aš dar nepapasakojau apie savo šeimininką. Kas jis, tau gali sufleruoti vestibiulio grindyse įkomponuota daugiakampė žvaigždė. Mane pasistatė gydytojas Chonelis Elkesas. Jis vadovavo Kauno žydų ligoninės Vidaus ligų skyriui. Antrajame mano aukšte gyveno su šeima, gydytojas čia įsirengė priėmimo kabinetą ir nedidelę privačią ligoninę. Čia jis gydė pasiturinčius miestiečius ir vargingai gyvenančius žydus. Todėl man teko išgirsti daugybę istorijų. Tiek linksmų, tiek be galo liūdnų, apie vieną iš jų kiek vėliau. Trečiajame mano aukšte veikė Suomijos konsulatas, taip pat viename iš šio aukšto butų veikė Montessori tipo darželis, vienas pirmųjų tokio tipo darželių Lietuvoje. Pirmasis aukštas buvo skirtas Vengrijos garbės konsului.
Chonelio Elkeso šeima tarpukariu. Gydytojas Elkesas sėdi kairėje. Nuotraukos šaltinis: Holocaust Education and Archive Research Team.
Per savo gyvenimą mačiau daug ir patyriau daug. Tačiau vienas įvykis mane be galo sukrėtė. Tai prasidėjęs žydų genocidas. Gaila, bet jis neaplenkė ir mano modernistinės žydinčios sostinės. Mano žmogus, mano šeimininkas su šeima privalėjo palikti mane. Jie buvo priversti apsigyventi gete – Vilijampolėje. Ten Chonelis Elkesas buvo išrinktas vadovauti Seniūnų tarybai. Dėjo visas pastangas gelbėjant savo tautiečius. Tačiau jo paties laukė siaubingas likimas. 1944 metais, mano šeimininkas, buvo išvežtas į koncentracijos stovyklą ir greitai ten mirė. Daugiau niekada nepamačiau savo žmogaus, kurio dėka turiu galimybę būti Kauno dalimi ir liudyti jo istoriją.
Tomos Valušytės tekstas
Šaltiniai:
Elkesas Chaimas Chanonas. Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas. Elektronis žinynas.
Dr Elchanan Elkes chairman of the Kovno Judenrat. Holocaust Education and Archive Research Team.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? – pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!
L. Mykolaičio ir Ž. Rinkšelio nuotraukos, 2018 m.