Itin judrioje K. Donelaičio gatvėje stovintis A. ir J. Iljinų namas atkreipia ne vieno architektūros gerbėjo akį. Maža to, šio namo langas jau tapo optimizmu tryškusios Kauno modernizmo architektūros simboliniu „O“. Tačiau Kaune galime rasti ir daugiau, gal kiek kuklesnių, bet ne mažiau formų grynumu ir architektūriniu purizmu pasižyminčių namų, art deco miestu tituluojamam Kaunui suteikiančių bauhauziškos atsvaros. Vienas jų – J. ir Z. Glemžų namas – deja, šiandien gerokai pagadintas, tačiau kitas, kiek pasislėpęs, vis dar žavi savo pirmapradžiu grožiu.
Šį namą, stovintį Maironio gatvėje, 1937 metais pasistatė Elena ir Mykolas Chinai.
„Nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo ligi antrosios sovietų okupacijos velionis gyveno Kaune, kur labai sėkmingai vertėsi prekyba ir turėjo Kauno centre didelius modernius, kelių šimtų tūkstančių litų vertės, namus. […] Velionis paliko mūsų mieste našlę Eleną Chinienę ir dukrą Eleonorą Skardienę.“
Ši nekrologo nuotrupa – vienintelis kol kas turimas liudijimas apie šio namo savininkus, išspausdintas išeivijos laikraštyje „Draugas“, 1962 metais. Prasidėjus Lietuvos okupacijai, Chinai iš šalies pasitraukė, apsigyveno Kanadoje.
Namas įdomus ne tik pakankamai santūria ir „švaria“ architektūra, kurią sukūrė tautinio stiliaus interpretacijas mėgęs architektas Feliksas Vizbaras, bet ir savo dvilypiu pavidalu. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šonais jungiasi du skirtingi namai, tačiau tai vienu numeriu pažymėtas to paties savininko keliabutis kotedžas.
Žilvino Rinkšelio tekstas
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie namą dėkojame Pauliui Lazauskui!
Artimas, Sault Ste. Marie, Ont. Mirė tautietis Mykolas Chinas. Draugas, 1962 m. kovo mėn. 2 d.
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!