Diskusijos

Regioninis ICOMOS ISC20C seminaras

ICOMOS seminaro baneris

Praeities pavertimas paveldu – tai kultūrinio įgalinimo veiksmas, kuris priklauso nuo mūsų puoselėjamo pasakojimo, nuo nuolat kintančio emocinio santykio su fiziniu artefaktu. Davidas Lowenthalis kartą pasakė, kad „praeitis yra svetima šalis, kuriai dabartis suteikė naują pavidalą ir kurios svetimumą padėjo prisijaukinti mūsų rūpinimasis išlikusiais jos pėdsakais.“ Praeities artefakto paskelbimas paveldu yra bendruomenės pareiškimas, suteikiantis fizinei tikrovei kultūrinės tikrovės matmenį. Šį sprendimą grindžiantys argumentai nuolat atnaujinami, permąstomi ir gludinami. Paveldas jau seniai nustojo būti vien tik gražiausi ar seniausi mūsų architektūrinės aplinkos fragmentai. Paveldas – tai sudėtingas žmonijos, kaip rūšies, liudijimas.

ICOMOS ISC20C kviečia pasaulio paveldo bendruomenę į regioninių seminarų ciklą pristatančią „20 amžiaus istorinių tematikų sistemą“ kaip priemonę, padedančią permąstyti pasaulinius pasakojimus, susijusius su 20 a. paveldu. Regioninių seminarų ciklu siekiama ne tik plėtoti žinias ir bendrą supratimą apie XX a. paveldą siekiant tvaraus paveldo konservavimu grindžiamo pokyčio, bet ir paskatinti galimybes pristatyti, dalintis ir išplėsti naujus atvejus ir idėjas liudijančias 20 amžių. Kaune vyksiančiame seminare bus kalbama apie naująsias tautines valstybes kaip modernėjančio pasaulio reiškinį. Remiantis Kauno – Europos kultūros sostinės patirtimi, seminare bus diskutuojama apie šiuolaikinių interpretacijų vaidmenį šio naratyvo identifikavimo, supratimo ir sklaidos procese.

Seminaro „Naujosios nacionalinės valstybės 20 a. istorinių temtikų sistemoje“ moderatorius – Vaidas Petrulis. Dalyviai: Riin Antalu (EE, ICOMOS), Marija Drėmaitė (LT), Grzegorz Piątek (PL), Edward Denison (UK).

Seminaro vaizdo įrašas

Nuotraukos:

Renginio akimirkos. G. Jovaišos (Kaunas 2022) nuotraukos, 2022 m.

Diskusija: „XX a. pastatų paveldo interpretacija: tikslai ir strategijos“

kolektiv diskusijos baneris

Dar 20 a. viduryje paveldosaugos klasikas Freeman Tilden atkreipė dėmesį, kad vien tik istorinių faktų žinojimas dar nėra pakankama motyvacija puoselėti istorinį palikimą. Tam būtina interpretacija, skatinanti atrasti naujas praeities artefaktų reikšmes dabartyje. Kaunas 2022 architektūros ir paveldo programa Modernizmas ateičiai 2020 m. pakvietė visų sričių menininkus, bendruomenės aktyvistus, kuratorius į atvirą diskusiją apie interpretacijos reikšmę įprasminant modernizmo architektūrinį palikimą Kaune.

Kokius klausimai kelti?
– Su kokias iššūkiais susiduria 20 a. architektūros interpretacija?
– Kokiais būdais į šį procesą įsitraukia skirtingos visuomenės grupės / menininkai?
– Kokie specifiniai Kauno miesto iššūkiai ir lūkesčiai šiame kontekste?
Diskusija organizuojama kaip instrumentas atvirai ir kritiškai reflektuoti mieste vykstančius procesus bei formuoti žinutę apie ateities lūkesčius, galimas idėjas meninėms interpretacijoms.

Programa
1 dalis. Gerosios paveldo interpretavimo praktikos ir Kauno atvejo studija
Vaidas PETRULIS. Interpretation of modern architecture in Kaunas. Specific needs of Kaunas while preparing UNESCO World heritage nomination.
Laura SERRA and Maxime FOREST (Prancūzija). Interpreting modernist heritage from design: Sharing experiences from France and Central & Eastern Europe
Kotryna GARANASVILI (Lietuva / Anglija). Writing in Architecture: Re-imagining Kaunas Modernism in a Novel.
Hugo HERRERA TOBÓN (Olandija). Bottom-up, subjective mapping practices: designing methods for local engagement.
Aideen BARRY (Airija). „Strange Terrain“.

2 dalis. Atvira diskusija.
Atvira diskusija su vietos paveldo bendruomene apie Kauno modernizmo interpretacijas.

Laura SERRA and Maxime FOREST (Prancūzija)

Kotryna GARANASVILI (Lietuva / Anglija).

Hugo HERRERA TOBÓN (Nyderlandai).

Aideen BARRY (Airija).

Diskusija:

Programos „Modernizmas ateičiai“ pristatymo renginys

2018-ųjų metų pradžioje prisidėdama prie valstybės šimtmečio įprasminimo ir Europos paveldo metų programos, startavo oficiali projekto „Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“. Renginio metu pristatyta projekto idėja, vizija ir planai bei paveldo bendruomenę bursiančios veiklos.

„Kaunas pilnas kultūros“ apie programą: „Kaunas 2022“ skelbia apie platformos „Modernizmas ateičiai“ startą“.

Pristatymo reportažas ir video įrašas

Nuotraukos:

Renginio akimirkos. M. Plepio („Kaunas 2022“) nuotraukos, 2018 m.