Ketvirtojo dešimtmečio Žaliakalnio rajonui būdingas namas – dviejų aukštų keliabutis kotedžas. Tačiau nors šiuo laikmečiu pastatų dekoratyvumas ėmė užleisti vietą modernizmo ir racionalumo estetikai, tai nebuvo taisyklė, šiame name vis dar galima įžvelgti kuklias reminiscencijas ir į klasiką. Ryškiausiai jos atsiskleidžia pastato rizalite ir šoniniame priestate: antrojo aukšto langus gaubia arkutės, įmantriai nusklembti rizalito kampai, o jo viršų vainikuoja kuklus, laužytas frontonėlis. Tiesa, reikia pažymeti, kad pagal gyventojų liudijimus, namas statytas 1939 metais ir nebuvo spėtas užbaigti. Fasadai liko netinkuoti, balkonai sumūryti pokariu, kaip ir baltų plytų pastogės juosta. Tačiau neatmestina galimybė, kad tai atlikta laikantis architekto projekto.
Ne mažiau įdomi ir namo architekto vardu pavadintos gatvės kaimynystės istorija. Edmundas Alfonsas Frykas – žymus Lietuvos inžinierius ir architektas. 1876 metais jis gimė Kaune. Inžinieriaus išsilavinimą, kaip ir jo tėvas, įgijo Peterburgo civilinių inžinierių institute, vėliau dirbo Gruzijoje, Kryme yra suprojektavęs keletą prabangių vilų, o pasibaigus I-ajam pasauliniam karui į Lietuvą su gruzine žmona grįžo apie 1920 metais ir įsikūrė tėvų name, K. Būgos gatvėje. 1924 metais Edmundas Frykas gavo Lietuvos pilietybę, dirbo Kauno miesto savivaldybės Statybos skyriaus vedėju. Pagal jo projektus Kaune pastatyta daug visuomeninių pastatų, tačiau ne mažiau projektuota ir privatiems užsakovams, ypač gyvenamajame rajone.
Kuomet Žaliakalnyje buvo pardavinėjami sklypai, dalį jų supirko Frykų šeima. Vėliau jie buvo parduodami privačių namų statyboms, kartu siūlant ir pastatų projektus. Todėl šioje gatvėje rastume ne vieną namą, kurio projekto autorystė priklauso E. Frykui. Iki jų statybos, aptariamo namo vietoje buvo šiltnamiai, dirbo Frykų dvarelio kumečiai. Aptariamą namą pasistatė Rozalija ir Romualdas Danevičiai.
Tekstą parengė Žilvinas Rinkšelis
Šaltiniai:
Už surinktą informaciją apie pastatą dėkojame gidei Daliai Leonavičienei!
Ar žinote su šiuo pastatu susijusių istorijų, o gal turite senų jo nuotraukų? Pasidalinkite su mums! Ši pagalba neįkainojama Kaunui ir Kauno rajonui tampant šiuolaikine Europos kultūros sostine ir tiems, kurie nori ją pažinti. Dalinkimės savo pasakojimais apie architektūrą!