Jau nuo 2017 metų „Atminties biuro” programos komanda aktyviai pasakoja daugiatautės miesto praeities istorijas. Kantriai griovėme „lietuviškiausio miesto“ stereotipą ir siekėme atverti turtingus įvairiaspalvės praeities klodus. Norėjome priminti savo pirmtakų likimus. Sugrąžinti veidus tų, iš kurių paveldėjome šį miestą ir kurių vardus taip negailestingai ištrynė Istorija.
Europos kultūros sostinės forumo metu supažindinsime ne tik su nuveiktais darbais, bet ir atskleisime svarbiausius 2022 metų programos projektus, stipriai paženklinusius bendrą titulinių Europos kultūros sostinės metų programą. Programoje – daugybė litvakų ir kitų tautybių menininkų parodų, koncertų, spektaklių. Programa aprėps ir pasaulio litvakų menininkų projektus ir temas, pasakojančias sudėtingus skirtingų laikotarpių miesto istorijos įvykius, tokius kaip 1972 -ieji, kuriems skirta visa gegužės mėnesį skirta programa.
Veda ir moderuoja: Daiva Citvarienė, Justina Petrulionytė-Sabonienė
Be to, „Atminties biuro” 2022-ųjų programos pristatymo metu pasiūlysime dvi trumpas, bet įsimintinas ekskursijas Kauno centre, kuriose meno kalba padės žvilgtelėti į užmirštas Kauno istorijas. Registruojantis, prašome dalyvių nurodyti, kurioje iš ekskursijų dalyvaus.
1. „Žydiškos atminties ženklai”. Nuo Zwertendijko paminklo iki Rosian ir poetės Lėjos Goldberg.
Nors iki II pasaulinio karo Kaune gyveno beveik trečdalis žydų kilmės kauniečių, šiandien buvusio gyvenimo pėdsakų beveik nematyti. Vis dėlto, pastaraisiais metais į viešąsias miesto erdves sugrįžtą čia gyvenusiųjų vardai ir veidai, jų istorijos ir likimai.
Ekskursiją pradėsime prie olandų menininkės Giny Vos šviesų instaliacijos, skirtos žydų gelbėtojui Janui Zwartendijkui. Toliau keliausime prie Istorijų festivalio inicijuotų gatvės meno kūrinių, primenančių pertraukto gyvenimo istorijas. Pakeliui – trumpas moksleivių, dalyvaujančių viename iš atminties projektų, pasirodymas. Prie Lėjos Goldberg kūrinio skambės P.Židelevičiaus sukurtas garso takelis su Goldberg eilėraščiais.
Vieta: prie paminklo J. Zwartendejkui
2. Ramybės parkas – daugiatautės istorijos sala
Ramybės parkas arba Kauno senosios kapinės – unikali miesto vieta savo istorija ir išlikusiais daugiatautės praeities ženklais. Iki šiol čia veikia tarpukariu pastatyta mečetė, cerkvė, greta – buvusios rusų, vokiečių, lenkų gimnazijos. Sovietmečiu ši vieta inspiravo daugiatūkstantinius protestus už Lietuvos laisvę.
Ekskursijoje ne tik papasakosime autentiškas parko istorijas, bet ir pristatysime šių pasakojimų įkvėptus gatvės meno kūrinius. Keturių konfesijų vietose skambės kantatos “Ramybės, ramybės…” garso įrašas.
Vieta: pradžia − Ramybės parke prie A. Puškino gimnazijos
11 val. įvyks renginio finalas Kauno kultūros centro vidinėje terasoje.
Kiekvienas svečias yra laukiamas atvykti anksčiau nei nurodytu laiku, jog įsiregistravus forumo patirtimi būtų galima mėgautis nuo pat pradžių.