EUROPOS

SCENA

2022-ųjų, Europos kultūros sostinės metų išvakarės. Daugiau kaip 80 Kauno ir kitų Lietuvos miestų organizacijų rankose – apie 1500 renginių vienijanti programa, kuri netrukus bus pristatyta Lietuvoje ir Europoje. Už nugaros – jau penkerių metų pasirengimo laikotarpis, tūkstančiai įvykusių renginių, įsitraukusių organizacijų, bendruomenių, dešimtys naujų festivalių, užgimusių bendruomeninių iniciatyvų ir ilgalaikių projektų. 

2021 09 23-24

Ko išmokė pasirengimo metai? Ir svarbiausia – kas dar laukia išaušus 2022-iesiems? Koks Kaunas 2022 programos veidas? Kuo ji išsiskirs iš dešimčių kitų Europos miestų įgyvendintų projektų?

Europos kultūros sostinės forume šiemet bus kalbama apie Kaunas 2022 programos identitetą, pasiekimus ir ateities trajektorijas.

PROGRAMA

Rugsėjo 23 d. Ketvirtadienis

Jau nuo 2017 metų „Atminties biuro” programos komanda aktyviai pasakoja daugiatautės miesto praeities istorijas. Kantriai griovėme „lietuviškiausio miesto“ stereotipą ir siekėme atverti turtingus įvairiaspalvės praeities klodus. Norėjome priminti savo pirmtakų likimus. Sugrąžinti veidus tų, iš kurių paveldėjome šį miestą ir kurių vardus taip negailestingai ištrynė Istorija.

Europos kultūros sostinės forumo metu supažindinsime ne tik su nuveiktais darbais, bet ir atskleisime svarbiausius 2022 metų programos projektus, stipriai paženklinusius bendrą titulinių Europos kultūros sostinės metų programą. Programoje – daugybė litvakų ir kitų tautybių menininkų parodų, koncertų, spektaklių. Programa aprėps ir pasaulio litvakų menininkų projektus ir temas, pasakojančias sudėtingus skirtingų laikotarpių miesto istorijos įvykius, tokius kaip 1972 -ieji, kuriems skirta visa gegužės mėnesį skirta programa.

Veda ir moderuoja: Daiva Citvarienė, Justina Petrulionytė-Sabonienė

Be to, „Atminties biuro” 2022-ųjų programos pristatymo metu pasiūlysime dvi trumpas, bet įsimintinas ekskursijas Kauno centre, kuriose meno kalba padės žvilgtelėti į užmirštas Kauno istorijas. Registruojantis, prašome dalyvių nurodyti, kurioje iš ekskursijų dalyvaus.

1. „Žydiškos atminties ženklai”. Nuo Zwertendijko paminklo iki Rosian ir poetės Lėjos Goldberg.

Nors iki II pasaulinio karo Kaune gyveno beveik trečdalis žydų kilmės kauniečių, šiandien buvusio gyvenimo pėdsakų beveik nematyti. Vis dėlto, pastaraisiais metais į viešąsias miesto erdves sugrįžtą čia gyvenusiųjų vardai ir veidai, jų istorijos ir likimai.

Ekskursiją pradėsime prie olandų menininkės Giny Vos šviesų instaliacijos, skirtos žydų gelbėtojui Janui Zwartendijkui. Toliau keliausime prie Istorijų festivalio inicijuotų gatvės meno kūrinių, primenančių pertraukto gyvenimo istorijas. Pakeliui – trumpas moksleivių, dalyvaujančių viename iš atminties projektų, pasirodymas. Prie Lėjos Goldberg kūrinio skambės P.Židelevičiaus sukurtas garso takelis su Goldberg eilėraščiais.

Vieta: prie paminklo J. Zwartendejkui

2. Ramybės parkas – daugiatautės istorijos sala

Ramybės parkas arba Kauno senosios kapinės – unikali miesto vieta savo istorija ir išlikusiais daugiatautės praeities ženklais.  Iki šiol čia veikia tarpukariu pastatyta mečetė, cerkvė, greta – buvusios rusų, vokiečių, lenkų gimnazijos. Sovietmečiu ši vieta inspiravo daugiatūkstantinius protestus už Lietuvos laisvę.

Ekskursijoje ne tik papasakosime autentiškas parko istorijas, bet ir pristatysime šių pasakojimų įkvėptus gatvės meno kūrinius. Keturių konfesijų vietose skambės kantatos “Ramybės, ramybės…” garso įrašas.

Vieta: pradžia − Ramybės parke prie A. Puškino gimnazijos

 

11 val. įvyks renginio finalas Kauno kultūros centro vidinėje terasoje.

Kiekvienas svečias yra laukiamas atvykti anksčiau nei nurodytu laiku, jog įsiregistravus forumo patirtimi būtų galima mėgautis nuo pat pradžių.

Kaunas – Europos kultūros sostinės 2022 titulo tikslus ir iššūkius išgyvename didelėje kūrybinėje komandoje –  kultūros partnerysčių programoje. Kaunas 2022 vienija per 80 kultūros partnerių ir organizacijų nuo nacionalinių įstaigų iki stiprių nevyriausybinio sektoriaus atstovų. Drauge pasižymėkime  rugsėjo 23-ąją, atskleisime planus, kuriuos sukūrėme su kultūros profesionalais nuo pat programos pradžios (drauge pristatysime 120 projektų!): „ConTempo“, 13-oji Kauno bienalė, Kauno literatūros savaitė, 10 unikalių teatro ir Pasaulio muzikos žvaigždžių premjerų, ,,Kaunas Jazz stops“ ir…  Patikiname, laukti verta. 

Moderuoja: Klaudija Aleksandravičiūtė

Vieta: Kauno kultūros centro didžiojoje salėje (Kęstučio g. 1, Kaunas)

Optimistiškai ir su dideliu tempu kurtas modernus Kaunas tarpukariu, šiuolaikinei kartai paliko neįkainojamą dovaną  – tai daugiau kaip 6000 tūkstančiai pastatų. Dovaną ir atsakomybę. Be tarptautinio pripažinimo (2015 m. Kauno modernizmui kaip reiškiniui suteiktas Europos paveldo ženklas, o dabar ir siekis prisijungti prie UNESCO pasaulio paveldo šeimos), šio laikotarpio paveldas kasdien tampa vis svarbesnis vietos gyventojams, kultūros lauko atstovams. Programos „Modernizmas ateičiai“ rėmuose daugiau kaip penkis metus ir įvairiais pjūviais Kauno miesto kultūros organizacijos, iniciatyvos, architektūros istorikai ir tarpdisciplininio meno kūrėjai modernios visuomenės gimimą liudijančiuose miesto ženkluose ieškojo įkvėpimo, kad papasakotų Lietuvai, Europai ir pasauliui, koks ir kaip Kauno modernizmas yra ir gali būti Atviras ir Prieinamas, Įtraukiantis ir Inspiruojantis, Didinantis Sąmoningumą ir Meilę visų ir kiekivieno savo ateities miestui. Programos sesijoje nebus nutylėta nei viena priežastis, kodėl modernistiškai esame pasirengę švęsti Europos kultūros sostinės metus. Tai ne tik svarbiausi 2022-ųjų metų akcentai, tačiau ir ilgą pasirengimo kelią sėkmingai įveikusių partnerių projektai – jautrūs vietai ir reikšmingi Europai. Su nekantrumu ir iki pasimatymo.

Moderuoja: Viltė Migonytė-Petrulienė

Vieta: Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus auditorija

Šiuolaikinio Kauno mito programa yra skirta atverti duris į Kaunas 2022 projektą. Pabandysime parodyti kaip žmogus supranta pasaulį per pasakojimą. Žmogus pasakoja pats ir nori, kad būtų pasakojama apie jį. Taip atsiranda viskas. Pasakojimas padeda susirasti maisto, apsiginti nuo stichijų, sutelkti panašius į save. Pasakojimas sukuria bendruomenes, miestus ir galiausiai valstybę. Pasakojimas sukuria draugą ir priešą. Pasakojimas sugula į knygas, jis yra pradžia bet kokio meno. Pasakojimas įkurdina žmogų erdvėje ir laike. Pasakojimas padeda nugalėti begalybės baimę, jis įsteigia, paguodžia ir apsaugo. Europos kultūros sostinė yra pastanga sukurti vienyjantį daugybės skirtingų pasakojimo salų tinklą – Didįjį Mitą. 

Kuruoja: Rytis Zemkauskas, Renata Bartusevičiūtė

Vieta: Kauno pilies prieigos, Neries pakrantė, 54.90039423481183, 23.886041378883313

Rugsėjo 24 d. Penktadienis

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ Dizainas laimei programa kviečia į programos pristatymą – „Prieinamas, žalias, laimingas miestas“. Vizualaus pristatymo metu supažindinsime, kaip per „Kaunas2022” dizaino projektus kiekvienas mūsų gali pasijusti laimingesnis – Laimės dienoje, Dizaino festivalyje, aplinkos dizaino objekte „Nemuno7”, landšafto dizaino festivalyje „Magenta”, unikalaus ir tvaraus, specialiai Kauno miestui sukurto dizaino objekto ar K-TOTEM kūrybiškoje aplinkoje. Renginyje jūsų lauks netikėta patirtis! Kviečiame pajusti miestą ir kultūrą per kūrybiškumą ir dizainą visiems.

Kuruoja: Donata Jutkienė, Irutė Tumaitė, Gediminas Banaitis-Skrandis

Moderuoja: Virginija Vitkienė

Vieta: Verslo centras „Magnum“ (Karaliaus Mindaugo pr. 38)

Kiekvienas svečias yra laukiamas atvykti anksčiau nei nurodytu laiku, jog įsiregistravus forumo patirtimi būtų galima mėgautis nuo pat pradžių.

,,Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ bendruomenių programa „Fluxus Labas!“ ir programa Kauno rajone kviečia suprasti bendruomeninių veiklų vertę ir pajusti bendrystę. Ketveri veiklos metai buvo intensyvus ir atnešė nepakartojamus rezultatus: buvo suorganizuota 1300 kultūrinių ir meninių veiklų, beveik daugiau nei 600 skirtingų renginių, įgyvendintose veiklose dalyvavo daugiau nei 18000 dalyvių, o turiniu mėgavosi daugiau nei 55000 žiūrovų. Prie veiklų įgyvendinimo prisidėjo daugiau nei 350 užsienio ir Lietuvos menininkų ir buvo sukurta daugiau nei 70 ilgalaikio meno kūrinių. Didžiausias vertybinis rezultatas – žingeidi ir savo gyvenamojoje aplinkoje pokyčius inicijuojanti bendruomenė. 

Europos sostinės titulo metais Kauno miesto bei Kauno rajono gyventojai yra pasiruošę švęsti bendruomeniškumą, bendrakūrybą ir arčiau žmonių esančią kultūrą. Forumo metu programos organizatoriai kviečia susipažinti su darbo su bendruomenėmis metodikomis, pasiektais rezultatais, o taip pat būsimais ir pagrindiniais įvykiais – Kauno mieste atsiveriančiomis 11-ka Fluxus laboratorijų, tarptautiniais bendrakūrybos projektais, būsimais pagrindinių programos festivalių „Fluxus“ ir „Šiuolaikinės seniūnijos“ planais.  

Moderuoja: Greta Klimavičiūtė-Minkštimienė

Vieta: Kauno kultūros centro terasa (Kęstučio g. 1, Kaunas)

Kiekvienas svečias yra laukiamas atvykti anksčiau nei nurodytu laiku, jog įsiregistravus forumo patirtimi būtų galima mėgautis nuo pat pradžių.

Pakilti kartu su miestu į naują, šiuolaikinės kultūros lygmenį, savo veiklomis sudaryti galimybę jaunimui kurti, atverti kultūrinės įvairovės pilnus užkaborius, atrasti naujas veikimo formas – tai jaunimo platformos „Kylantis Kaunas“ motyvacija ir tikslai. Nuo pat titulo gavimo metų augantys su Kauno Europos kultūros sostine, jaunuoliai Forume pristatys savo unikalius kultūrinius projektus ir patirtis, ką reiškia būti projekto dalimi. Renginyje taip pat bus kalbama apie pagrindinius 2022-ųjų jaunimo programos įvykius, kurių tarpe – didžiausias Kaunas 2022 bendrakūrystės principais kuriamas šiuolaikinis miesto festivalis „Audra“ – kuriamas bendradarbiaujant keliasdešimčiai jaunųjų prodiuserių, kuratorių ir muzikos klubo „Lizdas“. „Audros“ programos griausmas bus ne tik garsus, bet ir aktualus Europos mastu. 

Moderuoja: Aurelija Prašmuntaitė

Vieta: Kauno kultūros centro terasa (Kęstučio g. 1, Kaunas)

Kiekvienas svečias yra laukiamas atvykti anksčiau nei nurodytu laiku, jog įsiregistravus forumo patirtimi būtų galima mėgautis nuo pat pradžių.

Europos
kultūros sostinės
forumas

Europos kultūros sostinės forumas – tai „Kaunas 2022“ komandos inicijuojamas kasmetinis renginys, Kaune sutelkiantis įvairių kūrybinių sričių lyderius iš visos Europos. Forumas skirtas žinioms, įkvėpimui, naujoms pažintims ir bendradarbiavimo galimybėms atrasti. Vienas svarbiausių šios iniciatyvos tikslų – paskatinti kultūros ir kitų sričių (verslo, mokslo, politikos) bendradarbiavimą.

Organizatoriai:
Globėjai:
Pagrindiniai rėmėjai:
Rėmėjai:
Projekto draudikas:
Draugai:
Informaciniai partneriai:
Partneriai:
© 2018 Kaunas 2022 All rights reserved