Upynės – tai upių ir upelių sistema, nenutrūkstantis gyvas audinys, maitinantis ir į savo tinklus įaudžiantis miestą, krantus, žmones ir mintis.
Idėja
Upės nuo seno buvo neatsiejama Kauno ūkinio ir kultūrinio gyvenimo dalis. XV amžiuje prie svarbių vandens kelių įsikūręs miestas ėmė sparčiai plėstis ir greitai tapo gana stipriu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės prekybiniu centru. Funkcinė upių reikšmė miestui ir jo apskričiai stipriai išaugo tarpukariu. Nemunu plaukiojo laivai, gabenantys krovinius, pakrantėse telkėsi nemažai pramonės įmonių. Šiltuoju sezonu upių pakrantės buvo perpildytos pliažo malonumais besimėgaujančių kauniečių, kurie vasaroti vykdavo ir į kitus pakaunės pliažus Aukštojoje Panemunėje, Lampėdžiuose, Kačerginėje ir Kulautuvoje. Po to, kada XX amžiaus 6 deš. pab. buvo pastatyta hidroelektrinė, miesto ir upės / upės ir miestiečių santykis pakito negrįžtamai. Kitaip tariant, prarasta socialinė ir kultūrinė upių reikšmė miestui. Dėl šios priežasties Kauno ir Kauno rajono upių pakrančių kūrybiško įveikinimo tema neatsitiktinai tapo vienu iš projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022” programos, skirtos skatinti pokyčius vietinėse bendruomenėse ir visoje Europoje, prioritetu.
Nuo 2017 metų visos projekto programos dalys yra nukreiptos į įvairių sričių, interesų ir amžiaus bendruomenių įgūdžių stiprinimą ir telkimą, didelį dėmesį skiriant vietos identiteto puoselėjimui ir šiuolaikinio miesto idėjos kūrimui. Iki 2022 metų šiems procesams įgyvendinti ir lokalizuoti bus ruošiamos bendruomenės įvairiose Kauno miesto ir rajono teritorijose, veikiančios kaip katalizatoriai viešųjų erdvių bei upių pakrančių aktyvavimui. Mąstant apie ilgalaikes (tvarias) upių reintegravimo strategijas, UPYNĖS’e formuluojama „kultūrinės pakrantės” vizija, t.y. įvairių vertingų kultūrinių ir socialinių elementų sankaupa.
Programa yra tarptautinio Interreg Europe projekto „STAR Cities” dalis.
UPYNĖS’e dalyvauja įvairios organizacijos ir nepriklausomos iniciatyvos („TẽKA“, Atminties vietos ir kt.), kultūros ir meno atstovai, kurių veiklos pinasi tarp upių, upelių ir jų pakrančių: Viltė Migonytė-Petrulienė, Augustina Kinderytė, Justinas Kalinauskas, Rasa Chmieliauskaitė, Gediminas Kasparavičius, Daiva Citvarienė, Paulius Tautvydas Laurinaitis, Irutė Tumaitė, Žilvinas Rinkšelis, Evelina Šimkutė ir kiti.
UPYNĖS’e diskutuojame upių įveiklinimo temomis; planuojame tyrimines ir kūrybines veiklas, įtraukiančias ir apjungiančias suinteresuotas auditorijas (moksleivius, bendruomenininkus, įv. sričių kultūros lauko specialistus) paupių aktyvinimui vietos bendruomenių tarpe ir tvaraus turizmo tikslams; kuriame šioms veikloms visiems atvirą skaitmeninį žemėlapį