Kauno senamiesčio legenda

Viena iš Kauno vardo kilmę aiškinančių teorijų sieja vardą su veiksmažodžiu „kautis“. Jis siejamas su dažnomis kautynėmis ties Kaunu (ypač XIII – XV a. pradž.). Ypatingą vaidmenį lietuvių kovose su vokiečių ordinais suvaidino Kauno pilis, apie kurios požemius, ten įkalintą kariuomenę, pasakoja legendos.

Anot vienos šių legendų, po Kauno senamiesčiu yra kitas senasis (ikikrikščioniškas) Kaunas – daug gražesnis, kuris nugarmėjo po žeme, neatlaikęs vokiečių puolimo. Ties pilimi esąs įėjimas į tą požeminį Kauną, kurio gyventojai kartais atsivilioja kokį praeivį, tikėdamiesi, kad jis išvaduos miestą nuo užkeikimo. Kita legenda pasakoja, kad tame požeminiame mieste gyvena karalaitė, laukianti savo išvaduotojo, kuris panaikins užkeikimą ir mergelė su visa kariuomene pakils į žemės paviršių.

Kauniečiai tiki, kad egzistuoja ne tik požeminis tunelis, jungiantis pilį ir greta stovinčią Šv.Jurgio bažnyčia, bet ir kiti požeminiai pabėgimo keliai. Taip iš Kauno pilies pavyko pasprukti Vytautui ir jo kariaunai.