MoFu kūrėjai – Modernism for the Future | Kaunas 2022 https://modernizmasateiciai.lt Kol kas tik dar vienas WordPress tinklalapis Thu, 19 Jan 2023 11:52:12 +0000 lt-LT hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.11 https://modernizmasateiciai.lt/wp-content/uploads/2018/11/modernizmo-fav-icon.png MoFu kūrėjai – Modernism for the Future | Kaunas 2022 https://modernizmasateiciai.lt 32 32 Josef Řehák ir Karolina Strnadová https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/joseph-rehak-karolina-strnadova/ Mon, 26 Apr 2021 07:10:40 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14889 Baldų ir interjero dizainerio bei kultūros istorikės duetas

The post Josef Řehák ir Karolina Strnadová appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

]]>

„MoFu 360/365“ kūrėjai:

josef ir karolina profilio nuotrauka

Josef Řehák ir Karolina Strnadová

    Kūrėjų profilis

    Josef studijuoja Mendelio universitete, Brno, Baldų gamybos procesų doktorantūros studijų programoje. Jo darbas susijęs su produktų dizaino ir interjero planavimu bei realizavimu. Pastaraisiais metais Josef prisideda prie Brno dizaino dienų festivalio ir profesoriaus „Jindřich Halabala Award“ konkurso organizavimo. Padirbėjęs architektūros studijoje „Kogaa“, šiuo metu jis steigia savo interjero dizaino studiją. Josef domisi dizainu, architektūra ir muzika.

    Karolina studijuoja antrosios pakopos  20 amžiaus čekų literatūros studijų programoje Brno Masaryk universiteto Čekų literatūros katedroje. Jos tyrimo objektas – Čekijos pokario siurrealizmas interdisciplininėje perspektyvoje. Ji taip pat studijuoja kultūros vadybos magistrantūroje, domisi 20 amžiaus 7 dešimtmečio Čekijos kultūriniu gyvenimu. Jos pomėgiai: kultūriniai renginiai, literatūra ir muzika.

    Interpretuojami objektai

    Privatūs namai Brno mieste, Čekija

    Apie projektą „Modernizmas jau buvo“

    „Modernizmas jau buvo“ – tai projektas, kuriuo siekiama plačiają visuomenę supažindinti su modernistiniais Brno pastatais. Viena iš tikslinių projekto grupių – pasirinktų namų gyventojai. Jiems buvo išsiųstas laiškas, kuriame tariama įmonė išreiškė norą pirkti pastatą, pabrėždama jo išskirtinius bruožus ir istorinę vertę. Už namą siūlomais pinigais siekta atkreipti gyventojų dėmesį, pažadinti susidomėjimą modernizmo palikimu.. Vėliau gyventojams buvo išsiųstas dar vienas laiškas, kuriame jie supažindinti  su projektu ir kviesta toliau bendradarbiauti. Pirmiausia, prašyta pasidalinti, ar / kodėl jiems patinka gyventi modernistiniame name. Gyventojų pasakojimai buvo skelbti socialiniuose tinkluose.

    Antroji projekto tikslinė grupė – visuomenė, kuri dalyvavo informacinėje kampanijoje, kai priešais pasirinktus pastatus Brno gatvėse buvo įrengti „knygų taškai“. Jais siekta patraukti praeivių dėmesį ir pakviesti dalyvauti projekto veiklose, taip pat trumpai supažindinti su projekto eiga ir konkrečiu pastatu. Visuomenės nariai buvo pakviesti specialioje knygoje parašyti savo pamąstymus apie modernistinius namus. Kiekviename iš „knygų taškų“ taip pat buvo paskelbta nuoroda į „Facebook“ grupę, kurioje pristatyti kiti modernistiniai Brno pastatai. Naudodami socialinius tinklus projekto autoriai pasiekė daugiau žmonių ir išplėtė besidominčiųjų ratą. Procesą vainikavo renginys, skirtas besidomintiems Brno modernistine architektūra. 

    Nors modernizmas jau buvo, bet šis palikimas vis dar čia ir jis gyvas. Tai įrodė Josef ir Karolina.

    Kūrybinio proceso nuotraukos iš kūrėjų asmeninio archyvo, 2021 m.

    Meninio projekto rezultatų pristatymas parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.

    The post Josef Řehák ir Karolina Strnadová appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

    ]]>
    Olha Kuzyura https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/olha-kuzyura/ Thu, 22 Apr 2021 08:08:23 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14799 Menininkė, grafikos ir tapybos kūrėja

    The post Olha Kuzyura appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

    ]]>

    „MoFu 360/365“ kūrėjai:

    olha kazyura profile

    Olha Kuzyura

      Kūrėjo profilis

      Lvove įsikūrusi menininkė kuria instaliacijas, grafikos, tapybos darbus. Savo kūriniuose ji derina tapybą ant drobės ir eksperimentinę grafiką. Olha dalyvavo XII Florencijos bienalėje, grupiniuose projektuose Lvove, Kijeve, Dnipre, Zagrebe, Čikagoje ir kitur. Olhos darbuose svarbi tema – kolektyvinė ir asmeninė atmintis, jos materialūs paminklai. Ji daugiausia eksperimentuoja su popieriumi, kaip klasikine dokumentavimo priemone ir kaip būties liudijimu, kurdama materialinių artefaktų atspaudus ir didelės apimties temines kompozicijas. Kiekvienas popieriaus spaudinys autorei yra tarsi nuoroda kelyje link savirealizacijos.

      Interpretuojami objektai

      Gallet šeimos namas, Lvovas

      Apie projektą „Kolektyvinė atmintis. Prisiminimo aktas“

      Ši instaliacija – tai serija reljefinio popieriaus atspaudų, parengta taikant „reisele“ kūrybos techniką. Per kelias meninės rezidencijos savaites Olha dirbo su archyvine medžiaga, bendravo su Lvovo modernizmo ir judaizmo tyrinėtojais, meno kritikais ir kolekcininkais. Projekte taip pat dalyvavo devyniolika Lvovo gyventojų, dauguma jų gyvena įvairiuose modernistiniuose miesto pastatuose, nuo labai jaunų iki pensinio amžiaus žmonių (4–90 metų). Susitikimuose autorė prašė gyventojų pasidalinti 20 a. 3–4 dešimtmečių pastatų apyvokos daiktais ir interjero detalėmis, kurie, jų nuomone, teoriškai galėtų atitikti istorinį laikotarpį ir jos interpretuojamo vieno buto stilių Gallet šeimos name. Vėliau šioje vietoje autorė sukūrė objektų atspaudus ir popierines jų kopijas eksponavo bute. 

      Meno projektu Olha siekė papildyti buto erdvę, „atgaivinti“ jo istoriją vadinamuoju „detalių dialogu“, virtusiu atvira diskusija su miesto gyventojais apie tai, kaip jie mato savo istoriją ir kaip tai paveikė jų savęs suvokimą šiandien. Surinkti artefaktai tapo pagrindu meninei Lvovo tarpukario modernizmo interpretacijai. 

      Menininkė pasirinko mizros kompoziciją, kuri žydų kultūroje simbolizuoja prarastus namus, pagerbdama tragišką buvusių namo savininkų –  per Antrąjį pasaulinį karą žuvusios Gallet šeimos, istoriją. Pavaizduoti daiktai, kurių fantominiai siluetai pakabinti ant sienos – dekoratyvinės grotelės, žvakidės, apšvietimo elementai, jungikliai, spynos, raktai ir net saga iš SS uniformos. Dulkės ir suodžiai, rūdžių žymės ir net pirštų atspaudai ant daiktų čia naudojami kaip natūralūs popieriaus dažai.

      Kūrybinio proceso akimirkos, 2021 m. Fotografijų autoriai: M. Liakhovych ir N. Parkhomyk.

      Meninio projekto rezultatų pristatymas parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.

      The post Olha Kuzyura appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

      ]]>
      Jonas Vasteenkiste https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/jonas-vasteenkiste/ Sun, 18 Apr 2021 19:19:30 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14793 Tarpdisciplininis menininkas

      The post Jonas Vasteenkiste appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

      ]]>

      „MoFu 360/365“ kūrėjai:

      mofu kurejai_jonas vasteenkiste

      Jonas Vasteenkiste

        Kūrėjo profilis

        Jono kūriniams daro įtaką erdvė, kuriai jis kuria. Jis naudoja kelių rūšių medijas, įskaitant instaliacijas, vaizdo įrašus, skulptūrą, fotografiją ir piešinius. Savo kūryboje Jonas tiek fiziniu, tiek psichologiniu požiūriu įkvėpimo ieško architektūros elementuose. Jis konstruoja erdves arba tam tikras situacijas, kurias tiksliausia būtų įvardyti „mentalinėmis erdvėmis“. Tokio tipo erdvės artimos sąvokos „Denkraum“ reikšmei, kuri dažniausiai aptinkama filosofijoje ir architektūroje. „Denkraum“ gali būti interpretuojama kaip suvokimo, emocijų ir minčių chaose vykstantis arba iš šių jausmų kylantis vidinis sienų statymas, geriausiai atspindintis kūrėjo išgyvenimus ir jausmus. Kurdamas ir apibūdindamas savo darbus Jonas į tai atsižvelgia. Jo kūriniai nutolsta nuo asmeninės patirties, o į instaliaciją jis žiūri kaip į atskaitos ir patirties terpę. Taip Jonas įveda žiūrovą į aktyvų vaidmenį: jis kviečia jį įsitraukti į kūrinį ir įsitvirtinti jame – tiek mentaliai, tiek fiziškai.

        Interpretuojami objektai

        Gaverzicht vila, Varegemas, Belgija

        Apie projektą „Membrana“

        Meno projekte Jonas tyrinėja vilos Gaverzicht erdves, architektūrą ir asmeninę istoriją, paversdamas visus šiuos elementus savarankiškomis skulptūromis. Sukūręs nedidelius modelius, Jonas užpildė jais erdvę panaudodamas originaliai pastate buvusius interjero elementus. Nors didžiausias dėmesys buvo skiriamas tipiškų vilos architektūros elementų charakterizavimui, jų lokalizavimas vietoje papildė Jono pasakojimą buvusių ir esamų gyventojų istorija. Jo skulptūrose per įvairias formas ir medžiagas galima įžvelgti tris patirties sluoksnius: architektūros, interjero ir asmeninių gyventojų patirčių. Tokiu būdu ši instaliacija kuria naują suvokimo apie modernizmo architektūrą būdą. 

        Projekto pavadinimas „Membrana“ kilo iš Jono įsitikinimo, kad namas / namai ir, platesne prasme, – pastatai bei aplinka – veikia kaip antroji žmogaus oda. Šio projekto tikslas – išanalizuoti ir parodyti šio pastato DNR, jo kalbą, architektą ir gyventojus, kaip formalų žodyną. Taip architektūra suaktyvina mūsų prisiminimus ir jausmus arba skatina mąstyti apie savo būtį. Jonas sukūrė brėžinių šablonus, kuriuose juntama vilos kalba, leidžianti vartoti šią kalbą ir taip vėl ir vėl prisiminti šį pastatą, jos kūrėją ir gyventojus.

        Kūrybinio proceso akimirkos, 2021 m. Nuotraukų autorius J. Vansteenkiste.

        Meninio projekto rezultatai parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.

        The post Jonas Vasteenkiste appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

        ]]>
        Rokas Mikšiūnas https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/rokas-miksiunas/ Sun, 18 Apr 2021 18:28:40 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14787 LEGO modelių kūrėjas

        The post Rokas Mikšiūnas appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

        ]]>

        „MoFu 360/365“ kūrėjai:

        mofu kurejai rokas miksiunas

        Rokas Mikšiūnas

          Kūrėjo profilis

          „Lego” modelių kūrėjas, architektūrinio ir kultūrinio paveldo puoselėtojas Rokas tikromis ir virtualiomis lego kaladėlėmis atkuria Kauno ir Vilniaus architektūrą. Jis ypač domisi tarpukario modernizmo pastatais ir, supaprastindamas sudėtingus architektūrinius motyvus, sukuria sumažintas namų „lego” versijas. Savo kūriniams jis naudoja Studio 2.0 programinę įrangą, kurioje virtualiai formą įgyja atkurti realūs pastatai. „Lego” modelių kūrimas yra ilgas ir didelių pastangų reikalaujantis procesas, kurio metu projektuotojas turi atsižvelgti į daug įvairių aspektų, pavyzdžiui, pastato spalvų, proporcijų ir architektūrinių motyvų tikslų atkūrimą, naudojamų kaladėlių prieinamumą ir kt.

          Interpretuojami objektai

          Max’o Liebling’o namas, Tel Avivas

          Apie projektą „Spalvingi Baltojo miesto gyvenimai“

          Šiuo projektu siekiama atkreipti dėmesį į Tel Avivo modernistinį paveldą, pasidalinti aktualiomis istorijomis ir parodyti, kad tarpukario modernistinė architektūra gali būti laikoma žydų tapatybės dalimi. 

          Dėl covid-19 pandemijos Roko rezidencija Baltojo miesto centre buvo atidėta. 2022 metų pavasarį jis planuoja įtraukti vietos bendruomenę į garso ir vaizdo meno projekto kūrimą ir kviesti vietos gyventojus, istorikus ir modernistinių objektų savininkus dalytis savo nuotraukomis, istorijomis, susijusiomis su Liebling House –  Baltojo miesto centru, o taip pat ragins aukoti nenaudojamas „Lego“ kaladėles šio pastato maketo kūrimui. Galutinis projekto rezultatas bus šio pastato „Lego“ modelis ir fotografijų serija, skirta Liebling House istoriniam kontekstui – statybų, renovacijos procesams ir kt.

          Parodoje Rokas simboliškai pristato nebaigtą dėlioti Liebling House maketą ir specialiai Kauno centrinio pašto erdvei iš tūkstančių „Lego“ detalių sukurtą pastato operacijų salės grindų interpretaciją. 

          Kūrėjui talkino: Matas Puzinas, Jovita Rudnickaitė, Rasa Anaitytė, Deimantė Sidaraitė, Gytis Stančiukas ir kiti.

          Kūrybinio proceso akimirkos. R. Mikšiūno nuotraukos, 2022 m.

          Kūrybinio projekto rezultatai parodoje. A. Aleksandravičiaus nuotraukos, 2022 m.

          The post Rokas Mikšiūnas appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

          ]]>
          Andrea Uváčiková ir Zuzana Bartošová https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/andrea-uvacikova-zuzana-bartosova/ Wed, 14 Apr 2021 06:41:26 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14758 Šiuolaikinio vaizdo meno kūrėjų duetas

          The post Andrea Uváčiková ir Zuzana Bartošová appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

          ]]>

          „MoFu 360/365“ kūrėjai:

          mofu kurejai andrea zuzana

          Andrea Uváčiková ir Zuzana Bartošová

            Kūrėjų profilis

            Šiuolaikinio video meno projektus kurianti menininkė Zuzana daugiausia užsiima skulptūra ir 3D medijos technika. Pagrindinis jos kūrybos motyvas yra pasikartojimai ir cikliškumas. Ji eksperimentuoja su naujomis medžiagomis ir trimačiu spausdinimu bei apribojimais, kuria interaktyvias instaliacijas, kurios interaktyviai sąveikauja su galerijos lankytojais. Zuzana yra Jihlavos Helenín taikomosios dailės vidurinės mokyklos Dizaino ir vizualinės komunikacijos skyriaus vadovė.

            Šiuolaikinio video meno kūrėja Andrea Trenčyno vidurinėje dailės mokykloje mokėsi grafinio dizaino, o Ostravos universiteto Menų fakultete baigė grafikos meno studijas. 2015–2019 m. ji studijavo Masaryko universiteto Edukologijos fakulteto Meninio ugdymo katedroje doktorantūrą. Nuo 2020 m. ji dirba dėstytoja Ostravos universiteto Menų fakulteto Grafikos studijoje. Kūrybai Andrea dažniausiai pasitelkia naująsias medijas, tačiau taip pat nevengia ir klasikinės grafikos, vaizdo, garso meno bei performanso. Jos darbuose per remediaciją gvildenamas realybės suvokimas.

            Apie projektą „Arte-Factum“

            Projekto objektas – buitinės technikos parduotuvės pastatas Kortrijke ir jo interjero bei eksterjero kaita. Menininkių tikslas buvo atkreipti dėmesį į įdomesnius pastato architektūros elementus. Rezidencijos metu kūrėjos tyrinėjo pastato eksterjero detalių kitimą ir susiejo jas su pastato paskirtimi arba vidiniu kontekstu. Kontekstualizuodamos jos norėjo atrasti sąryšį tarp modernistinių pastato elementų ir bendrųjų modernizmo idėjų. Projekto metu pasirinkti architektūriniu požiūriu įdomūs ir išsiskiriantys pastato eksterjero ir interjero elementai, iš kurių, naudojant originalias medžiagas (betoną, stiklą ir kt.), menininkės sukūrė trimačius modelius padidintu masteliu. Šie objektai pristatomi muziejuose neretai sutinkama forma. Modeliai papildomi QR kodais, atstojančiais įprastą objekto aprašymą. Nuorodose lankytojas atras ne tekstą, o animaciją, susijusią su konkretaus artefakto vaizdine morfologija. Projektą taip pat papildo interaktyvūs plakatai, sukurti atsižvelgiant į interpretuojamo pastato tektoniką.

            Kūrybinio proceso akimirkos. Asmeninio archyvo nuotraukos.

            Meninio projekto rezultatų pristatymas parodoje. Fotografijų autorė T. Janušaitė, 2022 m.

            The post Andrea Uváčiková ir Zuzana Bartošová appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

            ]]>
            Michal Trávníček ir Ivana Kupková https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/michal-travnicek-ir-ivana-kupkova/ Mon, 12 Apr 2021 12:47:08 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14746 Mokytojų duetas

            The post Michal Trávníček ir Ivana Kupková appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

            ]]>

            „MoFu 360/365“ kūrėjai:

            mofu kurejai michal ivana

            Michal Trávníček ir Ivana Kupková

              Kūrėjų profilis

              Michal tiki sąžiningumu ir atvirumu gyvenime, mene ir moksle. Jis dėsto meno istoriją Brno vidurinėje meno ir dizaino mokykloje. Jis yra aistringas grožinės literatūros kūrėjas ir meno kuratorius. Nemažai jo eilėraščių buvo publikuoti literatūros žurnaluose. Michalas yra kuravęs keturias parodas galerijai „Industra“. Su šiuo projektu Michalas išeina iš savo komforto zonos ribų ir tampa „youtuberiu“.

              Ivana yra Brno vidurinės dailės ir dizaino mokyklos mokytoja. Ji yra meno, pasaulinės literatūros ir filosofijos istorijos (ypač 20 amžiaus) gerbėja. Ivana savo mokiniams nuolat organizuoja kūrybinio rašymo kursus, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas jų naratyvo ir kalbos įgūdžių tobulinimui. Su mokiniais yra išleidusi keletą bendrų tekstų rinkinių, retkarčiais dalyvauja kuriant mokyklos žurnalą. 2010–2019 metais ji buvo anoniminės gatvės meno partizanų grupės, kuri koncentruojasi į estetines ir politines temas, teksto ir viešosios erdvės santykį, narė. Ivana daugiausia rašo trumpesnius prozos tekstus, taip pat domisi pasakojamąja istorija.

              Interpretuojami objektai

              Bohuslav‘o Fuchs‘o vila Brno

              Apie projektą „Galimybės pamatyti modernizmą“

              Šis projektas kelia klausimą, kaip rašyti apie architektūrą ir kitaip ją apibūdinti vengiant mokslinių išsireiškimų, o tiesiog autentiškai, žmogišku būdu. Čia dėmesys skiriamas vilai, kurią architektas Bohuslavas Fuchsas pasistatė sau 1927-1928 metais. Daugybėje ankstesnių studijų šios vilos architektūra buvo aptarta formaliuoju ir funkciniu požiūriu, tad Ivana ir Michal nejautė poreikio sekti tuo pačiu pavyzdžiu. Vietoje to, jie nutarė stebėti pastatą supančią emociją. Ką apie tai manytų dabartinis pastato savininkas? Taip pat kūrėjų duetas siekė tyrinėti vilos gyventojų istoriją ir kūrybiškai ją perteikti. Koks jausmas gyventi name su tokia įdomia praeitimi ir kaip ją mato meno mokyklos mokinys ir mokytojas? Jie kvietė mokinius rašyti eiles ir ieškoti kitų pasakojimo formų, kurios padėtų atskleisti įvairius vilos gyvavimo tarpsnius. Ne išimtis ir pandemijos laikas, keičiantis mūsų tarpusavio santykius ir kiekvieno asmeninį ryšį su aplinka bei architektūra.  

              Galimybės pamatyti modernizmą užfiksuotos knygoje, kurioje projekto kūrimo metu buvo surinkta daug galimų perspektyvų, o taip pat pokalbiai su pastato savininku, architektu, istorikais, architekto anūke. Ivana ir Michal taip pat įtraukė savo mokinių kūrinius. Jie norėjo, kad šis projektas būtų kuo autentiškesnis, todėl jų žingsniai rengiant leidinį buvo skelbiami ir socialiniuose tinkluose – YouTube ir Facebook: @MOFU Fuchs 2022; Instagram: Mofu_Fuchs_2022

              Kūrybinio proceso akimirkos (asmeninio archyvo nuotraukos) ir studentų piešiniai (Špačková Alžběta, Jalůvková Lucie), 2021 m. nuotraukos.

              Meninio projekto rezultatų pristatymas parodoje. Nuotraukos: ahoy, 2022 m.

              The post Michal Trávníček ir Ivana Kupková appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

              ]]>
              Andrii Linik https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/andrii-linik/ Mon, 12 Apr 2021 11:11:01 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14739 Menininkas, kuratorius

              The post Andrii Linik appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

              ]]>

              „MoFu 360/365“ kūrėjai:

              Andrii Linik profile

              Andrii Linik

                Kūrėjo profilis

                Andrii yra menininkas ir eksperimentų kuratorius, savo projektuose derinantis įvairias meno formas su naujosiomis technologijomis. Svarbiausi projektai: „The Futurological Congress. The Shy Machines“ („Futurologinis kongresas. Drovios mašinos“) (kuruotas kartu su Dmitry Bulatov), „Japonija: Įsivaizduojamas vadovas“ (Meno arsenalas) („An Imaginary Guidebook“ (Art Arsenal) „[De][Re]Construction: Ukrainian Media Art in 1991-2016“ („Ukrainos žiniasklaidos menas 1991–2016“) („Vroclavas – Europos kultūros sostinė 2016“ programos projektas), „Cyber Pills for Mental Health“ („Kibernetinės piliulės psichikos sveikatai“ ir kt. Andrii yra vienas iš Lvovo Šiuolaikinio meno instituto įkūrėjų. Jis buvo Vroclavo WRO meno centro rezidentas ir dalyvavo tokiuose projektuose kaip „Sound City Days“ (Slovakija), „Cyberfest“ (Vokietija), „WRO Media Art Biennale“ (Lenkija); „Mind–ware 1.0“. Dialogo technologijos (Lenkija), Lvovo Šiuolaikinio meno savaitė ir kt.

                Interpretuojami objektai

                Kortrijko Kristaus Prisikėlimo koplyčia

                Apie projektą „Vietos archeologija“

                Šis projektas – tai vietos tyrimas per garsą ir miestą, žmonių prisiminimus ir emocijas, konkretų medžiagiškumą ir simbolines reikšmes. Tai apima į procesą orientuotus tyrimus ir supratimą bei pasinėrimą į vietos idėją. Kūrinyje nagrinėjamas koplyčios Kortrijke kontekstas ir emociniai santykiai su ja, jos reikšmė miestiečiams. Andrii Linik MoFu rezidencijos metu tyrinėjo pastato aplinką 16 ašių kryptimi (nuo koplyčios centro), kurios sudaro koplyčios architektūrinio plano pagrindą. Menininko projekte dalyvavo skirtingo amžiaus, lyties, profesijos, konfesijos ir kt. vietos gyventojai. Bendraujant su įvairiomis žmonių grupėmis buvo siekiama sukurti „interpretacijos lauką“, kuriame būtų galima ištirti įvairias emocines nuostatas, mintis ir subjektyvų supratimą, susijusį su šiuo architektūros objektu Kortrijko kontekste. Kai kurie dalyviai koplyčios visiškai nežinojo arba niekada joje nesilankė. Miestiečiai išreiškė savo nuomonę apie santykį su objektu; kai kurie laikė jį šventa vieta, su kuria juos siejo ilgalaikis ryšys; kiti jį laikė įstabiu modernistinės architektūros istoriniu objektu. Santykiai su šiais miestiečiais ir jų noras dalytis prisiminimais bei istorijomis atskleidė ir sukūrė empatiškų vietų tinklą, kurios anksčiau niekada nebuvo susijusios. Šioje instaliacijoje garsas yra tų vietų terpė, liudininkas ir atstovas. Tai terpė sujungti vietoms, kuriose jos gali būti girdimos arba akustiškai susilieti viena su kita. Pasivaikščiojimais po garsus siekiama atskleisti šių vietų akustiką ir kūrybiškai pristatyti jos įrašą.

                Kūrybinio proceso akimirkos. Asmeninio archyvo nuotraukos, 2021 m.

                Meninio projekto pristatymas parodoje. T. Janušaitės nuotraukos, 2022 m.

                The post Andrii Linik appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                ]]>
                Ingel Vaikla https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/ingel-vaikla/ Mon, 12 Apr 2021 08:20:14 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14733 Tyrėja, vizualiojo meno atstovė ir kino filmų kūrėja

                The post Ingel Vaikla appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                ]]>

                „MoFu 360/365“ kūrėjai:

                mofu kurejai ingel vaikla

                Ingel Vaikla

                  Kūrėjos profilis

                  Ingel yra tyrėja, vizualiojo meno atstovė ir kino filmų kūrėja, kilusi iš Estijos ir reziduojanti Briuselyje. Jos kūryboje dominuojantys motyvai: architektūros ir jos naudotojų santykis, architektūros vaizdavimas fotografijoje ir kino mene. Ingel darbams būdingas dialogas tarp archyvinės ir pačios menininkės užfiksuotos medžiagos. Autorė nuolat ieško būdų, leidžiančių ne tik vaizduoti architektūrą kaip estetišką (skulptūrinę) formą, bet taip pat atskleisti jos idėjines ir ideologines ypatybes. Dėl šios priežasties kūrėja ypač vertina galimybę dirbti su vietos bendruomenėmis. Ingel įsitikinusi, jog pastatai yra ne vien tik „stogas virš galvos“, jie taip pat yra idėjiniai tarpininkai tarp mūsų ir pasaulio. Jos video meno kūriniai sulaukė tarptautinio pripažinimo, ir buvo rodyti tokiuose filmų festivaliuose ir meno institucijose, kaip IDFA (Amsterdamas), CIAP Kunstverein (Haseltas), Kunsthalle Wien (Viena), Tramway (Glazgas), Manifesta (Marselis), ir kt.

                  Interpretuojami objektai

                  Buvęs Jugoslavijos paviljonas Briuselio World Expo parodoje.

                  Apie projektą „Papagalo, kiek valandų?“

                  Šio trumpametražio filmo siužeto objektas – dabartinės Sint–Paulus mokyklos pastato (buvusio Jugoslavijos paviljono 1958 m. Briuselyje vykusioje pasaulinėje parodoje „Expo“) architektūra. Filme vaizduojama mokinių grupelė, žaidžianti mokyklos teritorijoje. Sekdamas vaikus, žiūrovas susipažįsta su šio modernistinio paviljono aplinka ir interjeru. Vaikų judėjimas akcentuoja pagrindines taip liaupsinamas paviljono architektūros ypatybes – dinamiškumą, atvirumą ir skaidrumą. Filmuojant siekiama išryškinti įvairias paviljono statyboje naudotas medžiagas: stiklą, medį, plieną. Nuo pasaulinės parodos „Expo“ laikų išlikę plakatai ir fotografijos, menančios buvusią socialistinę Jugoslaviją, filme sukuria savitą dialogą su šiuolaikiniais dabartinės mokyklos pastato elementais. Ingel filmo tikslas yra meninės raiškos priemonėmis perteikti sąveiką tarp pastato architektūros ir šiuolaikinės jo funkcijos. Architektūra įkūnija utopinę buvusios Jugoslavijos istoriją, o vaikai tampa dabartinio Flandrijos regiono atspindžiais. Kūrinio ašis – dialogas, kurį kuria tvirtos pastato sienos ir judantys kūnai. Būtent šį balansą, kartais tampantį trintimi, ir sąveiką tarp praeities ir dabarties, šiame ir kituose savo darbuose ieško ir stengiasi atskleisti filmo autorė. Filmas buvo įgyvendintas bendradarbiaujant su Sint–Pauluscollege mokyklos mokiniais ir nufilmuotas 16 mm juosta.

                  *Papagalo, kiek valandų? yra kroatų vaikų žaidimas taip pat tai tampa nuoroda į tikrąją paviljono architekto Vjenceslavo Richterio tautybę.

                  Kūrybinio proceso akimirkos. Intercommunale Leiedal nuotraukos, 2021 m.

                  The post Ingel Vaikla appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                  ]]>
                  Erich Weiss https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/erich-weiss/ Mon, 12 Apr 2021 07:41:51 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14723 Kritikas, kūrėjas, dėstytojas, tyrėjas ir leidėjas

                  The post Erich Weiss appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                  ]]>

                  „MoFu 360/365“ kūrėjai:

                  mofu kurejai erich weiss

                  Erich Weiss

                    Kūrėjo profilis

                    Erichas yra meno kritikas, kuratorius, vizualiojo meno kūrėjas, dėstytojas, tyrėjas ir leidėjas. Jis gimė Varegeme (Belgijoje), šiuo metu gyvena ir dirba Picasso muziejaus Barselonoje kuratoriumi ir Antoni Tàpies fonde bei Huisui Sonneveldui Roterdame (Het Nieuw Instituut Rotterdam).

                    Interpretuojami objektai

                    Komunistų partijos Brno vykdomiojo komiteto administracinis pastatas, vadinamas „Baltuoju namu“

                    Apie projektą „Balta erdvė Baltame name“

                    Meninės-kuratorinės rezidencijos metu Erichas užmezgė ryšius su institucijų ir įmonių, dirbančių Brno Baltojo namo (buv. Komunistų partijos Brno vykdomiojo komiteto administracinio pastato) erdvėse, atstovais ir pakeitė daugelio iš jų požiūrį į Brno modernizmą. 

                    Tik atvykęs Erichas suprato, kad dėl pandemijos praktinis bendradarbiavimas su mokykla ir ligonine vykdant tokį projektą, kokį iš pradžių buvo numatęs, yra per sudėtingas. Prie naujos jo projekto idėjos pirmiausiai prisijungė „No more“ ATLAS BAR komanda ir Hedvika Solkova. Erichas taip pat susisiekė su žmonėmis, kurie galėjo plačiau papasakoti apie Stano Filko, Milos Laky and Jan Zavarsky 1974 metais Brno Menų namuose rengtą vieną svarbiausių parodų Čekijos moderniojo meno istorijoje – „Balta erdvė baltoje erdvėje“ („White Space in a White Space“). 

                    Paroda, kurios idėja anuomet peržengė mokslo ir technologijos ribą, buvo efemeriška, rengiama kaip slaptas įvykis, todėl užfiksuota tik keliose nuotraukose. Ši informacija paskatino Erichą permąstyti savo pirminę koncepciją. Dėl to jis nusprendė, kad praktiškiausias vietos kontekste sprendimas – atvirų durų diena Baltame name. Jos metu svečiai galėjo iš naujo atrasti erdvę, po ją pasivaikščioti, o kvietimo pavadinimas „Balta erdvė Baltame name“ tapo nuoroda į 1974 m. performansą.  Šis įvykis buvo pirmasis žingsnis po ilgo laiko atvėręs pastatą vietos bendruomenei, bendroje diskusijoje kelti klausimai apie modernistinio pastato potencialą. Juo jau pasinaudojo menininkai, po Ericho apsilankymo surengę parodą.

                    Kūrybinio projekto akimirkos. INDUSTRA ART archyvo nuotraukos, 2021 m.

                    Meno projekto pristatymas parodoje. T. Janušaitės nuotraukos, 2022 m.

                    The post Erich Weiss appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                    ]]>
                    Karin Pisarikova https://modernizmasateiciai.lt/portfolio-item/karin-pisarikova/ Mon, 12 Apr 2021 07:07:01 +0000 https://modernizmasateiciai.lt/?post_type=portfolio&p=14713 Menininkė, kuratorė ir dėstytoja

                    The post Karin Pisarikova appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                    ]]>

                    „MoFu 360/365“ kūrėjai:

                    mofu kurejai karin pisarikova

                    Karin Pisarikova

                      Kūrėjo profilis

                      Karin yra menininkė, kuratorė ir dėstytoja, gimusi Brno mieste, Čekijoje. Įkvėpimo savo kūrybai ji daugiausia semiasi iš gyvenimo: žmogiškų ryšių, kasdieniškų ritualų. Karin dažniausiai kuria menines instaliacijas, taip pat turi patirties performansų, vaizdo meno ir fotografijos srityse. Autorės kūriniams būdinga medžiaga yra žmogaus plaukai, o tokį pasirinkimą lemia nevienareikšmė plaukų simbolika ir ryšys su pačiu kūnu. Pagrindinės Karin kūrybos temos: žmogaus gyvenimas, kūrybinio proceso įsiliejimas į kasdienybę. Taip pat būdingos autentiškumo, fikcijos ir realybės temos.

                      Karin studijavo Brno technologijos universiteto Vaizduojamosios dailės fakulteto (FaVU-VUT) Kūno puošybos ateljė, o 2015 m. Tama menų universitete, Tokijuje, įgijo mokslų daktarės laipsnį. Karin yra „Umakart“ galerijos Brno mieste įkūrėja, periodiškai kuruoja ten eksponuojamas parodas. Iki 2018 m. ji dėstė Joshibi dailės ir dizaino universitete, Tokijuje, tuomet sugrįžo į Čekiją ir dirba dėstytoja Brno mieste esančiame Masaryko universiteto Menų fakultete.

                      Interpretuojami objektai

                      Kauno IX forto memorialinis kompleksas: IX fortas, IX forto aukų paminklas, IX forto muziejus.

                      Apie projektą „Atplauk pieno puta“

                      Įvykiai, su kuriais yra siejamas Kauno IX forto memorialinis kompleksas, yra pernelyg žiaurūs, kad bent viena jiems apibūdinti skirta metafora taptų pakankama. Karin lenkia galvą prieš savo kartą, kuri nepatyrė panašių išgyvenimų ir tuo pačiu jaučia begalinį dėkingumą žmonėms, kurie kovojo iki galo nepasiduodami, ir tiems, kurie įveikė neįsivaizduojamą bei dovanojo galimybę gyventi taikoje ir laisvėje.

                      Dirbdama su šiuo memorialiniu paminklu nacizmo aukoms IX forte ir su pačiu fortu, Karin iš dalies sutelkia dėmesį į jau naudotus simbolius paminkle, taip pat kuria savus. Pagrindinė mintis, kurią ji norėjo perteikti, yra žmogaus atsparumas ir viltis lyg šviesa tunelio gale. Ji sugretina pažeidžiamus žmogaus kūnus su brutalistine betonine architektūra, akcentuoja vaikų kaip dovanos ir naujos ateities pažado simbolį. 

                      Šiam projektui Karin pasirinko naudoti žmogaus plaukus, tačiau tai nėra unikali idėja – plaukai yra jos mėgstamiausia kūrybos priemonė jau daugelį metų. Šios kūno dalies keliamos reikšmės čia įgauna tiek teigiamas, tiek neigiamas prasmes. Darbas su žmogaus plaukais menininkei padeda kurti visceralinį ryšį su bendruomene. Juose ji įžvelgia mūsų ryšį su protėviais ir begalinį augimo ciklą. Karin darbe šeimos vilkimi identiški kostiumai buvo pasirinkti kaip anoniminė viso pasaulio žmonių uniforma – sportinis kostiumas, kurio pilka spalva taip pat sąveikauja su IX forto betono spalva. Grupėje esantys vaikai simbolizuoja viltį, buvimą „čia ir dabar“. Tuomkart, tai vaikai, kurie niekam nepriklauso, kurie atsiranda ir išnyksta, kurie gali būti dovana ar nelaimė žemei, bet visuomet yra mūsų atsparumo ženklas.

                      Kūrybinio proceso akimirkos, J. Stonkaus ir E. Pietarytės nuotraukos, 2021 m.

                      Meninės rezidencijos rezultatai. Fotografijų autoriai: R. Pranskevičiūtė (Kauno IX forto muziejus) ir R. Ardickas, 2021 m.

                      Meninio projekto pristatymas parodoje. Fotografijų autorė: T. Jaunušaitė, 2022 m.

                      Video kūrinys „Atplauk pieno puta“

                      The post Karin Pisarikova appeared first on Modernism for the Future | Kaunas 2022.

                      ]]>