Ieškant industrinės kultūros apibrėžimo internete, tiesiu taikymu atsiduriama „Vikipedijoje“, kuri paaiškina, kad tai – „elektroninės ir eksperimentinės muzikos žanras, kuriame tyrinėjamos aštrios, transgresyvios ir provokuojančios temos ir garsai“ (vertimas laisvas).

Seniau šia scena besidomintieji palinksėtų galvomis tarp paieškos rezultatų radę V. Vale ir Andrea Juno parengtą ir 1983 m. išleistą industrinės kultūros „vadovėlį“ – „Industrial Culture Handbook“ (leid. Re/Search Publications). Besiblaškant paieškos rezultatuose, galima pataikyti ir į nedidelės vokiečių leidybinės kompanijos „Industrial Culture“ tinklalapį. Jo paantraštei pasiskolintas antisocialia savo estetika pagarsėjusio Monte Cazazzos (8 deš. britų grupės „Throbbing Gristle“ narys) šūkis: „Industrinė muzika industriniams žmonėms!“.

8-jame dešimtmetyje abiejose Atlanto pusėse užgimęs industrinės muzikos žanras nuo pat pradžių neapsiribojo vien muzikine scena: buvo eksperimentuojama tiek garso, tiek vizualinėje ir performanso plotmėse. Triukšmas, industrinė estetika, griūtis, kūnai, seksas, okultas – industrinės kultūros kūrėjai drąsiai bandė imtis bet ko, kas laužytų standartą, gąsdintų, šokiruotų ir tyrinėtų to, kas galima ir kas draudžiama, ribas. Tad visai netrukus industrinė kultūra priglaudė nemažai deviantiškų kūrinių ir ribinių kūrybinių praktikų.

Per daugiau kaip 40 metų industrinės, vėliau postindustrinės kultūros apraiškos išlindo iš giliausių pogrindžių į didžiąsias scenas. Anksčiau netoleruojami išsišokimai ir estetikos elementai persikėlė į pop kultūrą arba buvo nusavinti. Tad kyla klausimas, kas ir kokia šiuo metu yra industrinė kultūra, ką ji aprėpia laike, kuriame mažai beliko šokiruojančių dalykų.

Projekto „Matters“ tikslas – per penkerius metus apžvelgti aktualios industrinės kultūros turinį. Šiuo tikslu projektas pakvies į garso rezidencijas, kūrybines dirbtuves, tarpdisciplininius simpoziumus, festivalius, laboratorijas, performatyvias diskusijas ir ne-diskusijų paneles. Taip pat vienas tikslų yra suburti negausią tarptautinę bendruomenę, besišliejančią prie industrinės vėliavos.

Negalutiniame „Matters“ raktažodžių sąraše yra tokios sąvokos, kaip kitas, triukšmas, (skaitmeninės) klaidos, haktyvizmas, ne-kūnai, technokratija, ekstremalu, kūnas, kiber–, kiborgas, post-tiesa, saugumas, geolokacija, garsovaizdžiai, biomenas, kapitalokratija, tarp-rūšiškumas, posthumanizmas, ironija, kontekstas, izoliacija, monstrai, mutacija, feminizmas, queer, sluoksniai, manipuliacijos, irimas, etc.


Industrinė platforma „Matters“ yra „Kaunas 2022“ programos Kaune ir Kauno rajone dalis.

Oficiali programos svetainė:

Matters