KAUNAS – EUROPOS KULTŪROS SOSTINĖ 2022

Džiaugiamės galėdami paskelbti, kad Kaunas su visu rajonu oficialiai paskirtas Europos kultūros sostine 2022.

Oficialus miesto šūkis – „KAUNAS 2022: IŠ LAIKINOSIOS Į ŠIUOLAIKINĘ“.

Lietuvos miestas Kaunas ir Kauno rajonas siekia tapti pokyčių varikliu vietinėje bendruomenėje, o tuo pačiu ir visose Europos bendruomenėse, susiduriančiose su panašiais sunkumais ir problemomis.

Meninės ir bendruomeninės programos koncepcija paremta trimis prielaidomis:

Jei norime būti ŠIUOLAIKIŠKI, turime įveikti savo fragmentiškos istorijos ir cenzūruoto mentaliteto PAINIAVĄ, sykiu suprasdami, jog gyvename ne tik dviejų didžiausių Lietuvos upių, bet ir labai skirtingų, kartais tarpusavy konfliktuojančių žmonių bei idėjų SANTAKOJE. Galiausiai turime išsiugdyti SĄMONĘ, nutiesiančią produktyvų kelią į sėkmingesnę bendruomenę Europos žemėlapyje.

ŠIUOLAKIŠKUMAS mums reiškia ryšį su visa Europa, buvimą kontekste ir naujo turinio kūrimą mūsų miestui, šaliai ir Europai. Todėl Kaunas su rajonu nuo šiol yra vieta, kur visi kviečiami dalyvauti.

Meninė ir bendruomenės programa prasideda jau dabar.

Revoliucingoji KULTŪROS TEMPO AKADEMIJA jau išleidžia pirmąją absolventų laidą. KULTŪROS TEMPO AKADEMIJOS pagrindas – „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ biuras. AKADEMIJA sukurta kaip atvira naujo tipo mokymo įstaiga, kurioje visas įprastas biuro veiklas papildo paskaitos ir užsiėmimai, skirti vietinei kultūros bendruomenei.

Šiuolaikinis KAUNO MITAS – kompleksinis viešųjų ryšių projektas, kurio tikslas sukurti patrauklų miesto pasakojimą. Projektas pradedamas kaip internetinė svetainė, kurioje bendraautorystės pagrindu visi turės galimybę kartu kurti istoriją apie mitinį Kauno Žvėrį.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ prasideda dabar.

Laikas prisijungti ir užmegzti KAUNtaktą!

Contemporary Capital / Šiuolaikinė sostinė

Atsispirdami nuo įvairių mūsų miesto ir rajono tapatumui svarbių istorinių momentų, ypač – nuo tarpukario (laikinosios sostinės / temporary capital), kuris Kaunui buvo ne tik dinamiškiausias ir moderniausias, bet ir nostalgiškiausias, manome, kad atėjo laikas liautis buvus laikinąją ir tapti šiuolaikine sostine.

Ne tik šiuolaikine kultūros sostine, bet ir miestu, kuris brangina savo šiuolaikiškumą kaip kapitalą, sudarytą iš piliečių, verslininkų kūrybiškumo, jaunimo energijos ir novatoriškumo, turtingos ir skaudžios praeities atsiminimų, savo europietiškos istorijos, bei šiandienos ir rytdienos istorijų.

Rūpintis kaimynais ir artimaisiais šalia, mieste, rajone ir visoje Europoje taps įpročiu. Rūpinimasis turtina sielą ir atneša laimę. Mes padarysime viską, kad Kaunas taptų besimokančių ir laimingų žmonių miestu.

Virsmas šiuolaikiniu miestu yra prasminga kelionė, kuri apjungia visus miesto ir rajono gyventojus. Kaip tik kartu mes ir turime sugalvoti, kas mums yra šiuolaikinis miestas.

Tad šiuolaikinė sostinė nėra šiuolaikinio meno sostinė. Tai daug daugiau. Tai reiškia, kad mūsų istorija, mūsų pasakojimai ir mūsų institucijos turi tapti šiuolaikiškomis. Turime suprasti, kaip kurti ateitį, mokantis iš praeities. Turime suprasti, kokiu būdu krepšinio sirgaliaus aistra gali praversti kuriant bendruomenę.

Contemporary Capital:

(1) priešdėlis con lotynų kalboje reiškiantis „su“ mūsų vizijoje akcentuoja bendruomeniškumą,
(2) Temporary versus Contemporary (laikinas versus šiuolaikinis),
(3) Tempo – naujo kultūrinio tempo mieste sukūrimas,
(4) Capital – ne tik sostinė – reikšmingas, sprendimus priimantis administracinis šalies centras, bet ir kapitalas (žmogiškasis, kūrybiškasis, laiko, ekonominis). Šias kapitalo formas sieksime išskleisti trijose programų kryptyse.

Programų kryptys

conFUSION / PAINIAVA – nepatogios, nepelnytai užmirštos temos: atminties aktualizavimas (žydų kultūra ir atmintis, carinės imperijos ir sovietmečio palikimo analizė, naujos fortų, tarpukario ir industrinės architektūros paveldo išnaudojimo galimybes aktualizuojantys ir paveldą įveiklinantys projektai);

CONFLUENCE / SANTAKA – įvairių meno ir mokslo, kultūros ir technologijų, verslo, inovacijų bendradarbiavimo projektai, tarpinstituciniai bendradarbiavimo projektai, tarptautinės partnerystės ir nauji kūriniai, pasikeitimai, meno rezidencijos;

CONSCIOUSNESS / SĄMONĖ – bendruomenių įtraukimas, svetingumo ir maisto kultūros projektai, pilietiškumo stiprinimas, moksleivių, studentų, senjorų įtraukimas, aktyvus dalyvavimas, savanorystė.

Programos struktūra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kviečiame susipažinti su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ finalinio etapo paraiška: lietuvių kalbaanglų kalba.