Kaunas siekia tapti Europos kultūros sostine

Europos kultūros sostinės titulas 2022-iems metams bus suteiktas vienam iš kandidatuojančių Lietuvos miestų. Tai unikali galimybė miestui ir miestiečiams per kultūros kūrimą ir aktyvų dalyvavimą atrasti, sustiprinti ir įtvirtinti naują tapatybę: išryškinti privalumus, atrasti ir susikurti tradicijas, pamėgti save, kaimynus ir savo miestą, atsiverti Europai ir atrasti Europą savyje.

Matydami daugybę įkvepiančių pavyzdžių, esame pasiryžę siekti Europos kultūros sostinės titulo. Šis projektas skirtas kiekvienam miestiečiui ir Europos bei pasaulio svečiams. Jo kūrimui ir įgyvendinimui įtraukiama visa miesto bendruomenė, o titulas padeda pritraukti investicijas, sukurti ilgalaikes darbo vietas, kelis kartus padidina turistų srautus ilgalaikėje perspektyvoje, naujai įrašo miestą į Europos lankytinų vietų sąrašą, o svarbiausia – kelia miesto žmonių savivertę, skatina jaunimą po studijų likti mieste ir kurti savo aplinką, kuria emocinę ir ekonominę naudą. Kultūra šiame projekte suprantama ne vien kaip platesnis meno renginių spektras. Menas (teatrai, koncertai, muzikos ir dailės festivaliai, muziejų renginiai) yra tik viena iš kultūros sostinės sudedamųjų. Šio mega renginio programos kūrimas pradedamas nuo plačių diskusijų su bendruomenėmis, institucijomis ir pavieniais miestiečiais – kokį miestą mes norime matyti 2022 metais ir ką savivalda, verslas, menas ir kiekvienas iš mūsų galima nuveikti, kad pasiektume reikšmingų pokyčių tiek infrastruktūroje, tiek bendruomeniškumo stiprinimo lygmenyje. Tad programoje bus gausu viešų renginių, laisvalaikio, sveikatinimosi, maisto tradicijų puoselėjimo, dainų švenčių. Bendruomenių nariai bus įtraukti į jų mikrorajonų emocinės regeneracijos planų kūrimą ir projektų įgyvendinimą.

PROCESAS

Projektas yra inicijuojamas nepriklausomų įvairių kultūros sričių atstovų, kurie susivienijo bendram tikslui – parengti projekto „Kaunas – Euopos kultūros sostinė 2022“ paraišką. Inicijuodami atvirus susitikimus su miesto ir rajono kultūrine bendruomene, paraiškos rengėjai šiuo metu formuoja būsimos programos strateginius tikslus ir programą. Tai ne kultūriniam elitui, o visai miesto bendruomenei skirta programa, prie kurios kūrimo yra kviečiami prisidėti visi privatūs ir juridiniai asmenys. Parengta paraiška jau 2016 metais bus pristatyta tarptautinei žiuri komisijai, kuri tituluos vieną iš Lietuvos miestų. Siekdami Europos kultūros sostinės titulo, idėjos iniciatoriai siekia skatinti pozityvius miesto ir jo gyventojų pokyčius, bendruomeniškumą, gyventojų įsitraukimą į kultūrines veiklas, didinti kultūros paslaugų pasiūlą ir kokybę mieste, tarptautinį ir regioninį Kauno bendradarbiavimą. Projekto paraiškos rengimo partneriai – Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės.

Contemporary Capital / Šiuolaikinė sostinė

Tokiu pavadinimu ir šaukiniu Kaunas siūlo unikalią kultūros programą 2022-iems. Atsispirdami nuo įvairių mūsų miesto tapatumui svarbių istorinių momentų, ypač – nuo tarpukario (laikinosios sostinės / temporary capital), kuris ne tik dinamiškiausias ir moderniausias, bet ir nostalgiškiausias, šia programa siekiame sukurti ir įtvirtinti Kauno kaip modernaus, progresyvaus, pilno kultūros, mokslo ir inovacijų miesto tapatumą.

Contemporary Capital – daugiasluoksnis pavadinimas, leidžiantis akcentuoti daugybę su šios programos tikslais susijusių temų:

(1) priešdėlis con lotynų kalboje reiškiantis „su“ mūsų idėjai suteikia bendruomeniškumo akcentą. Koncepcijoje taip pat išskiriamos šios sudėtinės žodžių dalys kaip (2) Temporary versus Contemporary (laikinas versus šiuolaikinis), (3) Tempo – kaip naujo kultūrinio tempo mieste sukūrimas, (4) Capital koncepcijoje naudojamas ne tik sostinei kaip reikšmingam, sprendimus priimančiam administraciniam šalies centrui, apibrėžti, bet ir kaip kapitalas (žmogiškasis, kūrybiškasis, laiko, ekonominis). Šias kapitalo formas sieksime išskleisti keturiose programų kryptyse.

Programų kryptys

CONFLUENCE / SANTAKA – įvairių meno ir mokslo, kultūros ir technologijų, verslo, inovacijų bendradarbiavimo projektai, tarpinstituciniai bendradarbiavimo projektai, tarptautinės partnerystės ir nauji kūriniai, pasikeitimai, meno rezidencijos;

conFUSION / PAINIAVA – nepatogios, nepelnytai užmirštos temos: atminties aktualizavimas (žydų kultūra ir atmintis, carinės imperijos ir sovietmečio palikimo analizė, naujos fortų, tarpukario ir industrinės architektūros paveldo išnaudojimo galimybes aktualizuojantys ir paveldą įveiklinantys projektai);

conTEMPOrary / TEMPAS – dizaino, kūrybinių industrijų projektai, festivaliai, generuojantys naują kultūrinį tempą mieste ir kuriantys kokybiškesnę ir dinamiškesnę kultūros pasiūlą. Sportas, laisvalaikis, maratonas, dviračių takai ir kt.

CONSCIOUSNESS / SĄMONĖ – bendruomenių įtraukimas, svetingumo ir maisto kultūros projektai, pilietiškumo stiprinimas, moksleivių, studentų, senjorų įtraukimas, aktyvus dalyvavimas, savanorystė.

Kviečiame susipažinti su „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ finalinio etapo paraiška: lietuvių kalbaanglų kalba.