Kai salėje pasigirsta muzikos garsai, kūdikiai nuščiūva. Vieni – dar nevaikštantys, kiti – žengiantys pirmuosius žingsnius. Profesionalūs šiuolaikinio šokio šokėjai iš kojinių traukia barškučius, žaidžia juostomis ir kartu su kūdikiais kartoja jų veiksmus.  Jie – šokėjai ir pasaulį pažinti ką tik pradėję vaikai – ima kalbėtis viena kalba. Kalba, kurioje beveik nėra žodžių, tačiau yra judesys.
Kaune ir Kauno rajone gruodžio 3 d. prasidėjo šokio spektaklio kūdikiams kūrybos dirbtuvės. Jos vyksta tyrinėjant įvairius daiktus ir judesius.
„Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“ inicijuotas dirbtuves veda šokio teatro „Dansema“ vadovė Birutė Banevičiūtė, šokėjai Mantas Stabačinskas ir Marius Pinigis.
Pirmosios dirbtuvės vyko Kauno rajone, Ringauduose.
Kūdikiams – laisvė tyrinėti
Pagal šiuolaikinio šokio edukologės ir socialinių mokslų daktarės B.Banevičiūtės sukurtą šokio ugdymo metodiką, skirtą ankstyvo amžiaus kūdikiams, šokėjai-pedagogai kartu su vaikais atlieka judesius ir jų derinius, sudarydami sąlygas pirmiesiems vaikų šokio potyriams.
Tokie uždaviniai – ne tik kūno koordinacijos ir taisyklingos laikysenos, bet ir šokio – kaip judesio meno suvokimo – pagrindas.
„Dansema“ – pirmasis šokio teatras Lietuvoje, pradėjęs kurti šokio spektaklius vaikams ir jaunimui, sėkmingai rodantis ne tik spektaklius, tačiau pristatantis kūrybines šokio dirbtuves kūdikiams tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Šokėjai iš viso yra aplankę 25 šalis.
2009 metais teatras tapo Tarptautinės teatrų vaikams ir jaunimui organizacijos ASSITEJ Lietuva nariu. „Dansemos“ spektakliai yra nominuoti ir apdovanoti “Auksiniu scenos kryžiumi” kaip geriausi spektakliai vaikams.
„Dirbtuvėse suteikiame vaikams galimybę patyrinėti judesius, garsus, įvairius daiktus leisdami jiems patiems nuspręsti, kaip, ką ir kada jie nori tyrinėti. Duodame kūdikiams galimybę būti laisviems tiek, kiek leidžia aplinkybės, kūrybiškiems.
Betyrinėdami jie atranda naujų judesių, kažką naujo padaro su įvairiais daiktais, nes namų aplinkoje jie to neturi arba tėvai nesumąsto, kad taip galima.
Yra tam tikri principai, kurie leidžia vaikui būti kūrybiškam nuo pat pradžių, o kūrybiškumas ir prasideda nuo tyrinėjimo. Tada, kai jis turi laiko ir vietos, kur gali saugiai tą daryti, be suaugusiųjų instrukcijų, kaip reikia“, – sakė B.Banevičiūtė.
Pirmieji metai – labai svarbūs
Dažnai šokio spektaklius ir dirbtuves į užsienį vežantis „Dansemos“ kolektyvas sako, kad poreikis ankstyvajam kūdikių ugdymui – didžiulis tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje.
„Tai parodė ir faktas, kad vos paskelbus registraciją Kaune, dirbtuvės greitai užsipildė ir į jas nepateko visi norintys“, – kalbėjo B.Banevičiūtė.
Kartais tėvai abejoja, ar tokio amžiaus kūdikiui jau reikia ugdymo ir lavinimo. Tačiau tyrimais įrodyta, kad būtent nuo pirmųjų vaiko gyvenimo metų iki maždaug trejų vyksta aktyvūs procesai, ir šis laikas yra svarbus jam vystantis.
„O mes kartais galvojome, kad vaiko lavinimu užsiimsime tada, kai jis pradės kalbėti, reikšti savo nuomonę. Bet tada jau vėlu, nes būna praleistas momentas. Vaikas būna išmokytas tam tikrų taisyklių, jis bijo ką nors daryti, nes nežino, ar bus gerai, ar ne. Juk tėvai ar mokytojai nuolatos aiškina, kaip turi būti, ką reikia daryti.
Kūrybiškumas yra drąsa priimti sprendimus, kurie kitiems gali atrodyti keisti. Kol mes drąsūs kažką daryti, esame kūrybiški.
Mokyklose kalbama, kaip ugdyti vaiko kūrybiškumą? Kaip sakė vienoje konferencijoje: jo nereikia ugdyti, jo nereikia užmušti. Suaugusieji, norėdami padėti vaikui, neleidžia jam išmokti pačiam, neleidžia tyrinėti ir būti žingeidžiam“, – kalbėjo B.Banevičiūtė.
Vaikams nereikia instrukcijų
Kol kas „Dansemos“ šokių dirbtuvės kūdikiams vyksta dažniausiai Vilniuje ir užsienyje, tačiau ateityje planuojama, kad jos bus dažnesnės ir Kaune, juolab kad du jas vedantys šokėjai yra kauniečiai.
Tai tampa atradimu ir tėvams, kurie savo vaikus pamato visai kitokius.
Tas, kuris buvo neramus – nurimsta, tas, kuris ramiai sėdėjo ant mamos kelių – įgauna drąsos. „O buvo net atvejis, kai dirbtuvių metu kūdikis pradėjo vaikščioti“, – pasakojo B.Banevičiūtė.
Tam tikras taisykles, atėję į dirbtuves, turi žinoti ir tėvai. Jų prašoma vaiko nekalbinti, neglostyti jam galvos, netaisyti megztinio, nekalbėti. Viską daro ir su vaikais bendrauja šokėjai.
Dar vienas labai svarbus dalykas, sako pašnekovė – vaikų nereikia lyginti vieno su kitu, nereikia jaudintis, kaip vaikui seksis. Mat kūdikiai, kaip ir suaugusieji, yra skirtingi.
B.Banevičiūtė išskiria dar vieną momentą, tai – edukacija tėvams, principai, kaip galima su vaiku bendrauti.
„Nereikia jų drausminti, reikia nuo gimimo bendrauti, paprastai kalbėtis, neduoti instrukcijų. Nors ir atrodo, kad vaikas nesupranta, bet jis girdi. Ir jei su vaiku kalbi nuo pat pradžių, vėliau apie drausminimą net ir kalbos nėra, nes to nereikia“, – kalbėjo B.Banevičiūtė.
Išlaikyti kūdikių dėmesį sunkiau
Šiuolaikinio šokio šokėjas M.Pinigis įsitikinęs, kad kultūrinis veiksmas su tokio amžiaus auditorija yra lygiai toks pats svarbus, kaip ir su vyresne.
„Kuo anksčiau pradedi apie tai galvoti ir kultūrinti vaikus, tai vėliau jau suaugusiems žmonėms menas ir kultūra yra savaime suprantamas dalykas“, – sakė M.Pinigis.
Dirbant su vaikais – tiek dirbtuvėse, tiek ir rodant jiems šokio spektaklius – yra svarbu išlaikyti dėmesį, mat vaikas, jei jam neįdomu, nereaguos, nesidomės: „Bet kai tu užmezgi ryšį ir žinai, ką nori pasakyti, tada tai nėra sudėtinga. Vaikai išmoko tave kokybiškiau bendrauti, nes turi būti labai aišku, ką nori parodyti, ką pasakyti. Jei tu būni neaiškus – ryšys nutrūksta.
Suaugę žmonės mandagiai reaguoja į aplinką, yra suformavę socialinį įgūdį, o su vaikais yra kitaip. Šokdamas jiems ir su jais tu labai daug ko išmoksi ir pats – būti, jausti laiką, vietą, žmones. Tai – labai didelė vertybė“, – sakė M.Pinigis.
Nustebino savi vaikai
Vaikus Ringaudų mokyklos salėje stebėjusios jų mamos sako, kad į dirbtuves užsiregistravo visų pirma todėl, jog jos – greta namų, o taip pat rengiamos pirmąjį kartą.
„Panašiai šias dirbtuves ir įsivaizdavau – kad bus veiklos, kažką paliesti, įsijungti (į veiklą) vaikams. Atėjau čia, nes esu pastebėjusi, jog mergaitė labai jaučia muzika, garsus. Norėjosi pažiūrėti, kaip ji reaguos. Labai greitai pajuto garsus, norėjo juos pakartoti, įsijungė į veiklą“, – sakė Ringauduose gyvenanti Aušra.
Rasa, į dirbtuves atvedusi metukų laiko sūnų, sako kad ateiti nutarė visų pirma dėl to, kad jos sūnus mėgsta būti su kitais vaikais.
„Kai socialiniame tinkle perskaičiau apie šokio dirbtuves kūdikiams, neįsivaizdavau, kas čia bus. Man atrodo, jam patiko. Nustebau, kad jis toks aktyvus ir drąsus, kad drąsiai viską daro ir nebijo svetimų suaugusiųjų“, – kalbėjo moteris.
Dirbtuvių dalyviai – kūdikiai – taps naujai kuriamo šokio spektaklio „Laikrodininkas“, skirto 1-3 metų vaikams, bendraautoriais ir pirmąja spektaklio fokus grupe.
Šokio dirbtuvės kūdikiams Kaune ir Kauno rajone vyks iki gruodžio 11 dienos.
Renginio partneriai: šokio teatras „Dansema“, Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Šančių padalinys, Ilgakiemio laisvalaikio salė, Ringaudų laisvalaikio salė, YAMAHA muzikos mokykla Akademijoje.