Kiekvieną savaitę pusdieniui užverti kabineto duris, pamiršti apie elektroninius laiškus ir išjungti telefono skambutį. Prabanga? Greičiau būtinybė. Iš naujo įvertinti savo organizacijos prasmę, lankytojų poreikius ir tapti atviresniems visuomenei bei efektyviau komunikuoti kolektyvo viduje – tokius iššūkius sau šį rudenį kelia dviejų Kauno muziejų darbuotojai.
Kauno miesto muziejaus ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus atstovai, iš viso per 20 žmonių, dalyvauja „Kaunas 2022“ programos „Kultūros tempo akademija“ bei asociacijos „Kūrybinės jungtys“ inicijuotuose „Atvirumo meno“ mokymuose. Šie kultūros srities darbuotojai – pirmieji „Kultūros tempo akademijos“ profesionalų fakulteto studentai.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Daina Kamarauskienė teigia, kad muziejaus kolektyvas nuolat ieško įdomių, aktualių mokymų ar panašių praktikų. „Suintrigavo „Kūrybinių jungčių“ visus metus vykdytas projektas Lietuvos mokyklose, tad nutarėme dalyvauti šiame mokymų konkurse, praėjome atranką ir tapome, kaip dabar jau galiu pasakyti, laimingais moksleiviais“, – šypsosi meno istorikė. Jai įspūdį paliko praktika pagrįsta mokymų metodika: „Nereikia sukti galvos, kankintis siekiant išvadų – informacija iš mūsų „ištraukiama“ netikėtais kampais, atrodytų, žaidžiant“.
„Šie mokymai davė tai, kam patys sau neleidžiame skirti laiko – galimybę susiburti ir kalbėtis pakankamai laisvomis temomis, diskutuoti, kas yra muziejus, kas jame nepatinka, kokį jį norime matyti“, – patirtimi dalinasi D. Kamarauskienė. Anot jos, devyni iš įvairių Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus skyrių sukviesti mokymų dalyviai užsibrėžė sau du tikslus. Pirmasis – tapti atviresniais visuomenei, antrasis gi – pagerinti komunikaciją tarpusavyje. Todėl mokymuose dalyvauja tie muziejaus darbuotojai, kurie daugiau dirba su edukacija, ryšiais su visuomene.
Panašius tikslus įvardina ir prieš pusmetį darbą Kauno miesto muziejuje pradėjęs direktorius Gabrielius Sužiedėlis: „Vienas pirmųjų mano bei kolegų išsikeltų uždavinių buvo formuoti pasiruošusią iššūkiams bei vieningą muziejaus komandą, jau vasaros pradžioje pradėjome personalo strateginio valdymo mokymų ciklą, taigi „Kaunas 2022“ inicijuoti mokymai taikliai papildė pastaruosius naujomis kūrybinėmis perspektyvomis, kurios yra nepaprastai aktualios kiekvienai modernaus muziejaus keliu einančiai institucijai“.
Mokymus vedanti moderatorė Kristina Jakubauskaitė-Veršelienė, paklausta apie tai, kokį pirmąjį įspūdį jai paliko Kauno miesto muziejaus kolektyvas, su kuriuo dirba, teigia, kad šioje institucijoje mokymai pradėti tinkamu metu: „Kolektyvas jau buvo pasirengęs dirbti, motyvuotas, suprantantis, kad permainos būtinos, atviras išbandyti naujus dalykus, improvizuoti – tai buvo viena priežasčių, kodėl mokymams pasirinktas būtent šis muziejus“.

Muziejaus darbuotojai ankstesnių mokymų metu jau buvo įsivardinę svarbiausią tikslinę savo auditoriją – šeimas su vaikais ir jaunimą, tad „Atvirumo meno“ užsiėmimuose analizavo, kokiu ritmu gyvena šios auditorijos atstovai, koks ir kada turinys jiems aktualiausias, kaip muziejaus tinklas gali padėti susipažinti su miestu į jį atvykusiems studentams. „Pati pirmoji mokymų sesija vyko tiesiog miesto gatvėse – muziejaus darbuotojai klausė praeivių, ką jie žino apie šią įstaigą, o atsakymai sufleravo, kad kauniečiai kol kas Kauno miesto muziejaus nesuvokia kaip plataus tinklo“, – pastebi K. Jakubauskaitė-Veršelienė.
„Įkvėpti mokymų patirčių, su juose dalyvaujančia muziejaus komanda, kurią sudaro 12 žmonių, ieškosime efektyvių metodų, kaip visas gautas žinias bei įgūdžius galėtume perduoti savo kolegoms visuose muziejaus skyriuose – manau, jog tai galima būtų pavadinti tolimesniu mokymų etapu, kurį, konsultuodamiesi su „Atvirumo meno“ specialistais, mėginsime įgyvendinti savarankiškai“, – vėlesnę mokymų naudą prognozuoja Kauno miesto muziejaus direktorius G. Sužiedėlis.
Kultūros tempo akademija yra viena pagrindinių „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalių, kuri užtikrins sėkmingą programos įgyvendinimą iki pat 2022-ų. Kasmet Kultūros tempo akademija rengs kompetencijų stiprinimo programą, kuri taps platforma, skatinančia bendradarbiavimą tarp visų „Kaunas 2022“ dalyvių.