10 dalykų, kuriuos rasite tik Kaune
1. Art deco ir racionalizmo stiliaus architektūra. Miesto audringo vystymosi metas sutapo su šių stilių suklestėjimu, todėl jokiame kitame Lietuvos mieste neaptiksite ištisų gatvių, apstatytų minėtų stilių architektūros statiniais. Maža to – įsiprašę į senųjų kauniečių butus, rastumėte ir vertingų autentiškų interjerų.
2. Vienintelis Lietuvoje operetės teatras – Kauno muzikinis teatras. Su jo puoselėjama tradicija susijęs ir tarptautinis kasmetis festivalis „Operetė Kauno pilyje“.
3. Kaunas – ryškus prieškario technikos pažangos pavyzdys: čia tebeveikia vieni pirmųjų Europoje funikulieriai, tebestovi senoji sporto halė, menanti Europos krepšinio čempionatą 1939-aisiais. Kauno Vytauto Didžiojo Karo muziejuje saugomos lėktuvo „Lituanica“ nuolaužos – Darius ir Girėnas per Atlantą juo skrido, beje, irgi į Kauną.
4. Nacionalinėje M. K. Čiurlinio paveikslų galerijoje galite pamatyti Lietuvos menininko Nr. 1 visų darbų rinkinį ir pasiklausyti šio dualistinio genijaus muzikos.
5. Karo muziejaus bokšte įrengtas vienas iš dviejų Lietuvoje veikiančių karilionų (antrasis – Klaipėdoje): tai suderintų varpų komplektas, skambinama naudojantis klaviatūra ir pedalais. Sovietmečiu visa aikštė prigužėdavo varpų muzikos gerbėjų. Į bokštą skambinti karilionu ilgus metus kildavo tėvas ir sūnus kompozitoriai Viktoras ir Giedrius Kuprevičiai.
6. Šalia Kauno įsikūrusi hidroelektrinė – didžiausia Lietuvoje atsinaujinančius išteklius naudojanti elektrinė, kurios atsiradimas ne tik aprūpino kraštą elektros energija, bet ir apsaugojo miestą nuo potvynių. O elektrinės reikmėms užtvenkus Nemuną atsiradusios Kauno marios šiandien – miestiečių poilsio zona, kur sezono metu galima pasigėrėti jachtų burėmis.
7. Vidury Laikinosios sostinės dunkso lietuviška sengirė – Ąžuolynas. Šiame parke pirmąjį stadioną įkūrė legendinis lakūnas Steponas Darius.
8. Visai šalia stadiono, pačioje miesto širdyje – zoologijos sodas. Vienintelis Lietuvoje. Nors gyvūnų laikymo sąlygos jame nėra itin pagirtinos, bet vidury miesto sutikti liūtą, baltąją mešką ar žirafą – tikra egzotika.
9. Jei į miestą vyksite traukiniu, pervažiuosite geležinkelio tunelį, kurį pastatyti įsakė caras Aleksandras II, sužavėtas įspūdžių Šveicarijoje. Ir, nors neaukštą kalvą buvo lengva aplenkti, tunelis buvo pastatytas (net ne vienas, o du). Mat toliau iki pat Sankt Peterburgo nuobodžios lygumos.
10. Kaunas – „Žalgirio“ miestas. Šio krepšinio klubo atributika ir vardas čia diktuoja madas, gyvenimo būdą. Nuo politizuotų krepšinio dvikovų su Maskvos CSKA laikų „Žalgirio“ vardas – viena esminių Kauno vertybių. Na, ir nepaneigsime, kad Kaunas – Lietuvos krepšinio lopšys.
Edita Mildažytė – Lietuvos žurnalistė, publicistė, TV laidų vedėja, labdaros ir paramos fondo vadovė, dokumentinių filmų kūrėja bei prodiuserė, visuomenės veikėja, knygos „Pasimatymas su Lietuva“ autorė ir kitų projektų sumanytoja.